Direksiyon Kutusu Nedir? Direksiyon Ne İse Yarar?

Direksiyon Kutusu Nedir? Direksiyon Ne İse Yarar? Direksiyon Nedir? Direksiyon arızaları nelerdir?
Sinan Tektaş

Direksiyon Kutusu Tamiri Nasıl Yapılır? Direksiyon Kutusu Arızası Nasıl Anlaşılır?

Direksiyon Kutusu Arızası Nasıl Anlaşılır?


Aracınızı kontrol etmek istiyorsanız direksiyon mekanizmasına sahip olmalısınız. Bu en az motor ve şanzıman kadar önemlidir. Bu yayınımızda direksiyon kutusunun görevinden ve arıza belirtilerinden detaylı şekilde bahsedeceğiz.

Aracı istediğimiz yöne çevirmemizi sağlayan komutu direksiyon simidi ile veririz

Bu komut, farklı parçaların uyum içinde çalışması sonucunda tekerleklere ulaşır ve neredeyse eş zamanlı olarak simidi çevirdiğimiz yöne doğru tekerlekler de döner. Araç kullanırken oldukça basit bir şekilde gerçekleştirdiğimiz bu eylemin arkasında direksiyon simidi, kutusu, rot başı gibi pek çok parçanın uyumlu ve sağlıklı çalışması vardır. Araç periyodik bakımlarında veya oto check up yapıldığında direksiyon kutusu da kontrol edilir.

Direksiyon kutusu nedir?

Direksiyon sistemin en önemli parçalarından birisidir. Direksiyon simidinden gelen yön komutunu tekerlere aktarmaya yarayan mekanizmaya direksiyon kutusu denir.

Direksiyon kutusu, bir aktarım organımıdır?

 Evet direksiyon bir aktarma organıdır, hidrolik veya elektrikli bir sistemle direksiyon milinden aldığı hareketi rot miline aktarır. Buradaki mil ve pompa da direksiyon kutusunun işlevine destek olan diğer yakın parçalar için bakınız. Direksiyon kutusu arızası olduğundan şüphelenildiğinde bu parçalar da kontrol edilir.

Direksiyon kutusunda arıza olduğu nasıl anlaşılır?

Direksiyon kutusu değişimi gerektiren arızalar genellikle sürüş esnasında kendini belli eder. En yaygın görülen direksiyon kutusu arızası ise boşluk oluşmasıdır. Direksiyon mafsalı aşınması ya da rot başı boşluğu da sık rastlanan arızalardır. Direksiyon kutusu içindeki dişliler okside olduğunda da arıza oluşur. Bunun en net belirtisi direksiyon simidini çevirdiğinizde çıkan seslerdir. Genellikle direksiyon yağı eksikliği kaynaklı olarak direksiyon sertliği de konuyla ilgili bir arızadır.

Yorumlar
Uyarı:
1.Yorum yaparken saygı çerçevesinden çıkmayın
2.Küfür Hakaret Siyasi propaganda içerikli yorum yapmak yasaktır.
3. Her ne şekilde olursa olsun, özel iletişim bilgilerinizi paylaşmayın, fark edildiğinde kesinlikte silinecektir, www.sinantektas.com.

Resim eklemek için:
[image] image_url [/image]

Bir kod bloğu eklemek için:
[code] your_code [/code]

Teklif eklemek için:
[quote] your_quote [/quote]

Bağlantı eklemek için:
[link] your_link_text | link_url [/link]