LPG Mikseri Nedir?

Sinan Tektaş

Mikser  Arızası Nasıl Anlaşılır? LPG Mikseri Nedir?

Arızası Nasıl Anlaşılır? LPG Mikseri Nedir?

Karbüratörlü araçlarda, LPG kullanımı için halen iptidai mixer sistemleri kullanılmaktadır.Bu sistemler, benzine oranla tasarruf sağlasada, optimum karışımı sağlayamadıkları için, araçlar fabrika değerlerinin çok üstünde yakıt tüketmektedir ve ciddi performans kayıpları olmaktadır.Tıpkı benzinde olduğu gibi, LPG yi motora giren havaya göre, anlık olarak ayarlayarak, doğru karışımı sağlayacak mekanik bir aksam

LPG sistemi kullanan araçlarda çoğu parçanın ayarı aracın çekişini ve yakıt tüketimini etkileyen hayati parçalardır. Bugün ise o temel parçalardan biri olan LPG mikseri ve arızasından bahsedeceğiz. Aracınızda bu parçayı iptal etmeden önce bir kez daha düşünün çünkü bu parçanın görevi tıpkı dizel araçlarda bulunan enjektör gibi motora giden hava ve yakıt karışımını ayarlamaktır. Bu aşamada konumuz LPG olduğu için mikser, hava ve gazı oranlayarak motora verirken yüksek performansı hedefler.

LPG Mikser Arızası Belirtileri

Öncelikle Mikser isimli lpg parçasının görevi, yakıt hava karışımını düzenler. Lpg mikseri, pasif mekanik bir parçadır, arıza yapmaz. içersinde yakıt hava karışımının yol aldığı kanal mevcutur. tıkanma vs ise olmaz. 

Ancak mikserin gaz giriş bölümünde, torna kalıp hatası olursa yakıt ve hava yetersiz geliyor olabilir. Tek ve kesin arıza bu olucaktır...

1. Araç gaza geçtiğinde tekleme

2. Yakıtta anormal artış

3. Araç gazda olmadına rağmen aynı anda benzinden de harcamaya başlaması olarak sayabiliriz. 

Bunların hepsi bir arada ya da sadece biri aracınızda görülebilir. Bu parça çok ucuz bir parça olduğu için sanayiye gitmeyip 1-2 depo fazladan gaz tüketseniz bile bu parçanın parasını çöpe atmış olursunuz.

LPG Mikser İptali

Bazı marka model araçlarda mikser ayarı tutmadığından mikser iptal edilerek biraz daha yakıt sarfiyatı gözlemlense de motora tam adapte bir şekilde çalışan bir sıralı gaz sistemi için iptal edilir.

Çift Girişli LPG Mikseri

LPG mikserinin 3-4 çeşidi bulunmakla birlikte tofaş, şahin ve uno araçlarda çift girişli LPG mikseri uyum sağlamaktadır. Diğer türlü aracınız gazda iken sürekli size sıkıntı çıkarmaya başlayabilir.

Bu parça periyodik bakım gerektirmez fakat arızası durumunda tamamen değişmesi gerekir. Tamiri mümkün değildir.

Yorumlar
Uyarı:
1.Yorum yaparken saygı çerçevesinden çıkmayın
2.Küfür Hakaret Siyasi propaganda içerikli yorum yapmak yasaktır.
3. Her ne şekilde olursa olsun, özel iletişim bilgilerinizi paylaşmayın, fark edildiğinde kesinlikte silinecektir, www.sinantektas.com.

Resim eklemek için:
[image] image_url [/image]

Bir kod bloğu eklemek için:
[code] your_code [/code]

Teklif eklemek için:
[quote] your_quote [/quote]

Bağlantı eklemek için:
[link] your_link_text | link_url [/link]