Satışlarınızı artırmak için micro influencer'lar ile çalışın

Sinan Tektaş


Sosyal medya reklam yasağının konuşulduğu şu günlerde sosyal medyada satış yapan, daha fazla müşteriye ulaşmak için sosyal medya reklamlarını aktif olarak kullanan işletmeler ve kişiler alternatif reklam modelleri üzerine yoğunlaşmaya başladı.

Sosyal medya reklam yasağına karşı alınabilecek ilk aksiyonlardan biri influencer kişiler ile işbirliği yapmak olarak öne çıkıyor. Reklam yasağı uygulanmaya başladığında influencer reklam tariflerinin yükselişe geçebileceğini düşünüyorum. 

Birçok influencer "Reklam yasağı olduğuna göre benimle çalışmak için iletişime geçecekler" mantığıyla hareket edecek. Dolayısıyla bu da fiyat tariflerinde artışı da beraberinde getirecek. 

Bu noktada yüksek takipçili, markalaşmış influencer kişiler ile çalışmak yerine daha küçük ölçekli, micro influencer olarak tabir edilen kişilere yönelmekte fayda var.

5000 - 50 bin aralığında takipçi kitlesi olan influencer'lar genelde micro influencer olarak tanımlanıyor.  Çok daha popüler influencer'lara göre bu kişiler daha düşük ücretler talep ettikleri için küçük ve orta ölçekli işletmelerin, girişimcilerin ürünlerinin tanıtımında uzun soluklu çözüm ortağı olabilir. 

Instagram'da bir ürün almaya hazır potansiyel müşteriler son yıllarda micro influencer olanları daha samimi buluyor ve önerdikleri ürünleri satın almaya daha yatkın oluyor. Bunda büyük influencer'ların hep büyük markalarla çalışması, kitleleri büyüdükçe samimiyetten uzaklaşmaya başlamaları ve küçük işletmelerin tanıtımına sıcak bakmamaları önemli rol oynuyor.

Geçen günlerde bir araştırma sonucu dikkatimi çekti. Araştırma sonucunda göre sosyal medyaki satış sayfalarından alışveriş yapanların yalnızca yüzde üçünün ünlülerin desteğinden etkilendiği, tüketicilerin yüzde 30'unun ise ünlü olmayan bir blogcu tarafından önerilen bir ürünü satın alma olasılığının yüksek olduğu vurgulanıyordu. 

Bunun nedeni olarak ise takipçileriyle daha güçlü ilişkiler kurma eğiliminde olmaları gösteriliyor. Tüketiciler artık samimiyet, gerçeklik arıyor. Yoğun reklam, ürünü pohpohlayıcı içerikler ile karşılaşmak istemiyorlar. Bundan dolayı micro influencer olan kişilere kendilerini daha yakın hissetmeye başladılar.

Bir influencer ile çalışacaksanız buna dikkat edin!

Influencer pazarlamasının tüm amacı, ürünlerinizi, sizden satın almaları için onları etkileyecek güvendikleri biri aracılığıyla hedef kitlenize sunmak.

Çalışacağınız influencer'ın takipçileri sizin tam hedef pazarınız mı? Başka bir deyişle, oto aksesuarları  satıyorsanız bir güzellik influencer'ı ile ortaklık kurmanızın hiçbir anlamı yok. Çalışacağınız influencer'ın takipçi sayısına aldanmamanızı öneririm. 

Çok sık marka, ürün paylaşımı yapıyorsa, bu tür paylaşımların beğeni ve yorum oranları diğer gönderilerine oranla çok düşükse temkinlik davranmanızı öneririm. Zaman zaman kendini influencer olarak konumlandıran kişilerin paylaşımlarına bakıyorum. 

Örneğin 1 haftada 10 paylaşım yapmışsa bunun 4-5 tanesi ürün tanıtımı oluyor. Dolayısıyla beğeni ve yorum oranları düşük oluyor. Çünkü bu durum takipçi kitlede olumsuz etki oluşturuyor. Reklam odaklı paylaşımlara çok maruz kalanlar farklı alternatiflere yöneliyor, takibi bırakıyor. 

Kendini influencer olarak konumlandıranların büyük çoğunluğu reklam ve normal gönderi dengesini kuramıyor. Reklam yaptı apaçık belli. Berbat ürün açıklama metinleri ya da videolarını kullanıcılar artık yutmuyor.

Yorumlar
Uyarı:
1.Yorum yaparken saygı çerçevesin'den çıkmayın
2.Küfür Hakaret Siyasi propaganda içerikli yorum yapmak yasaktır.
3. Her ne şekilde olursa olsun, özel iletişim bilgilerinizi paylaşmayın, fark edildiğinde kesinlikte silinecektir.