Araba Parçaları ve Görevleri Nelerdir?

Araba parçaları ve görevleri nelerdir?
Sinan Tektaş

Araçlar'da Bulunan Parçalar Nelerdir? Görevleri Nelerdir?

Araçda Bulunan Parçaların Görevleri Nelerdir?

Motorlu Araç Nedir?

Motorlu araçlar, bir çok parçanın ve sistemin bir araya gelerek oluşturdukları makinalardır. Bu yazımızda detaylı bir şekilde sizler için tek tek başlıklar altında detaylara yer vermek istiyorum.

Bir arabada onlarca kısım ve yüzlerce parça bulunur. Mekanik, elektronik ve bilgisayar sistemlerinin birlikte görev almasıyla bir otomobil'in tamamını oluşturmakta ve çalıştırmaktadır. 

Aşağıda bölüm başlıkların'da kısa tanımlarını ve detaylı anlatılan linkleri sizler için bırakıyorum.

Araç Otomobil Güç Organları (MOTOR)

1. Motor

Yakıt nedir? Yakıtın Silindirler içerisinde yanmasıyla oluşan ısı enerjisinden mekanik enerjinin hareket enerjisi üretildiği kısımdır.

Bununla birlikte Motorda

1.  Yakıt+enjeksiyon sistemi,

2.  Hava emiş sistemi,

3.  Egzoz emisyon sistemi,

4.  Ateşleme sistemi benzinli motorlarda,

5.  Marş sistemi,

6.  Şarj sistemi,

7.  Yağlama sistemi,

8.  Soğutma sistemi,

9.  Supap sistemi,

10. Sensörler,

11. Aktörler Aktivatörler ve elektronik kontrol ünitesi Motor Kontrolü ünitesi gibi sistemler bulunur.              

Detay:

Araç Tahrik Sistemleri (GÜÇ) Aktarma organları.  

1. KavramaDebriyaj Sisteminin Görevi Nedir?

Motorda üretilen dönüş hareketini, şanzımana (vites kutusuna) ileten veya aktarımı kesen sistemdir. Vites geçişlerinde motordan şanzımana hareket aktarımını keser. Aracın kalkışı sırasında motor hareketini şanzımana kademeli yavaş yavaş sarsıntısız verir.

Mekanik (kuru) kavrama (klasik baskı-balata), Hidrolik kavrama (tork konvertörü), Çok diskli çift kavrama (DSG), Çift kavrama diskli kuru kavrama (DSG-Powershift),  en yaygın kullanılan kavrama (debriyaj) sistemi türleridir.

Detay

2. Şanzıman’ın (Vites Kutusu) Görevi Nedir?

Motor volanından kavrama sistemine geçen dönüş hareketi, şanzıman ile diferansiyele iletilir. Vites kutusu, motorun gelen dönüş hareketinin hızını ve torkunu değiştirir. Böylece motor devri kademelendirilmiş olur ve sürücünün yol ve yük şartlarına göre talep ettiği hız veya tork (çekiş gücü) sağlanmış olur. Ayrıca şanzıman boşta çalışma (boş vites) ve geri sürüş (geri vites) imkanı sağlar. 

Manuel (düz) şanzıman, yarı otomatik -DSG - EDC- DCT- şanzıman veya Tam Otomatik Şanzıman çeşitleri otomobillerde kullanılmaktadır.

Dört çeker araçlarda, vites kutusuyla şaft mili arasında bir dağıtıcı dişli kutusu bulunur, şanzıman çıkış hareketi ön akslara da iletilir (ön akslarda da diferansiyel vardır), böylece araçta 4 tekerden çekiş sağlanır.                         

Detay: 

3. Diferansiyel’in Görevi Nedir?

Bu, arkadan itişli araçlarda arka dingilde tam ortada bulunur. Önden çekişli araçlardaysa, vites kutusu ve diferansiyel bir arada tek bir gövdede, motorun hemen arkasında bulunur.  Diferansiyelin görevi, şanzımandan (veya şafttan) aldığı dönüş hareketini, hızı azaltıp, torku yükselterek tekerleklere iletmektir. Ayrıca diferansiyel, iki tahrik tekerleğinin faklı hızlarda (virajlarda-dönüşlerde) dönmesini sağlar. Bunu istavroz dişlileri sayesinde yapar. Lüks veya arazi araçlarında, kilitlenebilir diferansiyel kullanılmaktadır, böylece düşük hızlarda her iki tekerleği bir birine kilitleyerek aynı hızda dönmesini ve patinajdan kurtulmasını sağlar.          

Detay

4. Aks’ın Görevi Nedir?

Diferansiyelden aldığı dönüş hareketini, tekerleğe ileten çelik mildir. Önden çekişli araçlarda kullanılan akslarda iki adet sabit hız mafsalı bulunur. 

Çünkü ön tekerlekler direksiyon ve süspansiyon hareketi yapmaktadır.   

Detay: 

Şasi Gövde  ve Yürür Aksamlar

1. Şasi Nedir?

Motorlu araçların gövdeleri iki temel kısımdan oluşur: Şasi ve karoseri. Günümüzde otomobiller şasisiz, dayanıklı taşıyıcı gövde olarak üretilmektedir.

