2021'de içerik pazarlaması ile daha fazla satış yapın

Sinan Tektaş


Marka, ürün ve hizmetlerinizi potansiyel müşteriler ile buluşturmak için içerik pazarlamadan ne kadar faydalanıyorsunuz?

Sadece sosyal medyada ürün görseli paylaşımı yaparak potansiyel müşterilerinizin dikkatini çekmeniz zor. Sosyal medyada sizin gibi birçok marka, bireysel satıcı var ve herkes ürününü satmak için müşteri arıyor. Aradan sıyrılacak adımlar atmalısınız.

Potansiyel müşterilerin dikkatini çekmek için onlara faydalı, kaliteli içerikler ile yaklaşmak eskiye oranla artık çok daha önemli bir hale geldi. Artık iyi bir içerik üreticisi olan markalar daha fazla satış yapıyor ve sadık müşteriler ediniyor. İçeriğe yatırım yapmak için çalışmalarınızı hızlandırın.

Tüketiciler ürün ve hizmetler ile ilgili mümkün olduğunca fazla bilgi edinmeye, araştırmaya özen gösteriyor. Bir ürün ya da hizmet satın almadan önce Google'da araştırma yapıyor. Karşılarına çıkan sonuçlara göre içerik okuyorlar, video izliyorlar, kullanıcı yorumlarını okuyorlar, fiyat karşılaştırma yapıyorlar. 

Tüketicilerin karşısına güçlü içerikler ile çıkan markaların şansı daha fazla oluyor. Buna rağmen hala birçok e-ticaret sitesi, Instagram satış sayfası sahibi içerik pazarlamadan neredeyse hiç faydalanmıyor. Siteleri içerik bakımından son derece kötü. Instagram satış sayfaları satıştan uzak ve özensizce hazırlanmış... İçerik adına hiçbir şey yok.

Amaç daha fazla müşteri kazanmak, satış yapmak olduğu için kaliteli içeriklerin, satış odaklı kanalların ve online görünürlüğün artırılması gerekiyor. 

Peki, ne yapmalısınız? Adım adım başlayalım...

Hangi ürünü kime satacağınızı netleştirdiyseniz sonrası aşamada ürünlerinizi satacağınız kanallar üzerine yoğunlaşmalısınız.

Online satış sitenizi oluşturun. Bir web siteniz mutlaka olsun. Böylece organik trafik alabilirsiniz, Google'dan da müşteri kazanabilirsiniz. Bu zamanda bir online alışveriş siteniz yoksa çok şey kaybediyorsunuz demektir. Bir e-ticaret sitesi oluşturmak artık eskiye oranla çok kolay ve son derece düşük maliyetli. Wordpress e-ticaret teması kullanabilirsiniz. Hatta birçok ücretsiz tema da mevcut.

Online alışveriş sitenizi SEO uyumlu hale getirin. Anahtar kelime analizi, işlevsel bir tema, kolay ulaşılabilir kategori yapısı, özgün ve reklamdan uzak ürün açıklama metinleri, organik trafik çekebilmek adına düzenli blog içerikleri üretimi...

Sosyal medya hesapları oluşturma ve düzenleme... Her bir sosyal medya sitesinde eş zamanlı aktif olamasanız da her birinde profil oluşturun, temel bilgilerinizi, site linkinizi girin. Bu online görünürlük elde etmeniz açısından faydalı olacaktır.

Sosyal medyada en çok aktif olabileceğiniz mecrayı belirleyin. Bu mecra artık Instagram olarak öne çıkıyor. Düzenli olarak kaliteli içerik üretin. 

Kaliteli içerikten kasıt hedef kitlenin içerik ile ilgi düzeyi. Okuması, paylaşması, yorumlaması, kaydetmesi, profili ziyaret etmesi, ürünler için iletişime geçmesi...

Takipçi, izlenme, beğeni, web sitesi trafiği satın alarak web ve sosyal medya üzerinden gerçek kişilere satış yapamazsınız. Organik büyümek zordur ama gelen kişiler sizden alışveriş yapmaya her zaman hazırdır. Sabredin, kazanın. 

Online varlığınızı artırmak adına basın bülteni dağıtımı hizmeti alın. Hem online medyada haber olursunuz hem de potansiyel müşterilerinizin güvenini kazanırsınız. İyi bir izlenim için faydalıdır. Hakkınızda medyada çıkmış birkaç haber size olan güven duygusunu pekiştirir. Online medyadaki haberleriniz yıllarca görüntülenebilir. 

Google Benim İşletmem hesabı açın ve markanızı ekleyin. Hesabınızı içerik ile zenginleştirerek daha fazla görünürlük kazanabilirsiniz. Yurtdışında hizmet veren bir danışanımın işletmesi için Google Benim İşletmem hesabı oluşturdum ve SEO uyumlu olacak şekilde düzenledim. 1 ay gibi bir sürede ciddi bir etkileşim aldı. Onlarca telefon araması, yol tarifi, web sitesi tıklama gibi etkileşimler elde ettik. Rakamlar gün geçtikçe daha da yükseliyor. Kesinlikle üstüne düşün.

Bu tür çalışmalar için vaktiniz, bilginiz yoksa danışmanlık desteği alarak girişiminizin, markanızın, ürün ve hizmetlerinizin daha görünür olmasını sağlayabilirsiniz.

İletişim&İşbirliği: medyaistasyonu@gmail.comYorumlar
Uyarı:
1.Yorum yaparken saygı çerçevesin'den çıkmayın
2.Küfür Hakaret Siyasi propaganda içerikli yorum yapmak yasaktır.
3. Her ne şekilde olursa olsun, özel iletişim bilgilerinizi paylaşmayın, fark edildiğinde kesinlikte silinecektir.