P0407-P0408 Arıza Kodu

P0407 P0408 Arıza Kodu Nedir? Ne Anlama Gelir?
Sinan Tektaş

Egzoz Gazı Devridaim (EGR) Sensörü “B” Devresi Düşük arızası Nedir? P0407-P0408 Arıza Kodunun Belirtileri Nelerdir?

P0407-P0408 Arıza Kodunun Belirtileri Nelerdir?

P0407 Arıza Kodunun Belirtileri Nelerdir?

Güç aktarma sistemi kontrol modülü (PCM), egzoz gazı devridaim (EGR) sensörü "B" devresinden, üreticinin belirlediği parametrelerden aşırı derecede düşük bir voltaj sinyali tespit ederse P0407 arıza kodu tetiklenir.

EGR sistemlerinin farklı tasarımları olsa da, hepsi benzer şekilde çalışır. PCM tarafından kontrol edilen EGR valfi, belirli miktarlarda egzoz gazını silindirlere göndererek, hava/yakıt karışımı ile yakılmasını sağlar. Egzoz gazlarını tekrar silindirlere enjekte etmek, yanma sıcaklıklarını düşürerek NOx (azot oksitleri) emisyonlarını iyileştirmeye yardımcı olur.

Motor soğukken, rölantide çalışırken veya düşük devirlerdeyken EGR valfi kapalıdır. PCM, motor sıcaklığına ve devrine bağlı olarak, belirli koşullar altında EGR valfinin açılmasını sağlar. EGR valfi genellikle egzoz manifolduna monte edilir ve egzoz gazları bir egzoz borusu aracılığıyla EGR'ye verilir. Bazı sistemler, egzoz gazlarını doğrudan silindirlere yönlendirirken, diğerleri emme manifolduna gönderir ve buradan silindirlere çekilir.

Bazı EGR sistemleri oldukça basitken, diğerleri biraz daha karmaşık bir tasarıma sahiptir. Elektrikli EGR valfleri, bir kablo demeti aracılığıyla doğrudan PCM tarafından kontrol edilir. Bu valfler 4 veya 5 kablolu olabilir. Genellikle 1 veya 2 topraklama devresi, 12 volt güç beslemesi, 5 voltluk referans devresi ve 1 adet geri besleme devresi bulunur. Vakum kontrollü EGR valfleri biraz daha basit olarak tasarlanmıştır. PCM, bir vakum solenoidini kontrol ederek EGR valfinin açılmasını veya kapanmasını sağlar. Bu tip EGR valflerinin üzerinde geri besleme devresi için bir elektrik konnektörü bulunur. PCM, EGR valfinin konumunu kontrol etmek için geri besleme devresinden yararlanır.

PCM, geri besleme devresinden anormal derecede düşük bir voltaj sinyali alırsa P0407 arıza kodu ayarlanır. Bu kod, temelde P0405 ile aynıdır. Aradaki fark, P0405 arıza kodunun "A" sensörünü, P0407'nin ise "B" sensörünü ifade etmesidir. "A" ve "B" sensörlerinin konumu için araca özel onarım kılavuzuna bakın.

P0407 arıza koduna yatkın araçlar arasında Volkswagen, Audi, Seat, Skoda, Hyundai, Toyota, Peugeot ve Ford'un çeşitli modelleri bulunur, ancak bunlarla sınırlı değildir.

P0407 Arıza Kodunun Sebepleri Nelerdir?

P0407 arıza kodunun ayarlanmasının bazı nedenleri aşağıda listelenmiştir:

 • - Arızalı EGR valfi
 • - EGR valfi devresine giden hasarlı kablolar, gevşek konnektörler, açık veya kısa devre sorunları
 • - EGR valfinde karbon oluşumu
 • - Arızalı EGR solenoidi
 • - EGR solenoidine giden vakum eksikliği
 • - Arızalı EGR valfi konum sensörü

P0407 Arıza Kodu Belirtileri Nelerdir?

P0407 arıza koduna sahip bir aracınız varsa, aşağıdaki belirtileri fark edebilirsiniz:

 • - Motor arıza ışığının yanması
 • - Hızlanma esnasında motorun tereddüt etmesi
 • - Egzoz emisyonlarının artması
 • - Yakıt tüketiminin artması

P0407 Arıza Kodu Nasıl Düzeltilir?

P0407 arıza kodunu çözebilecek onarımlardan bazıları şunlardır

Arızalı EGR valfinin değiştirilmesi

 1. - EGR valfinde biriken karbon kalıntılarının temizlenmesi
 2. - Açık veya kısa devreye neden olan hasarlı, kopmuş kabloların ve gevşek, korozyonlu konnektörlerin değiştirilmesi
 3. - Vakumla çalışan EGR sistemlerinde yerinden çıkmış, hasarlı, delik veya çatlak vakum hortumlarının onarılması
 4. - Arızalı EGR solenoidinin değiştirilmesi
 5. - Arızalı EGR konum sensörünün değiştirilmesi

EGR valfi, karbon birikintisi nedeniyle açık veya kapalı konumda sıkışıp kalmışsa, özel temizleme spreyleri kullanılarak temizlenebilir. Çoğu durumda bu işlem arızayı çözebilir.

P0408 Arıza Kodu - Egzoz Gazı Devridaim Sensörü “B” Devresi Yüksek

P0408 arıza kodu nedir? Egzoz Gazı Devridaim (EGR) Sensörü “B” Devresi Yüksek arızası açıklaması nedir? P0408 arıza kodu nasıl düzeltilir? P0408 arıza kodunun belirtileri ve sebepleri nelerdir?

