İmmobilizer Anahtarın Çalışma Prensibi?

İmmobilizer Anahtarın Çalışma Prensibi, İmmobilizer Arızası Nasıl Düzeltilir?Aracımda immobilizer varmı nasıl anlarım ?İmmobilizer iptali mümkün mü ?
Sinan Tektaş

İmmobilizer Nedir?


1996 yılından itibaren araçlarda kullanılmaya başlayan İmmobilizer, araç güvenlik sisteminin vazgeçilmezi haline gelmiştir. İmmobilizer anahtar sistemini ilk olarak kullanan firmalardan birisi BMW’dir. Böylelikle araçlarını daha güvenli hale getirmiştir. 1998 yılından sonra neredeyse bütün markalar bu güvenlik sistemini araçlarında uygulamaya başlamıştır. Sistemin çalışma prensipleri, teknik bilgileri ve diğer merak edilenleri hakkında detaylı bilgiler bulabileceğiniz otopazarla.com olarak  bu yazıyı ele aldık.


İmmobilizer otomobillerin araç çalıştırma (kontak) sistemine takılan elektronik bir devredir. Bu elektronik devrenin bir parçası arabayı çalıştıran kontak anahtarı içindedir ve bu parça tamamlanmadan motor çalışmaz. Bu nedenle İmmobilizer olan otomobiller, “düz kontak” yapılamaz ve çalınmaları çok daha güçtür.

İmmobilizer sistemi çoğu kez anahtarla birleştirilse dahi, değişik otomobil firmaları, değişik teknikler kullanabilmektedir. Örneğin Citroen Saxo modelinde immobilizer’ı anahtara yerleştirmek yerine şifre girişi istenen bir klaveye yerleştirmiştir ve bu sistemde motordaki elektronik kilidin açılması ancak şifre girmek suretiyle mümkündür.

İmmobilizer’ın kilitlediği sistem de otomobilden otomobile değişmektedir. Bazı markalar, immobilizer devresi ile ateşleme sistemini kilitlerken, bazıları gazı, bazıları ise her ikisini birden kilitleyebilmektedir.


Not: Temel olarak araçların düz kontak yapılarak çalınması engellemek amaçlı geliştirilmiş  elektronik bir güvenlik sistemidir.

Araştırma çalışmaları, immobilizer anahtar sisteminin çıkmasından bu yana %70 daha az araç hırsızlığının olduğunu kanıtlamıştır. Son 20 yıl içinde bir araba aldıysanız farkında olmadan bu teknolojiyi kullanıyorsunuz demektir.

Yeni araçlardaki birçok anahtarda mekanik olarak kontağa takılıp çalıştıracak bir anahtarı bile yoktur. Aracı bir start butonu ile çalıştırmak için aracın içinde olmanız yeterlidir.

İmmobilizer Anahtarın Çalışma Prensibi

Anahtarın içinde elektronik bir çip bulunur, anahtarı kontağa taktığınızda veya anahtar ile araç içinde bulunduğunuzda (anahtarsız akıllı anahtarlar için geçerli), anahtarın içindeki elektronik çip aracın immobilizer sistemine bir kod gönderir. Bu güvenlik kodu immobilizer sistemdeki kodla eşleşirse, aracın çalışmasına izin verecektir. Anahtar yanlış ise veya anahtarda çip yok ise kontak dönse dahi araç çalışmayacaktır.

Bu güvenlik kodu, araç her çalıştığında rastgele üretilir, Kodu çözebilecek tek kaynak araca ait kodlanmış immobilizerli anahtardır.

Avantajı, Elektronik anahtar araç hırsızlığına karşı sizi çok iyi bir şekilde koruyacaktır. Bu sistem sayesinde araç hırsızlık olaylarında büyük ölçüde azalma olmuştur.

Dezavantajı, Anahtarınızı kaybederseniz yada immobilizer çip hasar görürse yeni bir anahtar yaptırmak eskisine göre çok pahalıya mal olacaktır.

İmmobilizer Arızası Nasıl Düzeltilir?

Pek çok immobilizer anahtar sorunu, basitçe anahtardaki pili değiştirerek düzelebilir. Akıllı anahtarlar güvenlik kodunu araca iletebilmek için küçük bir pile ihtiyaç duyar. Anahtarın pilini değiştirmeniz sorunu çözecektir. Pili değiştirirken dikkatli olun , böylece içindeki immobilizer çipe zarar vermemiş olursunuz.

Pil değiştirdiniz yine de anahtarınız çalışmıyor ise, anahtar çipinde bir hasar olabilir. Bu durumda bulunduğunuz ildeki bir oto anahtarcıya anahtarınızı baktırmanız  yada yenisi yaptırmanız gerekecek.

İmmobilizer anahtar yapımı uzmanlık gerektiren bir iştir, bu nedenle elektronikte uzmanlaşmış  profesyonel firmaları tercih etmenizi öneririz.

İmmobilizer anahtar fiyatları

İmmobilizer sistemli araçlarda anahtar maliyetleri eski sistemlere göre biraz daha yüksektir.  İmmobilizer anahtar fiyatlarını belirleyen birden fazla etken vardır.

