Frene Basınca Titreme Neden Olur?

Sinan Tektaş

Fren Titremesi Sebepleri

Frene basınca titreme sorunu, aracın ön düzen parçalarıyla alakalıdır. Ancak genellikle en yaygın nedeni fren disklerinin çarpılma ya da düzensiz aşınmaya bağlı şeklinin bozulmasıdır. Bu nedenle frene basınca direksiyon titremesine ve aracın sallanmasına neden olabilir.

Frene basınca titreme sorunu, aracın ön düzen parçalarıyla alakalıdır. Ancak genellikle en yaygın nedeni fren disklerinin çarpılma ya da düzensiz aşınmaya bağlı şeklinin bozulmasıdır. Bu nedenle frene basınca direksiyon titremesine ve aracın sallanmasına neden olabilir. Ayrıca bu durum sürücü tarafından fren pedalında da hissedilebilmektedir.

Fren disklerinin çarpılması, genellikle aşırı ısınan fren disklerinin su ile temas etmesi nedeniyle olmaktadır. Düzensiz aşınma ise fren sisteminde ki herhangi bir dengesizlik dolayısıyla ortaya çıkabilir. Ancak her iki durumda fren disklerini yamultacağı için fren yapınca titremeye neden olmaktadır.

Çok nadiren görülse de frene basınca titreme sorununa neden olabilen başka durumlarda vardır. 

Bu durumlar şu şekildedir;

  • Lastikler arasında aşırı derece basınç farkı
  • Düzensiz aşınmış lastikler
  • Rot balans ayarında ciddi bozukluklar
  • Ciddi oranda fren dengesizliği

Amortisör taşıyıcısı ve amortisör takozu arızaları da frene basınca titreme sorununa ve direksiyonun titremesine neden olabilmektedir. Ancak bu ihtimaller, fren disklerinin eğrilmesi ihtimaline göre çok çok daha düşüktür.

Fren Titreşimi Arıza Ve  Çözümleri

Fren titreşimi, kötü takılmış bir fren diskinin poyra veya kaliperle olan hizasının bozulmasıyla oluşabilir. Sorunun bu olup olmadığını belirlemenize yardımcı olmak için bazı göstergeler ve çözümler vardır:

1. Sorun: Göbek veya Disk Aşınması

Fren titreşimi, kötü takılmış bir fren diskinin poyra veya kaliperle olan hizasının bozulmasıyla oluşabilir. Sorunun bu olup olmadığını belirlemenize yardımcı olmak için bazı göstergeler ve çözümler vardır:

Poyrada pas veya kir olup olmadığını kontrol edin.

Sorun? Pas ve kir, Fren disk ile poyra arasındaki temasın zayıflamasına neden olur.

Çözüm + Fren Diskini sökün, toz ve kirden arındırmak için her iki yüzeyini de temizleyin.

Poyra yüzeyinin aşırı sıkma torku nedeniyle aşınıp aşınmadığını kontrol edin.

Sorun? Konumlandırma vidasını çok şiddetle sıkmak, fren uygulanması sırasında titreşimlere neden olur.

Çözüm + Fren Diskleri değiştirin, fazla sıkma torkunu önleyin.

Poyranın kendisinde aşınma olup olmadığını kontrol edin

Sorun? Nadiren de olsa göbekler eğrilir. Bir fren diski, eğrilmiş bir poyraya vidalamak her zaman fren titreşimine neden olur. Göbek yüzeyindeki herhangi bir pas, Fren diski takılmadan önce temizlenmezse titreşime neden olur.

Çözüm + Bir fren diski taktıktan sonra, her zaman kadran göstergesini kullanarak disk aşınmasını kontrol edin. Aşınma toleransı değerinin dışındaysa, aşınma tolerans değerleri içinde olana kadar diski alternatif bir pozisyonda yeniden takın. Aşınma hala tolerans dışındaysa, göbeğe bakım yapılması gerekir.

Jantların doğru monte edilip edilmediğini kontrol edin

Sorun? Fren Disk aşınmasının son yıllardaki yaygın nedenlerinden biri alaşımlı jantlara 'her ölçüye uygun modellerin' yanlış yerleştirilmesidir. Aynı tekerlek çok sayıda poyra tipi için kullanıldığından, yükleyenler teker hortumlarında konumlandırma ara parçası kullanırlar. Ara parça kaybolur veya hasar görürse, tekerlek doğru bir şekilde ortalanamaz.

Çözüm + Fren Diskini takarken aşınma ölçeğini diskin arkasına yerleştirin ve aşınmayı ölçün. Ölçek, teker takıldıktan ve sıkıldıktan sonra aşınmayı gösterir ve tekeri değiştirmek zorunlu olabilir.

2. Sorun - Ciddi Ölçüde Aşırı Fren Disk Isınması Ve Bozulması

Herhangi bir ciddi sıcaklık artışı, Fren diskinin farklı yerlerindeki disk metalinin bozulmasına neden olabilir. Bu sıcak noktalar balata ile disk arasında aralıklı bir temasa neden olur. Bu da titreşimle sonuçlanır. Sorunun bu olup olmadığını belirlemenize yardımcı olmak için bazı göstergeler ve çözümler vardır:

Frenin kötü kullanılıp kullanılmadığını kontrol edin.

Sorun ?  Frenin kötü kullanılması aşırı ısınmanın yaygın bir nedenidir. Fren Diskler fren uygulamaları arasında hızla soğuyacak şekilde tasarlandılar. Ancak, frenler art arda yoğun bir şekilde uygulanırsa mesela dağlık alanlarda sürüş sırasında, Fren diskler ısıyı dağıtmak için yeterli zamana sahip olmazlar.

