ECU Sinyal Aktarımı

Sinan Tektaş

Sensörden Elektronik Kontrol Ünitesine (ECU) Sinyal Aktarımı

ECU Sinyal Aktarimi

Sistemdeki sensörlerden gelen sinyaller  çoğunca “analog sinyaller”dir. Örneğin  0,3 volt gibi bir değer olsun. ECU, kendi içinde dijital olarak çalışan bir bilgisayardır ve sensörlerden gelen analog sinyalleri algılayamaz. Bu sebeple sensörlerden gelen analog sinyaller, ECU kutusunda bulunan bir “Analog-Dijital Çevirici (A/D Çevirici)” tarafından dijital sinyallere dönüştürüldükten sonra, ECU deki hafıza birimlerine aktarılır ve ECU tarafından okunur.

Örneğin yakıt basınç sensörü, yakıt sıcaklı sensörü, emilen havanın sıcaklık sensörü, turbo basınç sensörü sinyallerinin tümü analog bir voltaj sinyalidir; bunlar dijitale çevrildikten sonra ECU de işlenir.

Bununla beraber ECU sensörlerden gelen dijital sinyaller de vardır, örneğin eksantrik mili konum sensörü (hall sensörü). Örneğin bazı tip gaz pedalı konum sensöründen PWM sinyali olarak bir dijital sinyal ECU’ye geldiğinde, bunun dijitale çevrilmesine gerek yoktur, direkt olarak ECU tarafından okunabilir. (Bkz: Tüm Sensörler)

Sensörlerden ECU’ye iletilen sinyaller her zaman analog değildir. Bazı sensörler direkt olarak dijital sinyal gönderebilirler. Bu durumda bu sensörlerin sinyallerinin ECU’de dijitale dönüştürülmesine gerek yoktur.

Örneğin:

1. Hall efekt prensibiyle çalışan tip krank mili konum sensörü, direkt kare dalga (dijital) sinyal üretip gönderir. (Endüktif tip krank konum sensörü tipi ise, atımlı analog voltaj sinyali gönderir, bu sinyal dijital sinyale (kare dalga sinyale) dönüştürülür.

2. Hall efekt prensibiyle çalışan tip eksantrik mili (kam mili) konum sensörü, direkt kare dalga (dijital-sayısal) sinyal üretip gönderir.

3. Gaz pedalı konum sensöründen PWM sinyali olarak bir dijital sinyal ECU’ye geldiğinde, bunun dijitale çevrilmesine gerek yoktur, direkt olarak ECU tarafından okunabilir.

Bu konu, Elektronik kontrol ünitesinin 3. Bölüm konusudur, Ana konu için: - Araçlarda Kullanılan Sensör Çeşitleri ve Görevleri Nelerdir? ne bakınız.

Yorumlar
Uyarı:
1.Yorum yaparken saygı çerçevesinden çıkmayın
2.Küfür Hakaret Siyasi propaganda içerikli yorum yapmak yasaktır.
3. Her ne şekilde olursa olsun, özel iletişim bilgilerinizi paylaşmayın, fark edildiğinde kesinlikte silinecektir, www.sinantektas.com.

Resim eklemek için:
[image] image_url [/image]

Bir kod bloğu eklemek için:
[code] your_code [/code]

Teklif eklemek için:
[quote] your_quote [/quote]

Bağlantı eklemek için:
[link] your_link_text | link_url [/link]