Ceek VR ve Raca (Radio Caca) coin nereden alınır?

Sinan Tektaş

Kripto paralar son zamanlarda gelgitler yaşasa da, uzun vadede kalıcı olacakları ve değerlerinin giderek artacağı yorumları yapılmaktadır. Konunun başında hemen belirtelim ki bunlar sadece beklenti ve görüşten ibarettir. Birçok kripto para dipleri görebilmekte ve yatırımları zarara çevirebilmektedir. Kripto paraların risklerini bilerek hareket etmeniz yararınıza olacaktır. Şimdi Ceek VR (CEEK) ve Radio CACA'nın (Raca) alınacağı yerleri yazacağız ve ardından konuyla ilgili genel bir değerlendirme yapacağız.

* Gerek Radio Caca (RACA) gerek CEEK VR (CEEK) büyük borsalar arasında yer alan mexc ve gateio'da bulunmaktadırlar. Bu borsalara üye olduktan sonra standart bir kripto para borsasında olduğu gibi alım satım gerçekleştirebilirsiniz. Bu borsalara üye olmak için aşağıdaki bağlantıları ve detaylı bilgileri izleyebilirsiniz. Mexc (mxc) kayıt olma ve Gateio kayıt olma konularında üyelik detaylarını bulabilirsiniz. 

* CEEK VR (CEEK) alabileceğiniz diğer borsalar Coinmarketcap'in şu bağlantısında listelenmektedir.


Coinmarketcap'te herhangi bir coin ya da token bilgisine bakarken "piyasa" menüsüne girerseniz listelendiği diğer borsaları ve paritelerini görebilirsiniz. Aynı bilgi Radio Caca (Raca) için de geçerlidir. Coinmarketcap'e Raca yazıp bilgilerine girdiğinizde "piyasa" menüsüne gelirseniz Raca'nın listelendiği borsaları görürsünüz. Ya da direkt bu linkten listelendiği borsalara bakabilirsiniz. Bu borsalarda üyeliğiniz varsa eğer al sat gerçekleştirebilirsiniz. Mexc ve Gateio'ya ilk defa üye olacaksanız yukarıdaki mexc ve gateio kayıt olma linklerini takip etmenizde fayda var. 

* Coinmarketcap'te coinlerin/tokenlerin listeli olduğu borsalar arasında pancakeswap da görüyorsunuz. Metamask, Trustwallet, Pancakeswap terimlerini duydunuz ve bu dünyada neler olup bittiğini merak ediyorsanız pancakeswap etiketine tıklayarak bu alanda yazdığımız tüm yazılara erişebilirsiniz. Bu yolla Raca ve Ceek alırsanız eğer bir cüzdanınız olması gerektiğini ve contract adresini mutlaka Ceek ve Raca sitesinden/telegram grubundan almanız gerektiğini hatırlatırız. Bu işlemler ilk defa girecekler için karışıktır, bu yüzden geleneksel borsaları tercih etmeyi isteyebilirsiniz, yine de karar sizin.

8 Aralık 2021 yılı itibariyle bu tokenlar henüz Binance'te listelenmedi. Bir gün listelenip listelenmeyeceklerini ise bilemiyoruz, Binance listelenme kriterleri oldukça karışık. Bazen arkasında çok sağlam ekip, topluluk olan coinler bile yıllarca Binance'e giremeyebiliyor. Ceek ve Raca'nın alındığı yerlere değindikten sonra bu konular hakkında bir değerlendirme de yapalım.  


Geçtiğimiz yıl NFT projeleri kripto paralarda büyük heyecan yarattı ve hâlâ piksellerden oluşan resim dosyalarının milyon dolarlara satıldığına şahit oluyoruz. Dolayısıyla arkasında sağlam bir ekip ve proje olan NFT tokenlerinin genel olarak değer kazandığı düşünülür. Son birkaç ayda metaverse kavramını da sık  duyar olduk. Ağustos ayında Binance Ceo'su CZ ve Elon Musk'ın annesi Maye Musk'ın da aralarında olduğu online panelde metaverse kavramına yeniden değinildi. İlgili paneli https://www.youtube.com/watch?v=J4Q_yuVDIkk linkinden izleyebilirsiniz. Ekim sonunda ise Facebook, Instagram gibi sosyal medya uygulamalarının bağlı olduğu şirket ismini Meta olarak değiştirdi ve Mark Zuckerberg metaverse kavramına duyduğu ilgiyi bir mektupla belirtti. Böylelikle metaverse projeleri sıçrama yaşadı. Ceek vr ve Raca geleceği hakkında bir şey söyleyebilir miyiz? Raca ve Ceek de metaverse projeleri arasında yer almakta ve arkalarında sağlam ekipler olduğu söylenmekte. Raca'nın Elon Musk'ın annesi Maye Musk ile ilişkisinden çok yerde bahsedilmektedir. Ceek'in ekibinin ise Facebook dahil olmak üzere büyük şirketlerden kopan ekibin ortak projesi olduğu konuşulmaktadır. Geçtiğimiz günlerde Facebook olarak bildiğimiz ve yeni ismiyle "Meta" isimli Twitter hesabının Ceek paylaşımına yorum yapması arada bir ilişki olduğunu ya da Meta şirketinin Ceek'e ilgi duyduğunu düşündürmüş ve bu yorum üzerine Ceek biraz daha değer kazanmıştır. Biz bu yazıyı yazarken Ceek ve Raca birkaç hafta öncesine göre düşüş sergilemektedir. Ayrıca bir proje ne kadar sağlam olursa olsun burası kripto dünyası. 

Aşağıda CryptoMines Eternal isimli tokenin grafiğini görüyorsunuz. Bir süredir oldukça popüler ve 25 Kasım 2021'de 800 dolarları gördü. Aradan 2 hafta bile geçmemişken şimdi 4-5 dolar aralığında gezinmekte. Yeniden yükselir mi bilemiyoruz, fakat kriptonun cilvesini görmemiz için güzel bir örnek. 
Ayrıca kripto dünyası BTC hareketlerinden tamamen etkilenmektedir. BTC'nin sert düşüşlerinde bu tür coin - tokenlar birkaç katına kadar düşebilmektedirler. Kripto dünyasına kimileri inanır kimi inanmaz, fakat bu inanç meselesi değil, yatırım meselesi, bir günde tüm varlığınızı kaybetme riskiniz bir günde çok kazanma ihtimaliniz kadar yakındır. Dolayısıyla bu alanda yapacağınız yatırımların "kaybettiğinizde" hayatınıza alt üst edecek miktarlar olmaması sık sık risk uyarısı olarak hatırlatılır. 

Yorumlar
Uyarı:
1.Yorum yaparken saygı çerçevesin'den çıkmayın
2.Küfür Hakaret Siyasi propaganda içerikli yorum yapmak yasaktır.
3. Her ne şekilde olursa olsun, özel iletişim bilgilerinizi paylaşmayın, fark edildiğinde kesinlikte silinecektir.