Anahtar maliyetlerini  etkileyen başlıca faktörler şunlardır:

1. Aracın markası , modeli ve yılı

2. Anahtarın türü (kumandalı, kumandasız yada akıllı anahtar)

3. Anahtar yaptırdığınız yer ( Servis yada oto anahtarcı )

4. Yedek anahtar mı? Yoksa bütün anahtarlar kayıp mı?

Orjinal anahtar mı? Yan sanayi anahtar mı?

Anahtar türlerine örnek verecek olursak, kumandası olmayan basit bir çipli anahtarın fiyatı 100-150tl, kartlı anahtar yapısına sahip Renault anahtarın fiyatı 200-400₺ iken kumandalı normal bir anahtarın maliyeti 200-500₺ civarındadır. Smart anahtar, akıllı anahtar diye tabir edilen anahtarların  fiyatları ise 300₺ ile 1500₺ arasında değişiklik göstermektedir.

İmmobilizer nasıl çalışır?

Anahtarın içinde elektronik bir çip bulunur, anahtarı kontağa taktığınızda anahtarın içindeki elektronik çip aracın immobilizer sistemine bir kod gönderir. Bu güvenlik kodu immobilizer sistemdeki kodla eşleşirse, aracın çalışmasına izin verecektir. Anahtar yanlış ise veya anahtarda çip yok ise kontak dönse dahi araç çalışmayacaktır.

Bu güvenlik kodu, araç her çalıştığında rastgele üretilir ve bu kodu çözebilecek tek kaynak araca ait kodlanmış immobilizerli anahtardır.

Aracımda immobilizer varmı nasıl anlarım ?

İmmobilizer güvenlik sistemi, 1998 yılından itibaren üretilen araçların neredeyse tamamının vazgeçilmezi haline gelmiştir. Yine de aracınızda bu güvenlik sisteminin varlığından şüphe ediyorsanız yapabileceğiniz basitçe birkaç şey var.

Anahtarınızın mekanik kısmını plastik kısımlardan ayırıp mekanik kısım ile aracın kontağını çevirdiğinizde göstergede bir arıza ışığı yanıyor ve motor çalışmıyor ise muhtemelen aracınızda immobilizer sistem var demektir. Şayet aracınız çalışıyor ise immobilizer çip yok demektir.

Daha da garanti yöntem oto anahtarcılarına  giderek, immobilizer çipi okuma özelliğine sahip donanımlı cihazlar ile testini yaptırmaktır.

İmmobilizer iptali mümkün mü ?

İmmobilizer iptali pek önerilen bir durum olmasa da sistemin ilk çıktığı 1996-2000 yılları arasında bazı araçlarda bu sistem pek sağlıklı olarak çalışmamaktadır.

Servislerin teknik desteklerini bıraktığı ve çözüm üretilemediği durumlarda immobilizer iptal işlemi gerçekleştirilebilir. Bu işlemin yapılabilmesi daha çok oto beyinciler ve oto anahtarcılar tarafından özel donanımlı cihazlar ile yapılabilmektedir. Yine de buna karar vermeden önce uzaman kişilerden bilgi almanızda fayda var.

İmmobilizer neden bozulur?

Elektronik olan he şey gibi, immobilizer sistemi de arızalanabilir ve sizin için bazı sorunlara yol açabilir. Buna sebebiyet veren faktörleri sıralayacak olursak.

Anahtarın sıvı ile teması, aracınızın oto kuaför sonrası elektronik kısımlarının sıvı alması, Anahtarın yüksekten düşmesi yada ezilmesi, üretim hatalarından kaynaklı sorunlar, Anahtarın pil yada kabını değiştirirken içine sokulan bir tornavidanın elektronik karta zarar vermesi gibi.

Kısacası nasıl ki cep telefonunuzu kullanırken özen gösteriyorsanız, elektronik yapıya sahip olan anahtarınızı kullanırken de özen göstermelisiniz.

İmmobilizer nasıl kopyalanır?

İmmobilizer kopyalama işlemi çok karmaşık ve çeşitliliği olan bir işlemdir. Bunun için üretilmiş özel donanımlı cihazlar vardır. Bu cihazlar hem çok maliyetli hem de yetki sahibi kişiler tarafından kullanılabilir. Sizin için en basit yöntem bu işte uzmanlaşmış oto anahtar firmalarını bulup kopyalatmaktır. Diğer bir seçenekte serviste kopyalatmaktır.

Yorumlar
Uyarı:
1.Yorum yaparken saygı çerçevesinden çıkmayın
2.Küfür Hakaret Siyasi propaganda içerikli yorum yapmak yasaktır.
3. Her ne şekilde olursa olsun, özel iletişim bilgilerinizi paylaşmayın, fark edildiğinde kesinlikte silinecektir, www.sinantektas.com.

Resim eklemek için:
[image] image_url [/image]

Bir kod bloğu eklemek için:
[code] your_code [/code]

Teklif eklemek için:
[quote] your_quote [/quote]

Bağlantı eklemek için:
[link] your_link_text | link_url [/link]