Motor Sogutma Suyunun BAKIMI

Sinan Tektaş

Motor Soğutma Suyunun Bakımı

Motor soğutmasını sağlayan sisteminin amacı; motorun parçalarının aşırı ısınmalarını engellemek, 
motorun çalışma sıcaklığına en kısa süre içerisinde ulaşmasını sağlayarak en yüksek verimin alınabilmesi için motor sıcaklığını belirli bir değerde sabit olmasını sağlamaktır.
Soğutma sistemi içerisinde kullanılan soğutma suyunun motor parçalarında korozyon oluşumuna engel olmakla beraber soğuk hava şartları sırasında motor içerisinde donup motor 
parçalarına zarar vermesini önlemek amacıyla antifriz gibi çözeltiler kullanılır.
Motor soğutma suyu ve içerisine eklenen çözeltilerin ısı taşıma kapasitesi ısıl ve 
kimyasal değişimlere bağlı olarak azalır. Başka bir ifade ile motor çalıştığı sırada oluşan ısı değişimleri ve beraberindeki kimyasal tepkimeler sebebiyle soğutma sıvısının kimyasal yapısı görevini yerine getiremeyecek şekilde bozulur. Bu sebeple soğutma sıvısı periyodik olarak değiştirilmelidir. 
Değişim dışındaki periyotlarda ise eksiklik varsa saf su/antifriz ilave edilmek sureti ile soğutma suyu seviyesi tamamlanmalıdır. Yine bu periyotlar sırasında antifriz bomemetresi kullanılarak tespit edilen soğutma sıvısı derecesine uygun olarak gerekli sıvı ayarlamaları yapılmalıdır.
Yorumlar
Uyarı:
1.Yorum yaparken saygı çerçevesinden çıkmayın
2.Küfür Hakaret Siyasi propaganda içerikli yorum yapmak yasaktır.
3. Her ne şekilde olursa olsun, özel iletişim bilgilerinizi paylaşmayın, fark edildiğinde kesinlikte silinecektir, www.sinantektas.com.

Resim eklemek için:
[image] image_url [/image]

Bir kod bloğu eklemek için:
[code] your_code [/code]

Teklif eklemek için:
[quote] your_quote [/quote]

Bağlantı eklemek için:
[link] your_link_text | link_url [/link]