Sosyal medya reklam yasağı satış sayfalarını nasıl etkileyecek?

Sinan Tektaş


Sosyal medyaya reklam yasağı, Instagram reklam yasağı, Facebook reklam yasağı sosyal medyadaki satış sayfalarını nasıl etkileler?

Türkiye’de temsilcilik bulundurması zorunlu hale gelen Facebook, Twitter gibi çok sayıda sosyal medya platformuna verilen üçüncü 30 günlük ceza sürecinde sona gelindi. 40 milyon lira para cezası kesilen platformlara bu kez 3 ay reklam verilmesi yasaklanacak.

Sosyal medya reklam yasağının uygulandığı süreçte birçok girişimci, KOBİ ya da şirket reklam veremediği için maddi bir zarara da uğrayacak. Bu reklam yasağı ürün ve hizmetlerini hedef kitle ile buluşturmaya çalışan yeni girişimcilere, esnafa, küçük işletmelere yaramayacak.

E-ticaret yapanların reklam mecrası olarak en çok tercih ettiği platformların başında Facebook ve Instagram geliyor. Çok düşük bütçeler ile buralarda verilen reklamlar ile satış yapmak, marka bilinirliği sağlamak mümkün olabiliyor. Reklam yasağının başlamasıyla birlikte satış için sosyal medya kanallarını tercih edenlerin işi zorlaşacak.

Reklam yasağından Instagram'dan satış yapanların daha fazla etkileneceğini düşünüyorum. Düşük bütçeler ile ürünlerini potansiyel müşterileriyle buluştururken yasak sonrası bu mümkün olmayacak. Erişim ve etkileşim oranları da ciddi anlamda düştüğü için birçok Instagram satış sayfası günü tek bir sipariş bile alamadan kapatabilir.

Peki, Instagram'dan satış yapanlar alternatif olarak neler yapılabilir?

1- Etkileşim açısından daha fazla gönderi paylaşımına odaklanmakta fayda var. Farklı gönderi biçimlerinde (Hikaye, Reels, kısa video, canlı yayın vb.) faydalı ve ilgi çekici içerik üretilmeli.

2- Satılan ürünler ve hedef kitlenin ilgilendiği hashtag'ler kullanılabilir. Potansiyel müşteriler ürün ile ilgili aramalar yaparken etiketleri kullanıyor. Bu noktada müşteri getirebilecek, ilgilenilen etiketlerde ilk sıralarda yer almak önem kazanır. Instagram, 2021'de biraz daha arama motoru gibi çalışıyor. Instagram satış sayfalarının kendilerini SEO uyumu konusunda optimize etmeleri gerek. İşe biyografi kısmını düzenleyerek başlanabilir.

3- Influencer işbirlikleri bu dönem artacak gibi. Satılan ürünlerin hedef kitlesinin takip ettiği, erişim ve etkileşimi yüksek influencer kişiler ile iş ortaklıkları yapılabilir. Bu noktada fiyatlandırmaya dikkat etmek gerekir. Bu yasağı fırsata çevirmek isteyen bazı influencer kişiler olabilir. Yüksek fiyat teklifi verebilirler. 

4- Bu noktada arama motoru optimizasyonu (SEO) daha fazla önem kazanabilir. Sadece Instagram, Facebook üzerinden satış yapmaya odaklanmamak lazım. Satış artırmak adına kanalları çeşitlendirmek gerekiyor. Organik web trafiği ile sosyal medyadan satılan ürünlere potansiyel müşteri bulmak mümkün. Bunun için ürünlerin satıldığı bir e-ticaret sitesi (Yoksa) oluşturmakta fayda var. Bir e-ticaret sitesi var ise bunu organik trafik alacak şekilde konumlandırmak faydalı olur. E-ticaret sitesi için illa ki yüksek fiyatlara satılan bir e-ticaret yazılımı gerekmez. Çok düşük bütçelerle bir e-ticaret satış sitesi oluşturmak mümkün. Blogda bununla ilgili içerikler de var. Zahmet edip aratırsanız bulabilirsiniz.

Bu sosyal medya yasağından kimler etkilenmez?

-Sattığı ürünler benzersiz olanlar (Özel tasarım, vintage, kişiye özel, her yerde satılmayan, tedarikçisi yok denecek kadar az.)

-Oturmuş bir müşteri kitlesi olanlar,

-Reklam vermeden de sipariş almayı başarmış olanlar,

-Etkileşimi yüksek olanlar,

-Sosyal medya reklamcılığı yerine Influncer işbirliklerini aktif kullananlar,

-Potansiyel müşteri getirecek etiket kelimelerde ilk sıralarda listelenen sayfalar...

Instagram satış ve pazarlama konusunda daha fazla içerik için blogu takip etmeye devam edin. Diğer içeriklere de mutlaka göz atın. 

Bilgi, işbirliği için bana medyaistasyonu@gmail.com adresinden ulaşabilirsiniz.
Yorumlar
Uyarı:
1.Yorum yaparken saygı çerçevesin'den çıkmayın
2.Küfür Hakaret Siyasi propaganda içerikli yorum yapmak yasaktır.
3. Her ne şekilde olursa olsun, özel iletişim bilgilerinizi paylaşmayın, fark edildiğinde kesinlikte silinecektir.