Twitter'da Türkçe ve diğer dillerde kapsamlı arama nasıl yapılır?

Sinan Tektaş

Twitter'da arama bölümünü etkin kullanarak birçok içeriğe ulaşabilirsiniz. Nasıl arama yapıldığına, neler bulunduğuna ve istenilen dilde sonuçlara nasıl ulaşılacağına bakalım. Örneğin arama bölümüne bitcoin yazıp arama yapalım. 


Görüldüğü üzere çoğunlukla İngilizce sonuçlar çıkmaktadır karşımıza. Biz bitcoin ile ilgili yazılmış Türkçe içeriklere ulaşmak istiyorsak ne yapacağız? Bunun için arama bölümünü şu şekilde kullanacağız: lang:tr bitcoin
Görüldüğü üzere lang:tr yazıp bir boşluk bıraktık ve sözcüğümüzü yazdık. Bu sayede yazdığımız sözcükle ilgili Türkçe tweetleri gördük. lang language kısaltmasıdır, tr ise Türkçe. Arama bölümüne lang:fr bitcoin yazarsak eğer içinde bitcoin geçen Fransızca tweetleri görürüz. Diğer dillerin kısaltmalarını öğrenerek sizler de test yapabilirsiniz. Twitter'da Türkçe ve diğer dillerde arama bu şekilde yapılmaktadır. 

Twitter'da arama seçeneklerimiz neler? Neler bulabiliriz? Nasıl arama yapmalıyız?

Arama yaptığımız bölümün yanındaki simgeye dokunduğumuzda arama filtrelerini görürüz. 


Herhangi birinden seçeneğinin işaretli olması, tüm Twitter kullanıcılarını kapsayan bir ayardır. Fakat siz aradığınız sözcüğün sadece takip ettiğiniz kişilerin tweetlerinde görmek istiyorsanız "takip ettiğin kişiler" seçeneğini işaretleyebilirsiniz. Bu şekilde aramalarınız kapsamlı olmaz fakat takip ettiğiniz kişilerin tweetlerine odaklanabilirsiniz. Konum seçeneğinin herhangi bir yer olması ya da "yakınındakiler" olması hangisi sizin için iyiyse ona göre işaretlemenizi yapabilir ve "uygula" diyerek ayarı sonlandırabilirsiniz. 

Yine arama yapılan bölümün yanında üç nokta simgesine dokunup arama ayarları diyebiliriz. 

Arama ayarlarında hassas içerikleri gizleyebilir ya da gösterebiliriz. 


Engellediğimiz hesapların tweetlerini görmek istiyor muyuz? Görmek istemiyorsak eğer görseldeki gibi "engellenen ve sessize alınan hesapları kaldır" seçeneğini işaretli olarak bırakıyoruz. Eğer görmek istiyorsak buradaki işareti kaldırıyoruz. 

Twitter'da ne arıyoruz? Tweet mi, kişi mi, fotoğraf video mu? Yukarıdaki arama parametrelerini de göz önünde bulundurarak "popüler, en son, kişiler, fotoğraflar..." sekmelerine dokunduğunuzda aradığınız şeye biraz daha yaklaşırsınız. Twitter'da fotoğraf video bulma için bu seçenekleri kullanabilirsiniz. Twitter'da arama yaptığınızda sonuçlar "popüler" sekmesinde görüntülenecektir. O sözcük ile ilgili son yazılmış tweetleri görmek için "en son" sekmesini kullanmanız yerinde olacaktır. Örneğin deprem yazıp en son dediğinizde depremle ilgili yazılmış en yeni tweeti göreceksiniz. 

* loki OR floki şeklinde bir arama yaptığınızda hem loki hem floki içeren sonuçlar görüntülenecektir. loki ve floki örnek olarak verilmiştir. 

* Tırnak içerisinde örneğin "Dostoyevski bir gün" şeklinde bir arama yaparsanız direkt "Dostoyevski bir gün" içeren sonuçlar çıkacaktır karşınıza. Bu örneği aradığınız sözcüklere göre uyarlayabilirsiniz.

* marooned from:pinkfloyd örneğinde olduğu gibi arama yaptığınızda, @pinkfloyd isimli kullanıcının içinde marooned geçen tüm tweetlerini görüntülersiniz. Örneği aradığınız sözcüğe ve Twitter kişisine göre uyarlayabilirsiniz. Bu sayede "şu kişi acaba geçmişte şundan söz etmiş mi?" şeklinde sorunuza cevap alabilirsiniz. Twitter'da Türkçe, yabancı dil arama seçenekleri ve detaylı arama seçenekleriyle ilgili genel bilgiler bu şekildedir. Daha fazla bilgi zaman içinde eklenecektir. Bunlara rağmen aradığınız şeylere ulaşmakta zorlanıyorsanız bir de arama motorunda aramayı deneyebilirsiniz. Bunun için Google'a gider ve örneğin "site:twitter.com pink floyd" yazarız.Herhangi bir sitenin Google'daki indekslerine ulaşmak için site:bilgiduragi.blogspot.com şeklinde arama yapılır. Bu ifadenin sonuna bir sözcük eklediğimizde indekslerden sadece bu sözcüğü içerenler görüntülenir. Bunu Twitter'a da örneğin site:twitter.com pink floyd şeklinde uyguladığımızda Pink Floyd içeren tweetleri göreceğiz. Yine görseller, videolar...sekmeleri kullanılarak istenen tweete daha kolay ulaşılabilir. 

Yorumlar
Uyarı:
1.Yorum yaparken saygı çerçevesin'den çıkmayın
2.Küfür Hakaret Siyasi propaganda içerikli yorum yapmak yasaktır.
3. Her ne şekilde olursa olsun, özel iletişim bilgilerinizi paylaşmayın, fark edildiğinde kesinlikte silinecektir.