DuckDuckGo Nedir? Google’dan Farkı Ne?

Sinan Tektaş

DuckDuckGo nedir? Google’dan Farkı Ne? Nasıl bilgi toplamıyor?

DuckDuckGo nedir? Google’dan Farkı Ne? Nasıl bilgi toplamıyor?

İşte bu kısım insanlara seksi ve inanılmaz geliyor. DuckDuckGo sizi takip etmiyor, arama geçmişinizi umursamıyor ve kimseye bir bayt bilgi satmıyor.

Evet doğru duydunuz. Adamlar bir bayt bilgi dahi toplamıyor; aramanız hem size özel kalıyor hem de hiçbir sosyal medyada aramanıza dair bilgiler görmüyorsunuz.

Nasıl bilgi toplamıyor?

Kesin Kötü Görünen Bir Tarayıcıdır Diyenler?

DuckDuckGo’nun Görünümü
Kusura bakmayın, 2012’den bu yana kullandığı tasarım günümüzde Google’ın kullandığı tasarıma epey benzemektedir ve gayet sadedir. Aynı zamanda da beğenilmektedir.

Perl dilinde programlanan arama motorunun en büyük özelliğinden birisi, hiçbir veriyi kayıt altına almamasıdır. Google arama motorunun aksi bir şekilde hizmet vermeyi hedefleyen sistemin kullanıcı gizliliğine değer ve önem verildiğini gösteren tek yolun onu takip etmemek ve bilgilerini kayıt altına almamaktan geçtiğini savunur. Bilindiği gibi Google hangi cihaz üzerinden girmiş olursanız olun sizi takip eder ve işlemlerinizi kayıt altına alır. Her ne kadar tarayıcı geçmişini silmiş olsanız da, kayıt altına alınan bilgiler veritabanına kayıt edilir ve günü gelince tekrar kullanılabilir.

Kesin Kötü Görünen Bir Tarayıcıdır Diyenler?

Peki Gelir Nereden Geliyor?

DuckDuckGo, özel bağışlar alan bir platform. Aramaların gizli kalması gerektiğine inanan kişi ve kurumlar bu bağışları yaparak hizmetleri ayakta tutuyor. Şu ana dek 800 bin dolara yakın bir bağış toplamış durumda ve bununla gayet güzel bir şekilde ayakta durabiliyorlar.

Ne Kadar Popüler?

Bu da şaşırtabilir ancak DuckDuckGo an itibari ile yaklaşık 16 milyardan fazla arama yapıldı, bu sayı sürekli olarak artmaya devam ediyor. İnsanlar gizliliğe artık önem vermeye başladılar ve bu sayede güvenle arama yapabiliyorlar.
DuckDuckGo 2017 yılında #ComeToTheDuckSide adlı bir etiket yayınlayarak insanları platformlarına davet ettiler ve arkadaşlarına bahsetmelerini rica ettiler. Bu sayede daha çok insan gizliliğini bir nebze korumuş oldu ve kullanıcı sayısında ciddi bir artış oldu.
Şirket ilk olarak adını duyurmak için Google’ın arkasında yer alan billboarda “Google sizi takip eder, biz etmeyiz” yazarak ünlendiler. Popülerliğini arttırmaya en büyük destek Apple’ın 17 Eylül 2014’te Yosemite ve iOS 8 işletim sistemlerinde arama motoru seçimine DuckDuckGo’yu koyması(halen yer alıyor) ve 2015’te Firefox’un bu tarayıcıyı varsayılanlarına ekleyerek özel eklenti desteği sunması oldu.

DuckDuckGo arama motoru bir VPN gibi değildir.

Çünkü VPN sisteminde de IP numaranız kayıt altına alınıp, ticari olarak kullanılabilir. DuckDuckGo ise, hiçbir veriyi kayıt altına almaz ve internette özgürce dolaşmanızı sağlar. DuckDuckGo tarafından tercih edilen slogan ise oldukça ilginçtir. Çünkü kendisini Google karşıtlığı ile konumlandıran bir arama motoruna en çok yakışan bir slogan tercih edilmiş: Senin hakkında en çok şeyi Google biliyor… Buna benzer bir slogandan sonra gizliliğe önem veren kişilere bir mesaj veriliyor. Artık buna dur demenin zamanı gelmedi mi?

