Dört Zamanlı Bir Motorda Çevrim

Sinan TektaşEmme Zamanı


Emme zamanı başladığında piston üst ölü noktadadır ve süpaplar kapalıdır. Piston alt ölü noktaya doğru hareket ederken basınç düşer , hacim artar ve silindirdeki vakum nedeni ile yakıt sisteminden 15/1 oranındaki hava/yakıt karışımı silindirlere dolar. Emme zamanının sonunda piston alt ölü noktadadır ve her iki supap kapalıdır. Krank 180 derece dönmüştür.Sıkıştırma zamanı


Emme zamanının sonunda her iki supapın kapatılmasıyla piston silindir içerisinde alt ölü noktadan üst ölü noktaya doğru çıkarak içeride bulunan hava yakıt karışımını sıkıştırması olayına sıkıştırma zamanı denir.
İş / Ateşleme zamanı


Sıkıştırma zamanının sonunda silindir içerisinde bulunan hava yakıt karışımının yanma odasına sıkıştırılması ile oluşan basınç ve ısı yardımıyla motor üst kapağındaki bujinin ateşlemesi ile yanma odasında bulunan hava yakıt karışımının yanması sonucunda oluşan ısı enerjisi ile piston aşağı doğru hareket ederek biyel kolu yardımıyla hareketini krank miline iletir.

Egzoz zamanı


Ateşleme zamanının sonunda yanmış olan hava yakıt karışımını egzoz supabının açılmasıyla birlikte pistonun alt ölü noktadan üst ölü noktaya hareket etmesi sonucunda içerideki egzoz gazlarının egzoz supabından dışarı atılmasıdır.

Dizel motorlarda çevrim


Dizel motorlarda benzinli motorlardan farklı olarak ateşleme sistemi bulunmaz. Buna karşın emme supabından içeriye yalnızca hava alınır , içeriye alınan hava sıkıştırılarak enjektör vasıtasıyla dizel (motorin) püskürtülmesi ile yanma olayı gerçekleşir.

İki zamanlı motorlarda çevrim


İki zamanlı motorlarda emme ve sıkıştırmanın birlikte , iş ve egzozun birlikte yapıldığı motorlardır. Dört zamanlı motorlardan farklı olarak her bir çevrimde (360°) bir iş meydana gelen motorlardır.
Yorumlar
Uyarı:
1.Yorum yaparken saygı çerçevesinden çıkmayın
2.Küfür Hakaret Siyasi propaganda içerikli yorum yapmak yasaktır.
3. Her ne şekilde olursa olsun, özel iletişim bilgilerinizi paylaşmayın, fark edildiğinde kesinlikte silinecektir, www.sinantektas.com.

Resim eklemek için:
[image] image_url [/image]

Bir kod bloğu eklemek için:
[code] your_code [/code]

Teklif eklemek için:
[quote] your_quote [/quote]

Bağlantı eklemek için:
[link] your_link_text | link_url [/link]