Antifriz Nedir?

Sinan Tektaş

Antifriz Nedir? Antifriz Ne İşe Yarar?

Antifriz Nedir? Antifriz Ne İşe Yarar?

Antifriz, motor sıcaklığını düzenlemeye yardımcı olmak üzere radyatörünüze (su ile birlikte) koyduğunuz renkli bir sıvıdır. Temel bileşeni suyun donma noktasını düşüren ve kaynama noktasını yükselten etilen glikoldur. Bu da, radyatörünüzdeki suyun donmasını, kaynamasını veya buharlaşmasını önlemeye yardımcı olur, yani motor suyu daha zor kaynar ve daha zor donar. 

Normal su 100 derece kaynar ve 0 derecede donarken, antifrizli su -10-50 derecede donar ve +130 derece gibi yüksek sıcaklıklarda kaynar. Motor soğutma sıvısı kaynarsa motor hararet yapar ve mekanik hasarlar oluşur. Motor soğutma sıvısı donarsa; motor bloğu, silindir kapağı, radyatör  gibi parçalarda çatlaklar oluşabilir.

Antifriz saf olarak alınabilir ve su ile belirli oranlarda (%30 - %50) karıştırılarak motorda kullanılabilir veya hazır karışım olarak da alınıp kullanılabilir. Motorda çeşme suyu yerine  saf su kullanılması önerilir; çeşme suyunda kireç ve çeşitli mineraller bulunur, bunlar soğutma hattında tıkanmalara sebep olabilir. Antifriz; soğutma hattında ve parçalarında kireçlenme, oksitlenme, aşınma, sızdırmazlık elemanlarının aşınması gibi olumsuzlukları engeller, sistemin temiz ve sağlıklı çalışmasını sağlar.

Radyatör, kalorifer peteği veya silindir kapağı değiştirildiğinde, motor soğutma sıvısı da yenilenerek doldurulur.


Yorumlar
Uyarı:
1.Yorum yaparken saygı çerçevesinden çıkmayın
2.Küfür Hakaret Siyasi propaganda içerikli yorum yapmak yasaktır.
3. Her ne şekilde olursa olsun, özel iletişim bilgilerinizi paylaşmayın, fark edildiğinde kesinlikte silinecektir, www.sinantektas.com.

Resim eklemek için:
[image] image_url [/image]

Bir kod bloğu eklemek için:
[code] your_code [/code]

Teklif eklemek için:
[quote] your_quote [/quote]

Bağlantı eklemek için:
[link] your_link_text | link_url [/link]