DuckDuckGo indirebilir ve hemen kullanmaya başlayabilirsin

DuckDuckGo arama motorunu sitesine girerek hemen kullanmaya başlamak mümkündür. Ayrıca, DuckDuckGo browser eklentisini de kurarak, gizlilikle ilgili tüm kontrolü ele alabilirsiniz. Sistem hiçbir şekilde sizi takip etmez ve IP numaranız gibi özel bilgilerinizi kayıt altına almaz. Sistem geçmişi diye bir şey de söz konusu değildir. Sistemin sağladığı bazı avantajlardan da söz edelim: Öncelikle, kişisel bilgilerinizin kayıt altına alınmaması ve internette güvenli bir dolaşım imkanı sunması son zamanlarda en çok ihtiyaç duyulan iki şey. Bu durum ticari menfaat sağlamak amacıyla bilgilerinizin istenmeyen kişilerin eline geçmesini engeller. Ayrıca, reklam göstermek amacıyla takibe düşen çerezlerden de kurtulmak mümkün olur. Her yerde rastlanılan ve karşınıza çıkan reklam kirliliğinden korunma sağlanabilir.

DuckDuckGo, 2008 yılında kurulmuş bir arama motorudur. Google, Bing ve Yahoo gibi daha büyük isimlerin arkasında dünyada şu anda en fazla tercih edilen sekizinci en popüler arama motorudur. DuckDuckGo şu anda diğerleri arasında şu anda Chrome veya Firefox gibi kendi web tarayıcısını sunmamakla birlikte, kullandığınız tarayıcı ne olursa olsun, özel olarak arama yapabilme ve çevrimiçi etkinliklerinizin üçüncü taraflarca mobil veya masaüstünde izlenmesini önlemek için bir uygulama ve tarayıcı uzantısı sunmaktadır.

DuckDuckGo, temel olarak hiçbir kişisel bilgiyi toplamaz veya paylaşmaz. DuckDuckGo ayrıca gizlilik politikasının en üstünde kişisel bilgilerin toplanması ya da paylaşılmasına yönelik hassasiyetini açıklama bölümünde detaylıca belirtmektedir. Diğer arama motorlarında, genellikle (özel olarak arasanız bile), arama ölçütleri sadece arama motoruyla paylaşılmakla kalmaz bununla birlikte bu aramayı yaptıktan sonra ziyaret ettiğiniz sitelerle de paylaşılır. Web sitelerini ziyaret ettiğinizde, bilgisayarınız genellikle IP adresiniz gibi bilgileri o siteyle paylaşılmış olunur. DuckDuckGo diğer arama motorlarında farklı bir yol izleyerek aramayı yaptığını konular veya ziyaret ettiğiniz sitelerle ilgili olarak diğer arama motorlarından farklı bir yol izleyerek bu tarz kişisel bilgilerin toplanması ve paylaşılmasını engellemektedir.

Bununla birlikte DuckDuckGo, ismi arkasında ayrıntılı veya gizli bir hikayeye sahip değildir. İsim şirketin kurucusu Gabriel Weinberg’in  basitçe hoşuna gittiği için tercih edilmiştir. DuckDuckGo ismi kendi ile aynı isimdeki bir oyundan türetilmekle beraber herhangi bir metafor içermemektedir. Bununla birlikte arama moturu tıpkı arama motoru olan Google’ın fiil haline dönüşmesi gibi DuckDuckGo’da fiil olarak “Duck” kelimesini kullanmaktadır.

DuckDuckGo ayrıca kurulduğu 2008 yılından bu yana ciddi şekilde artan kullanıcı sayısı ile oldukça hızlı bir şekilde büyümeyi başarmıştır. Şirket o tarihten bu yana her yıl neredeyse %50 oranında büyüme ivmesi yakalamıştır. DuckDuckGo arama motorunda, 2019 senesinin ilk 20 gününde günlük ortalama 33.964.034 arama yapılmıştır.