P0408 Arıza Kodu Nedir? Ne Anlama Gelir?

Güç aktarma sistemi kontrol modülü (PCM), egzoz gazı devridaim (EGR) sensörü "B" devresinden, üreticinin belirlediği eşiği aşan bir yüksek voltaj sinyali tespit ederse P0408 arıza kodu tetiklenir.

EGR sistemi, belirli koşullar altında yanma sıcaklıklarını düşürmek ve böylece azotoksit (NOx) emisyonlarını azaltmak için tasarlanmıştır. Bunu, atıl egzoz gazlarını hava/yakıt karışımı ile yakılmak üzere silindirlere tekrar geri döndürerek yapar. Atıl egzoz gazları daha düşük bir sıcaklıkta yanar, böylece motorun yanma sıcaklığı düşer. Bu da azotoksit emisyonunu azaltır.

Bazı EGR sistemleri oldukça basitken, diğerleri biraz daha karmaşık bir tasarıma sahiptir. Elektrikli EGR valfleri, bir kablo demeti aracılığıyla doğrudan PCM tarafından kontrol edilir. Bu valfler 4 veya 5 kablolu olabilir. Genellikle 1 veya 2 topraklama devresi, 12 volt güç beslemesi, 5 voltluk referans devresi ve 1 adet geri besleme devresi bulunur. Vakum kontrollü EGR valfleri biraz daha basit olarak tasarlanmıştır. PCM, bir vakum solenoidini kontrol edere EGR valfinin açılmasını veya kapanmasını sağlar. Bu tip EGR valflerinin üzerinde geri besleme devresi için bir elektrik konnektörü bulunur. PCM, valfinin konumunu kontrol etmek için geri besleme devresinden yararlanır.

EGR sistemi etkinleştirildiğinde, PCM belirli bir derecede manifold hava basıncı değişikliği tespit etmelidir. Kabul edilebilir aralığın dışında bir değişiklik tespit ederse, P0408 arıza kodunu ayarlar.

Bu kod, temelde P0406 ile aynıdır. Aradaki fark; P0406 arıza kodunun "A" sensörüne, P0408'in ise "B" sensörüne işaret etmesidir. "A" ve "B" sensörlerinin konumu için araca özel onarım kılavuzuna bakın.

P0408 arıza koduna yatkın araçlar arasında Chrysler, Fiat, Mitsubishi, Volkswagen, Audi, Seat, Skoda, Citroen, Peugeot ve Ford'un çeşitli modelleri bulunur, ancak bunlarla sınırlı değildir.

P0408 Arıza Kodunun Sebepleri Nelerdir?

P0408 arıza kodunun ayarlanmasının bazı nedenleri aşağıda listelenmiştir:

Hasarlı veya kusurlu bir EGR sıcaklık sensörü

 1. - EGR sıcaklık sensörünün devresinde bir arıza
 2. - EGR valfi devresine giden hasarlı kablolar, gevşek     konnektörler, açık veya kısa devre sorunları
 3. - EGR valfinde aşırı karbon birikmesi
 4. - Arızalı EGR solenoidi
 5. - Arızalı EGR valfi

P0408 Arıza Kodu Belirtileri Nelerdir?

P0408 arıza koduna sahip bir aracınız varsa, aşağıdaki belirtileri fark edebilirsiniz:

 1. - Motor arıza ışığının yanması
 2. - Sürüş esnasında motor devri dalgalanmaları
 3. - Belirli durumlarda motorun stop etmesi
 4. - Motor performansının düşmesi
 5. - Egzoz emisyonlarının artması
 6. - Yakıt tüketiminin artması

P0408 Arıza Kodu Nasıl Düzeltilir?

P0408 arıza kodunu çözebilecek onarımlardan bazıları şunlardır:

 1. - EGR sıcaklık sensörünün değiştirilmesi veya onarılması
 2. - EGR sensörü devresine giden açık veya kısa devrelerin onarılması, hatalı kabloların veya konektörlerin değiştirilmesi
 3. - EGR valfindeki karbon birikintilerinin temizlenmesi
 4. - Arızalı EGR solenoidinin değiştirilmesi
 5. - Arızalı EGR valfinin değiştirilmesi

EGR valfi, karbon birikintisi nedeniyle açık veya kapalı konumda sıkışıp kalmışsa, özel temizleme spreyleri kullanılarak temizlenebilir. Çoğu durumda bu işlem arızayı çözebilir.

P0407-P0408 Arıza Kodu Ne Kadar Ciddi?

Bu kod ile birlikte yolda kalmazsınız ancak P0408 arıza kodu tetiklenirse, PCM, EGR sistemini devre dışı bırakacaktır. Motor arıza ışığı yanacak ve aracın emisyon değerleri artacaktır. Arızayı ne kadar erken ele alırsanız, potansiyel arızaları yaşama riskiniz azalacaktır.


Yorumlar
Uyarı:
1.Yorum yaparken saygı çerçevesinden çıkmayın
2.Küfür Hakaret Siyasi propaganda içerikli yorum yapmak yasaktır.
3. Her ne şekilde olursa olsun, özel iletişim bilgilerinizi paylaşmayın, fark edildiğinde kesinlikte silinecektir, www.sinantektas.com.

Resim eklemek için:
[image] image_url [/image]

Bir kod bloğu eklemek için:
[code] your_code [/code]

Teklif eklemek için:
[quote] your_quote [/quote]

Bağlantı eklemek için:
[link] your_link_text | link_url [/link]