LPG Enjektörü Nedir? Ne İşe Yarar?

Sinan Tektaş

LPG Enjektörleri ve Görevleri Nelerdir?

Araç gelişmeleri tarihsel olarak değişmekle beraber, birçok özellik ve donanımla günümüze kadar gelmiş durumdadır. LPG enjektörü nedir, ne işe yarar, ne kadar, arızası nasıl anlaşılır? LPG enjektörü arızası yakıtı etkiler mi, temizlenir mi? LPG enjektörü bozuksa ne olur? LPG enjektörü ile ilgili merak edilen bilgileri sizler için derledim.

LPG’li araçlarda enjektörün bozulması çeşitli nedenlerle olabilirken, bazı belirtilerle bunu anlamamız çok zor değildir. Bu yüzden bu parçanın bakımı ve tamiri yapılmalı olup, dikkat edilmelidir.


Araçların püskürtme işlemlerini otogaz sistemlerinde bizzat ele alan lpg enjektörleri, aracınızın motoruna düzenli ve yeterli bir temizlikte gaz aktarılmasına olanak sağlıyor. Bir nevi püskürtücü olan bu ürünler, düzenli olarak temizleniyor. Genellikle otogaz içerisinde bulunan belirli kimyasallar, selenoid valf olarak adlandırılan bu ürünler ile harekete geçiriliyor. Aracın tepki süresini doğrudan etkileyen bu ürünler, kaliteli bir kalkış ve seyir hali almanıza da büyük oranda imkan sağlıyor.

BR3 ino3 olarak adlandırılan benzin enjektörleri, sıralı otogaz sistemlerinde daha farklı bir şekilde uyarlanarak kullanılmaktadır. Fabrika çıkışlı bir yapı ile sıkıştırma yapan bu ürünler, biraz sesli bir çalışma yapısına sahiptir. Otomobilinizin kaputunu açtığınızda otogaz sisteminden ses geliyor ve bu ses adeta subap patlamalarını andırıyor ise, aracınızın otogaz sistemleri oldukça sağlıklı çalışıyor demektir. Lpg enjektörleri, genel anlamda hızlı ve bir o kadar da soft bir akış sunmak amacı ile farklı kalite sınıflarında sunulmaktadır.

Araçlar yakıtları, özellikleri, donanımlar ile birbirinden ayrılırken, tüm markalar konforlu ve yüksek performanslı araçlar üretmek adına çalışmaktadır. Günümüzde birçok sistem ve yedek parçanın bir arada bulunduğu araçlar, işlerimizi çok kolay bir hale getirmiş durumdadır. Bu araçlarda ki parçalar sonradan eklenirken, uzun bir zamandan beri araçlarda yer alan parçalarda mevcuttur. Özellikle enjektörler araçlarda ki varlığını her daim korumuş olup, hâlâ var olmaktadır. Bu enjektörler LPG’li araçlarda da yerini korumakta olup, aracın önemli parçalarındandır. Motor sistemi için önemli parçalardan olan enjektörlerin, bakımının aksatılmaması lazımdır. LPG’li araçlarda enjektörün bozulması çeşitli nedenlerle olabilirken, bazı belirtilerle bunu anlamamız çok zor değildir. Bu yüzden bu parçanın bakımı ve tamiri yapılmalı olup, dikkat edilmelidir.

LPG Enjektörü Nedir?

Enjektörler tüm araçlarda yer alırken, bu LPG’li araçlar içinde geçerlidir. Çok fazla duyulan bir parça olmasa da enjektörler, motorun en pahalı parçası olarak göze çarpmaktadır. Motor için gerekli enerjiyi sağlayan parçalardan olan enjektör, bunun yanında yakıt iletimini sağlayan bir sistem olarak karşımıza çıkmaktadır.

LPG Enjektörü Ne İşe Yarar?

Enjektörler bir araçta büyük bir öneme sahipken, her araçta bulunmaktadır. Pahalı bir motor parçası olan enjektörlerin bakımı ihmal edilmemelidir. Bu parçanın görevi ise yakıtı alarak miktarını belirleyip, yanma odasına göndermektir. Bu işlem motor için gerekli olan enerjiyi sağlarken, enjektörler bu yüzden çok önemli bir yere sahiptir.

LPG Enjektörü Arızası Nasıl Anlaşılır?

LPG’li araçlarda enjektörde bir bozulma olursa, bazı tepkilerle kendini belli eder. Bu tepkileri takip ederek enjektör arızaları bulunabilmektedir. LPG’de çalışan araçların rölantide inişli çıkışlı dalgalanmaları bu arızadan dolayı olabilmekte olurken, gaza basarken devirlerde tekleme yapması da bu arızadan olabilir. Yüksek devirlerde performans düşüklüğü ya da gaz kaçağının olması yine bu parçadan kaynaklanabilmektedir.

LPG Enjektörü Arızası Yakıtı Etkiler Mi?

Enjektör araçlarda önemli bir konuma sahipken, bu parçaların görevi itibari ile yakıtın iletimini sağlamakla görevlidir. Bundan dolayı arızalarında dikkat etmeli ve tamir edilmelidir. Enjektör arızalarında araç üzerinde birçok olumsuz etki bırakırken, yakıt tüketimi üzerinde de etkili olabilmektedir. LPG’li araçlarda daha fazla yakıt tüketimine bu parçanın arızası da neden olabilmektedir.

LPG Enjektörü Temizlenir Mi?

Araçlarda tüm parçalar önemliyken, bazı parçaların arızası birçok sistemi etkilemekte olup, araç çalışması üzerinden etkili olur. Bu parçalardan biri olan enjektörler, zamanla kirlenip, bozulabilmekte olup, hemen tamir ya da temizlenmelidir. Bu enjektörler yerinden sökülerek temizlenebilmekte olup, bunun için özel makinalar bile yapılmıştır. Bu makinalar da özel bir sıvı ve tek tek temizliği yapılabilmektedir.

LPG Enjektörü Bozuksa Ne Olur?

LPG enjektör arızaları birçok nedenden olabilirken, pek çok belirti sağlar. Hafif arızalar araç performansını düşürürken, yakıt tüketimini de yukarlara çekmektedir. Bunun dışında rölanti dalgalanmaları ve geç çalışmalara neden olabilmektedir. Hatta bu parçanın tamamen bozulması halinde araç çalışmaya da bilirken, tamiri ya da değişimi hemen yapılmalıdır. 

Yorumlar
Uyarı:
1.Yorum yaparken saygı çerçevesinden çıkmayın
2.Küfür Hakaret Siyasi propaganda içerikli yorum yapmak yasaktır.
3. Her ne şekilde olursa olsun, özel iletişim bilgilerinizi paylaşmayın, fark edildiğinde kesinlikte silinecektir, www.sinantektas.com.

Resim eklemek için:
[image] image_url [/image]

Bir kod bloğu eklemek için:
[code] your_code [/code]

Teklif eklemek için:
[quote] your_quote [/quote]

Bağlantı eklemek için:
[link] your_link_text | link_url [/link]