2021'de Instagram'dan satış yapmak isteyenlere öneriler

Sinan Tektaş

Instagram'dan satış yapmak isteyenlerin sayısı her geçen gün artıyor. Bundan dolayı Instagram'da artık neredeyse her 5 hesaptan biri satış sayfası olarak oluşturulmuş. 

Son yıllarda Instagram'da butik açmak çok popüler olsa da bu açılan hesapların çok büyük çoğunluğu satış yapamıyor, yeni ve sadık müşteriler edinemiyor.

Bunların nedenlerine uzun uzun değinmeyeceğim. Blogda Instagram'dan satış yapmak, Instagram pazarlaması ve Instagram satış eğitimi konulu birçok içerik var. Bilgi sahibi olmak isteyenler bu içeriklere erişebilir.

Instagram butik hesap sayısı sürekli artıyor, Instagram'da satış konusunda rekabet de kızışıyor. 

Peki, 2021 yılında Instagram'da ürün satışı yapmak isteyen girişimci adayları nelere dikkat etmeli? Instagram satışı konusunda hangi trendler ön planda olacak? Instagram satış artırmak için neler yapılmalı? Instagram butij hesap büyütme nasıl olabilir? Instagram'da organik takipçi ve ürün satışı nasıl olacak?

Milyonlarca kullanıcı her gün saatlerce Instagram'da vakit geçiriyor. İlgi alanına giren kişileri, ünlüleri, markaları ve satış sayfalarını takip ediyorlar. Etkileşim oranı en yüksek sosyal medya platformu olan Instagram'da marka, ürün ve hizmet ile ilgilenen milyonlarca potansiyel müşteri var. 

Sattığınız ya da satmayı düşündüğünüz ürünler ile ilgilenebilecek potansiyel müşterilere ulaşmak için artık eski yöntemlerden uzak durmalısınız. Ne demek istiyorum? Takipçi satın almayın, beğeni ve izlenme satın almayın, takibe takip gibi etkinliklerden uzak durun, çekiliş ile takipçi yönlendirmeden uzak durun. Bu yıl potansiyel müşterilerinize biraz daha fazla dokunun, daha yakın olun. Organik olarak büyümeye yönelirseniz başarılı sonuçlar elde etmeniz mümkün olacaktır.

2021'de Instagram'dan satış yapmak isteyenlerin sayısı daha da artacak. İnsanlar artık daha kolay para kazanmak, oturduğu yerden gelir elde etmek, daha az çalışarak fazla kazanmak derdinde. Fiziki mekanlarda mesai çalışmak yerine home ofis, freelance ve online ticaret odaklı gelir elde etme isteği artacak. Bunda Koronavirüs pandemisinin de etkisi oldukça fazla. Dolayısıyla rekabet de artacak. Rakipler arasından sıyrılmada müşterilere dokunabilecek şeyler yapmak çok önemli. 

Sizinle aynı ürünü satan yüzlerce Instagram butik sayfası var. Örneğin Instagram'da giyim satmak istiyorsunuz. Bu alanda yüzlerce sayfa mevcut. Siz nasıl farklı olacaksınız ki müşteriler sizden satın alsın? Buna odaklanmanız gerekiyor. Bu noktada markalaşma hedefiyle bir şeyler yapmalısınız.

Satış sayfanızı revize edin. İşe biyografi alanıyla başlayın. Ne sattığınızı ve diğer bilgileri mutlaka belirtin. Açıklamanızı veya biyografinizi (tanıtıcı adınızın altında) harika bilgilerle doldurun: Ne satıyorsunuz? Neler sunuyorsunuz? Nereden sipariş alıyorsunuz? Ücretsiz kargo sunuyor musunuz? Fiziki bir işletmeyseniz adresiniz neresi? 

Instagram satış sayfanız ile bir şekilde karşılaşan kullanıcılar ilk olarak profilinize bakacak. Onların kafasında soru işaretlerine neden olabilecek bir sayfa olursanız satış yapmanız çok zor olur. Net olun, şeffaf bir profil izlenimi oluşturun. Instagram biyografi kısmına ciddi anlamda ağırlık verin. 

