LPG Gösterge Arızası ve Nedenleri?

Sinan Tektaş

 LPG’li Araçlarda Sık Raslanılan Sorunlar ve Çözümleri Aşağıda Soru + Cevap Şeklinde Aşağıda Sıralanmıştır.

Soru: LPG tankı üzerindeki gösterge çalışıyor ama düğmede gaz sevyesi görünmüyor.

Cevap: LPG tankı üzerinde gaz sevyesi görünüyor LPG düğmesinde görünmüyorsa tank ile düğme arasındaki kabloda kopukluk vardır. Kablonun kopuk kısmı tamir edilip yada yenisiyle değişirse LPG düğmesi gaz sevyesini gösterir hale gelecektir.

Soru: LPG tankı üzerinde fuul göstermesine rağmen LPG düğmesinde yarım depo gösteriyor neden.

Cevap: LPG tankında ful araç içerisindeki düğmede yarım depo gösteriyor ise LPG tankı şamandıra sensör camı arızalı veya sensör camı yönü tam olarak sabitlenmemiş olabilir.Özellikle sıralı sistemlerde yaşanan bu sorun bilgisayar bağlantısı yapılırken sensör seçimi yapılırken yanlış seçilmiş olabilir. Veya farklı sensör camı takılmış olabilir.

Soru: LPG tankını dolu olasına rağmen LPG gösterge ışıkları yanmıyor.

Cevap: LPG tankı dolu olmasına rağmen LPG gösterge ışıkları çalışmıyor ise önce tank üzerindeki sensör camı çalışıyormu diye kontrol edilmeli çalışmıyor ise sorunun tespiti için LPG sensör camı deneme maksatlı değişmeli. Aksi halde sorun devam ediyorsa LPG şamandırası arızalı demektir. LPG servisinde usta tarafından şamandıra arızasının giderilmesi istenir.

Soru: Depo Boş Ama LPG Dolu Gösteriyor Neden

Cevap: Boş depoya araç içerisindeki düğmede LPG dolu gösteriyor ise bunun iki sebebi vardır. LPG şamandırasından ön kısma gelen kablo kopmuş veya soketinden çıkmış olabilir. Bir diğer sebep ise LPG şamandırası fulde takılı kalmış olabilir.

LPG Şamandıra Arızası

LPG şamandırası veya şamandıra topu arızalı ise tank içindeki kolda sabit olarak takılı kalma sorunu meydana gelir.LPG şamandıra kolu belirli bir seviyede sabit kaldığı için LPG sensör camına manyetik alan etksi oluşturamaz ve sensör camındaki ibre hareket edemez. Bu sebepten gaz doluykende boşkende düğmedeki yakıt sevyesi değişmez sabit olarak depo boş yada dolu sinyali verir. LPG şamandırasını yenileyerek veya tamir ettirerek bu sorun çözülebilir.

Sensör Camı Arızası

LPG sensör camı arızası zaman içinde şamandıra havalandırma hortumlarından aldığı toz ve nem sayesinde meydana gelir.LPG sensör camı arızasının tespiti oldukça basit şekilde anlaşılabilir. Örneğin şamandıraya bağlı sensör camını tutan iki küçük vidayı tornavida ile sökerek dışarı aldıktan sonra sensör camının arkasına tornavidayı yatsıyarak sağa sola hareket ettirdiğimizde camın ön kısmındaki ibre oynamıyorsa sensör camı arızalı demektir. Bu gibi durumlarda sensör camını değişmemiz gerekir.

Sensör Kablosu Arızası

LPG düğmesi ve şamandıra arasında bağlı olan kabloya sensör kablosu denir.Sensör kablosunun görevi şamandıra sensöründen aldığı sinyali düğmeye iletmektir. Kablo arızası genelde aracın altını sürttürmeden dolayı koparak şamandıra ile düğme arasındaki iletişimi keser bu sebepten dolayı LPG düğmesi yakıt miktarını göstermez .

LPG anahtarı arızası

LPG anahtarı arızası genelde yüksek ve düşük akımdan dolayı meydana gelir. Gaz düğmesi arıza yaptığında değişmesi gerekir.


Yorumlar
Uyarı:
1.Yorum yaparken saygı çerçevesinden çıkmayın
2.Küfür Hakaret Siyasi propaganda içerikli yorum yapmak yasaktır.
3. Her ne şekilde olursa olsun, özel iletişim bilgilerinizi paylaşmayın, fark edildiğinde kesinlikte silinecektir, www.sinantektas.com.

Resim eklemek için:
[image] image_url [/image]

Bir kod bloğu eklemek için:
[code] your_code [/code]

Teklif eklemek için:
[quote] your_quote [/quote]

Bağlantı eklemek için:
[link] your_link_text | link_url [/link]