Oto elektirik arızaları

Sinan Tektaş

                   Oto elektirik arızaları

Oto elektirik arızaları

Araçta meydana gelen elektrik arızalarının büyük çoğunluğu aküyle ilgili olmaktadır. Araçlarda en sık yaşanan elektrik arızalarına bir göz atalım.

Bu tür sorular her araç kullanıcısının bilmesi gereken konulardır. Araçların elektrik ihtiyacını aküler karşılamaktadır.

Akünün Bitmesi


Normal bir akünün en az 2 yıl dayanması beklenir. Bu süre normal şartlarda 3 – 4 yıldır. 3 – 4 yıldan önce biten bir akünün ya şarjı tam dolmamıştır veya araç içerisinde bir elektrik kaçağı olabilir. Örnek olarak; aracn marşı basmıyorsa akü bitmiş olabilir. Eğer aracın marşı basmıyor ve gösterge lambaları da yanmıyorsa bu durumda akünün bittiğinden emin olunabilir.

Dizel motor ile Benzinli motorları arasındaki farklar ve bütçe uygunluğu? Böyle bir sorununuz varsa tıklayınız...

Çoğu zaman aküler garanti süreleri bitmeden bitmezler. Normal garanti süreleri de 3 – 4 yıl arasındadır.

Akünün bitmesi gibi bir durumda yapılacak tek şey akünün şarj edilmesidir. Bunun için de bir başka aracın aküsünden yararlanılabilir. Bunun için araç içerisinde akü takviye kablosu bulunmalıdır. Akü, bir başka aracın aküsünden şarj edilirken dikkat edilmesi gereken şey, pozitif kutupların birbirine, negatif kutupların da birbirine bağlanmasıdır. Aksi halde araç içerisinde arızalar meydana gelebilir. Genellikle pozitif kutup kırmızı renkle, negatif kutup ta siyah veya renksiz olarak işaretlenir. Eğer renkler silinmişse, kutopajı büyük olan pozitif kutuptur.

Akü takviyesi sırasında takviye yapılan araç açık bırakılırsa takviye işlemi kolaylaşır.

Araç Yoldayken Akü Işığının Yanması Ne Anlama Gelir?


Aracın kullanımı esnasında akü ışığının yanması akünün arıza yaptığını değil, akünün şarj olmasını sağlayan akü besleme ünitesinin bozulduğu anlamına gelmektedir. Bu durumla karşılaşıldığında direk en yakın servise gidilerek akü besleme ünitesi kontrol edilmelidir. Akü bitmediği için bir süre daha yola devam etmek mümkündür.

Akünün Azaldığı Nasıl Anlaşılır?


Yeni nesil akülerde akünün doluluk seviyesini bildiren göstergeler bulunur. Ancak eski akülerde bu göstergeler olmadığından ya servise götürülerek akünün doluluk oranı öğrenilebilir veya akü 2 – 3 yıllıksa akünün doluluk oranının azaldığı düşünülebilir.

Eğer akünün yaşı 10 yıldan fazlaysa akü daha çabuk bitebilir.

Hangi Hatalar Aküyü Daha Çabuk Bitirir?

Şimdi de akünün daha çabuk bitmesine neden olan etmenleri sıralayalım:

Gerekmediği halde arabayı çok sıcak veya çok soğuk yerde bekletmek akünün çok çabuk bitmesine neden olan etmenlerin başında gelir.
Araba çalışmıyorken gereksiz yere farların açık bırakılması,
Radyonun açık bırakılması (aküyü 4 – 5 saatte bitirebilir),
Araç içerisinde elektrik kaçağı bulunması
gibi etmenler akünün çabuk bitmesine sebep olurlar. Kimi zaman aracın 5 dakika bile olsa çalıştırılması akünün doldurulmasına yetebilir. Eğer aracı çalıştıracak kadar bile aküde şarj yoksa bu durumda 15 dakika beklenmelidir. 15 dakika içerisinde aküde dağınık halde bulunan elektrik toplanabilir ve araç çalıştırılabilir. 15 dakika sonra hala marş basmıyorsa bu durumda başka araçtan takviye yapmaktan veya servis çağırmak en mantıklı yoldur.Yorumlar
Uyarı:
1.Yorum yaparken saygı çerçevesinden çıkmayın
2.Küfür Hakaret Siyasi propaganda içerikli yorum yapmak yasaktır.
3. Her ne şekilde olursa olsun, özel iletişim bilgilerinizi paylaşmayın, fark edildiğinde kesinlikte silinecektir, www.sinantektas.com.

Resim eklemek için:
[image] image_url [/image]

Bir kod bloğu eklemek için:
[code] your_code [/code]

Teklif eklemek için:
[quote] your_quote [/quote]

Bağlantı eklemek için:
[link] your_link_text | link_url [/link]