Şu ana kadar incelediğim, danışmanlık konusunda bana ulaşan birçok Instagram butik sayfasının biyografi kısmına gerçek anlamda önem vermediğini fark ettim. Birçoğu amatörce ifadeler ile bu alanları doldurmuş. İmla hatalarıyla dolu çok profil var. Ne sattığı belli değil. Satış sayfası mı yoksa öylesine bir sayfa mı? Bunun ayrımı yok. 

Yıl oldu 2021 hala Instagram'da ürün fiyatlarını DM'den veren kişiler var. Bundan vazgeçin. Net bir fiyat politikanız olsun. DM'den fiyat vermeyi anlayamıyorum. Bu durum birçok potansiyel müşteride geri tepme yapıyor. Acaba soranlara farklı fiyatlar mı veriliyor? düşüncesinden bir türlü kurtulamıyorlar. Bu durumu sürdürürseniz satış yapmanız zor. Profilde satış sayfanızın, e-ticaret sitenizin linki olmalı. Fiyatı merak edenler size DM ile ulaşsa da siz bu sayfayı ziyaret etmeleri konusunda onları yönlendirin.

Gelelim içeriklere ve satış artıracak diğer işlemlere...

Instagram'daki içerik çok çeşitli, yaratıcı ve canlı bir yaklaşıma sahiptir! Çoğu zaman, işletmeler Instagram'da nelerin yayınlanması gerektiğiyle karıştırılıyor? İşte maksimum beğeni alan en iyi gönderiler:

Yüz içeren gönderiler (Daha fazla beğeniliyor)

Etkinlikle ilgili gönderiler

Ürün gönderileri (Doğal, gün ışığı çekimleri. Ürünü mümkünse model üzerinde de gösterebilirsiniz.)

Sahne arkası görüntüleri (Bu noktada sipariş hazırlıkları, verilecek kargoların görselleri, ürün çekimi yaparken gönderiler vb. olabilir.)

Kısa Videolar (10-15 saniyelik videolar oluşturun. Hem hikaye, hem gönderi hem de Reels olarak paylaşın. Çok uzun olmasın.)

Mizah (Sattığınız ürünler ile mizahı harmanlayın. Ürünlerinize ait komik görselleri paylaşabilirsiniz.

Diğer Kullanıcı Tarafından Oluşturulan İçerik (Sizden ürün satın alanlardan gelen geri bildirimleri paylaşın. Yeni müşteri adaylarınızı gerçek müşteriler yapmanızda çok etkili.)

Reels (Her gün 1 Reels video oluşturmayı alışkanlık haline getirin. Çok profesyonel hazırlamanıza gerek yok. Paylaşın. Faydasını göreceksiniz.) 

Hikayeler (Her gün mümkün olduğunca fazla hikaye paylaşın.)

Gönderilerde etiketleri mutlaka kullanın. Hikayelerde, gönderilerde, Reels videoda mutlaka ürünleriniz ile alakalı kullanın.Yüz binlerce gönderisi olanlardan uzak durun.

Bu sosyal medya platformu, olabildiğince yaratıcı olabileceğiniz yerdir. Instagram'dan en iyi şekilde yararlanmak için bolca yüz, renk ve ruh hali getirin.

En çok beğeni alan, kaydedilen ürün görsellerinizi sponsorlu reklam olarak verin.  

Ürünleriniz ile alakalı olabilecek Influencer kişiler ile çalışın. Maliyetli olabilir. Her ay farklı bir Influencer ile çalışın. Böylece çalışmaların geri dönüşlerini daha iyi ölçümleyebilirsiniz. 

Siparişleri ücretsiz kargo ile gönderin. Kargo ücreti ödemek birçok tüketicinin hiç sevmediği bir ürün.

Ufak hediyeler gönderin. Ürün satın alanlara sürpriz yapın.

Bir danışmana, yol gösterecek, fikir fırtınası yapacak birine mi ihtiyacınız var? 

Instagram Butik Satış Sayfası Geliştirme ve Pazarlama Danışmanlığı almak isterseniz bana medyaistasyonu@gmail.com adresinden ulaşabilirsiniz. Maillerinizi en kısa sürede cevaplıyorum.
Yorumlar
Uyarı:
1.Yorum yaparken saygı çerçevesin'den çıkmayın
2.Küfür Hakaret Siyasi propaganda içerikli yorum yapmak yasaktır.
3. Her ne şekilde olursa olsun, özel iletişim bilgilerinizi paylaşmayın, fark edildiğinde kesinlikte silinecektir.