Şasi, aracın tabanındaki sağlam metal konstrüksiyondur. Aracın tüm yapısı şasiye bağlıdır ve şasi tüm araç donanımını üzerinde taşır.

2. Karoseri Nedir?

Karoseri, aracın dış yapısını, şeklini, dizaynını ve bütünlüğünü oluşturan sac yapıdır. Kaporta denilen yapıya karoseri denir. Aracın direkleri ve profiller, karoseriye daildir. Otomobillerde şasi ve karoseri “hücre tipi” tek bir yapıda imal edilmektedir.

3. Araç Kaporta Parçaları Nelerdir?

Araç Kaportası: Araç tavanı, araç tavanı, kapılar, bagaj kapağı, motor kaputu, ön çamurluklar, arka çamurluklar, arka omuz, ön tampon, ön ızgara, arka tampon, Kanat (spoiler), ön camlar, arka camlar, yan camlar, yan aynalar.

4. Araç İç Donanımları Nelerdir?

Direksiyon, gösterge paneli, göstergeler, ön panel (ön göğüs), ön konsol, torpido gözü, vites kolu, orta konsol, kolçak (kol desteği), dikiz ayna, sürücü ve yolcu koltukları, müzik sistemi, klima sistemi, yol bilgisayarı ve navigasyon sistemi.

Yürür Aksamlar

Yürür Akşamlar: Süspansiyon - yay ve amortisör, -fren, direksiyon, aks milleri, rot kolları, salıncaklar, rot kolları, rot başları ve rotillerin tümüne yürür aksam denir. 

Detay :

Ayrıca sıkça sorulan araç lastik ila ilgili soruları için:

1. Direksiyon Sisteminin Görevi Nedir?

Direksiyon, aracın sürücü tarafından istenilen yöne gitmesini (yönlendirilmesini) sağlayan sistemdir. Sürücü tarafından direksiyon simidiyle oluşturulan döndürme kuvveti, direksiyon dişli kutusu tarafından kuvvet arttırılarak ve doğrusal harekete dönüştürülerek, direksiyon rot kolları üzerinden tekerleklere iletilir. Hidrolik ve elektrik yardımlı direksiyon sistemleri en yaygın kullanılan çeşitleridir. 

Detay:  

2. Süspansiyon Sisteminin Görevi Nedir?

Yoldan gelen darbe ve titreşimlerin, sürücü ve araç gövdesine geçmesini engelleyen, darbe ve titreşimleri sönümleyen, aracın ağırlığını üzerinde taşıyan, aracın yol tutuşunu, lastikleri yola sürekli temasını ve sürüş güvenliği sağlayan sistem süspansiyon sistemidir. Aracın konfor ve güvenlik gereksinimi süspansiyon sistemiyle karşılanır. Yaylar darbe ve titreşimleri üzerine alırken, amortisörler yayın salınımını sönümler. 

Detay

3. Fren Sisteminin Görevi Nedir?

Fren sistemi, motorlu araçların hızı azaltmak, durdurmak, duran aracı sabitlemek için kullanılır. En yaygın kullanılan fren sistemi hidrolik fren sistemidir. Kampanalı ve diskli fren mekanizmaları, hidrolik basınç, hidrolik piston, fren balatasıyla, tekerleği yavaşlatır ve durdurur. Fren sistemi, balataları diske sürterek, hareket enerjisini ısı enerjisine çevirir. Ayrınca pnömatik (havalı) fren sistemleri, ağır yük taşıyan ticari araçlarda kullanılmaktadır.

Detay:

4. Tekerleğin Görevi Nedir?

Tekerlek, jant ve lastiklerden oluşur. Aracın tüm yükünü üzerine alır, yuvarlanarak aracın hareket etmesini sağlar. 

Detay

Araç KLİMA ve KALORİFER Sistemleri

Aracın iç havasının, sıcaklığının, neminin ve temizliğinin ayarlandığı sisteme araç iklimlendirme sistemi denir. Araçta bu görevleri, klima ve kalorifer sistemi yerine getirir.    

Detay:

Araç Elektrik ve (ELEKTROMEKANİK) Sistemleri

Motorlu araçlarda çalışan tüm elektrikli donanımların ve elektronik donanımların çalışmasını düzenleyen sistemlerdir. 

Temel olarak iki ana konuya ayrılabilir: 1. Oto Elektrik Sistemi 2. Otomobil Elektromekanik Sistemler ECU


Yorumlar
Uyarı:
1.Yorum yaparken saygı çerçevesinden çıkmayın
2.Küfür Hakaret Siyasi propaganda içerikli yorum yapmak yasaktır.
3. Her ne şekilde olursa olsun, özel iletişim bilgilerinizi paylaşmayın, fark edildiğinde kesinlikte silinecektir, www.sinantektas.com.

Resim eklemek için:
[image] image_url [/image]

Bir kod bloğu eklemek için:
[code] your_code [/code]

Teklif eklemek için:
[quote] your_quote [/quote]

Bağlantı eklemek için:
[link] your_link_text | link_url [/link]