Çözüm + Fren Disk yüzeyinin üstündeki mavi noktalar iyi bir aşırı ısınma göstergesidir. Mavi ve/veya daha koyu renkte noktaları olan bazı bölümlerdeki diskler düzelemez ve her zaman fren balatalarıyla birlikte değiştirilmeleri gerekir.

Fren balatalarının kalitesini kontrol edin.

Sorun? Düşük kaliteli fren balataları özellikle de aşırı fren kullanımında kolayca aşırı ısınabilir. Balatalardaki aşırı ısı, fren disklerin aşırı ısınmasına neden olarak fren disklerinin eğilmesine neden olabilir.

Çözüm + Fren Disk yüzeyinde mavi nokta olup olmadığına tekrar bakın. Hiç mavi nokta bulamazsanız, sürücüyü düşük kaliteli balatalar konusunda uyarın. Diskin üzerindeki mavi noktalar gördüğünüzde her zaman fren balatalarını ve disklerini değiştirin.

3. Sorun - Fren Disk Kalınlığı Değişimi

Disk kalınlık değişimi, Fren disk yüzeyindeki kalınlığın farklılık göstermesidir. Etkili fren yapma için fren disk yüzeyinin tamamında kalınlık aynı olmalıdır. Eşit olmayan bir sürtünme yüzeyi varsa, fren balatası gevşer ve döndükçe disk(ler)le yeniden temas eder. Bu da fren titreşimine neden olur. Sorunun bu olup olmadığını belirlemenize yardımcı olmak için bazı göstergeler ve çözümler vardır:

Frenlerin düzgün bir şekilde yataklarına yerleştirildiklerini görmek için sürücüye sorun

Sorun? Frenlerinizden en iyi performansı almak için, yatağa yerleştirme prosedürünü takip etmek çok önemlidir. Fren pedalını ilk birkaç uygulama sırasında yalnızca orta seviyede basınç uygulayarak, düzgün bir sürtünme maddesi katmanı balatalardan fren diskine aktarılır. Yüzeyleri bu şekilde eşleme güvenliği arttırır ve disk kalınlık değişimi ile ilgili sürtünmeleri önler.

Çözüm + Önlem almak önemlidir. Yeni fren balatalarını her monte edişinizde, sürücüleri ilk 200 km boyunca sert fren yapmaktan kaçınmaları gerektiği konusunda uyarın. Yatağa düzgün yerleştirememe hafif disk kalınlık değişimi ile sonuçlandıysa, frenleri yeniden yatağına yerleştirmek yeterli olabilir. Bu disk yüzeylerinin yeniden aynı hizaya gelmesini sağlamazsa, tek çözüm hem fren balatalarını hem de fren disklerini değiştirmektir. Rahatlığınız ve müşterileriniz ile paylaşabilmeniz için Frendi, kullanışlı bir Sürücü ve Teknik destek kitapçığı yayınladı. Kitapçıkta fren sistemlerini nasıl optimize edecekleriyle ilgili birkaç ipucu ve püf noktası bulunmaktadır.  Daha fazla bilgi için Frendi temsilcinize danışın.

Kaliper sıkışmasını kontrol edin

Sorun? Tutukluk yapan bir kaliper pistonu veya tutukluk yapan bir kaliper kayar pimi fren diskinin her bir tarafına eşit olmayan kuvvetlerin uygulanmasına neden olarak, eşit olmayan aşınmaya veya Disk kalınlık değişimine neden olur.

Çözüm + Bu sorunun nedeni genelde korozyon veya kirdir. Bu nedenle, tutukluk yapan kaliperin bakımını düzgün bir şekilde gerçekleştirerek sorunun yeniden oluşmasını önleyin ve her iki fren balatasını ve fren diskini değiştirin.

Disk yüzeyinde kir veya aşınma olup olmadığını kontrol edin

Sorun? Fren yapma sırasında, fren balatasının titreşim malzemelerinin bir kısmı diske aktarılır. Daha kötü kalitedeki fren balatalarıyla, sürtünme maddesinin artıkları eşit olmayan bir şekilde diske yapışarak , Fren disk kalınlığını ve paralelliğini değiştirir.

Çözüm + Yalnızca minimum Disk kalınlık değişimi varsa, bir fırça veya zımpara kağıdı kullanarak kalıntıları temizlemek ve frenlere yol testi yapmak yeterli olabilir. Bu disk yüzeylerinin yeniden aynı hizaya gelmesini sağlamazsa, tek çözüm hem fren balatalarını hem de fren disklerini değiştirmektir.

Fren Disklerinin üstünde balata izi olup olmadığını kontrol edin

Sorun? Fren aşırı ısındığında fren pedalını basılı tutmak diskler üzerinde balata malzemesinin izini bırakabilir veya kaynak yapabilir. Disk kalınlık değişimi genelde fren disk yüzeyinde bir fren balatasının ana hatları şeklinde görülebilir.

Çözüm + Bir fırça veya zımpara kağıdı kullanarak balata izini temizlemek normalde yeterli olur.

Yorumlar
Uyarı:
1.Yorum yaparken saygı çerçevesinden çıkmayın
2.Küfür Hakaret Siyasi propaganda içerikli yorum yapmak yasaktır.
3. Her ne şekilde olursa olsun, özel iletişim bilgilerinizi paylaşmayın, fark edildiğinde kesinlikte silinecektir, www.sinantektas.com.

Resim eklemek için:
[image] image_url [/image]

Bir kod bloğu eklemek için:
[code] your_code [/code]

Teklif eklemek için:
[quote] your_quote [/quote]

Bağlantı eklemek için:
[link] your_link_text | link_url [/link]