Seni İzlemeyen Arama Motoru
DuckDuckGo kendini "seni izlemeyen arama motoru" olarak tanımlamamaktadır . Kullanıcıları takip etmek için çerez kullanmamaya söz veren motor, IP adresinizde dahil kullanıcılar hakkında ise herhangi bir kişisel bilgi toplayamadığını söylemektedir. Bu arama motorunun kurucusu Gabriel Weinberg, benimsedikleri bu tarz bir gizlilik politikalarını kişilerin arama geçmişinin kendilerinden dahi gizlendiği şeklinde yorumlamaktadır.

DuckDuckGo ayrıca şifrelenmemiş sürüm yerine bir sitenin şifreli (HTTPS) sürümünü otomatik olarak çeker. (Bu özellik HTTPS Everywhere Firefox eklentisinden sonra modellenmiştir.) DuckDuckGo Vikipedi, Facebook, Twitter ve Amazon dahil olmak üzere şifrelenmiş sürümleri işaret etmek için birçok önemli siteden bağlantıları otomatik olarak değiştiren şifreli bir sürüm sunmaktadır. Bu uygulama popülaritesini artırırken tüm tarayıcılar ve arama motorları henüz olarak bunu yapmazlar.

Bu arama motoru aynı zamanda arama geçmişinizi kaydetmez. Bu, aramalarınızın zaman çizelgesi olmadığı ve yasa uygulayıcıların yasal soruşturmalar kapsamında talep edebileceği bir dava olmadığı anlamına da gelmektedir. Ayrıca, arama alışkanlıklarınızın, bu bilgiler izlenmediğinden korsanlara karşı savunmasız olduğu anlamına gelmektedir. (Aramaları kurtarır, ancak toplu, tanımlanamayan bir şekilde yapar. Yazım hataları gibi şeyler söz konusu olduğunda arama performansını artırmak için bu bilgileri kullanılabilmektedir)

DuckDuckGo Nasıl Kullanılır?

DuckDuckGo'yu herhangi bir tarayıcıda kullanabilirsiniz. Başlamak için sadece DuckDuckGo.com'a gidin. DuckDuckGo’nun ana sayfası Google ve diğer arama motorlarının ana sayfalarına benzemektedir. Sitenin logosu üsttedir ve merkezde ve bunun altında bir arama alanı bulunmaktadır. Aramanızı normalde yaptığınız gibi yazarak ve  bilgilerinizin paylaşılmadığını veya izlenmediğininden emin olarak web'de gezinebilirsiniz.

Nasıl Verimli Hale Getirilebilir?

Bununla birlikte taramayı daha verimli hale getirmek için kullanacağınız birçok pucu numarası da bulunmaktadır. DuckDuckGo’nun en kullanışlı özelliklerinden birisi “bangs”dir. “Bangs” sayesinde internetin tamamında anında arama yapabilmek mümkün kılınmaktadır. DuckDuckGo ayrıca bir kronometre dahil bazı kullanışlı yerleşik özelliklere de sahiptir. Taramada “Kronometre” yi aradığınızda yukarıdaki kronometre aracı sonuç olarak açılır. Bunlara ek olarak DuckDuckGo belirli bir şehirde bulunan restoran ve işletmeleri aramak için kullanışlı bir panel sunmaktadır. Tarama sonucunda restoranların kullanıcılar tarafından yıldız değerlendirilmesi ile birlikte açık veya kapalı saatleri ve konumu gibi bilgileri de sağlamaktadır. 

Sonuç olarak DuckDuckGo filtrelenmemiş ve tarafsız sonuçlara ihtiyacınız olduğunda kullanmanız gereken arama motorudur.

Yorumlar
Uyarı:
1.Yorum yaparken saygı çerçevesin'den çıkmayın
2.Küfür Hakaret Siyasi propaganda içerikli yorum yapmak yasaktır.
3. Her ne şekilde olursa olsun, özel iletişim bilgilerinizi paylaşmayın, fark edildiğinde kesinlikte silinecektir.