Kendi işletmenizin dijital pazarlamasını nasıl yapabilirsiniz? (Örnekli)

Sinan Tektaş


Dijital pazarlama yapmak zor mu? Mutlaka bir dijital pazarlama uzmanı ile çalışmanız mı gerekiyor?

Marka, ürün ve hizmetlerinizin potansiyel müşteriler ile buluşması, satış odaklı geri dönüşler almanız için artık dijitale yatırım yapmanız gerekiyor. Ürün ve hizmetlerinizi dijital araçları kullanarak pazarlayabilirseniz sürdürülebilir büyüme, yüksek satış ve karlılık oranları yakalamanız hayal değil.

Peki, dijital pazarlama en kolay nasıl yapılır? Kendi dijital pazarlama stratejinizi nasıl geliştirebilirsiniz?

Bu yazıda dijital pazarlama çalışmaları için bütçesi olmayan, yeterince donanımı olmayan girişimcilere ve küçük işletme sahiplerine yönelik örneklerle bazı önerilerde bulunmak istiyorum. 

Ali, İstanbul Avcılar'da 10 metrekarelik dükkanında ızgara köfte satıyor. Genel olarak işini döndürebilecek kadar müşterisi olsa da satışlardan memnun değil. Daha fazla müşteriye ulaşmak için dijital pazarlama yapmak ve işini internet aracılığıyla büyütmek istiyor.

Ali'nin bu konular hakkında çok detaylı bilgisi yok ama araştırmayı sevdiği için bazı temel bilgilere hakim. Düzenli sosyal medya ve internet kullandığı için bunu işine nasıl yansıtabileceği hakkında fikirleri var. 

Öncelikle dükkanının Google Benim İşletmem Hesabı açarak Google Haritalar'da listelenmesini sağlıyor. İşi hakkındaki tüm bilgileri eksiksiz bir şekilde Google Benim İşletmem Hesabına ekliyor. Profilini düzenliyor. Görseller, videolar ekliyor. İşletmesi Google'da lokasyon bazlı aramalarda listeleniyor. 

Sonra bir Instagram hesabı oluşturuyor. Profilini yine eksiksiz bir şekilde dolduruyor. Bir logo, biyografi bilgileri, adres içi konum linki, telefon gibi veriler yer alıyor. Instagram hesabında dükkanına ait görseller, köfte ekmek, porsiyon köfte görselleri, birkaç saniyelik videolar, mekanına gelen müşterilere ait görseller, menü vb. içerikler paylaşıyor. 

Paylaşımlarını köfte ile ilgi etiketleri, yemek, fast food, lokanta, lezzet, mekan gibi anahtar kelimeler odağındaki hashtag'leri kullanarak yapıyor. Bu hashtag'ler arasında Avcılar'da olduğu için yerel etiket kullanmayı da ihmal etmiyor. #avcılarköfteci #avcılarlokanta #avcılarrestoran #avcılarbüfe #avcılarızgara vb. 

Instagram sayfası gibi Facebook sayfasını da yapılandırıyor. Aynı şekilde orada da tüm bilgileri dolduruyor.

Ali bu aşamada 3 temel dijital pazarlama kanalında işletmesini konumlandırmayı başardı. Google Haritalar, Facebok, Instagram... Peki, sonrasında ne yapıyor?

WhatsApp ile sipariş alabilmek için bir WhatsApp iletişim hattı oluşturuyor. Bunu sosyal medya hesaplarında paylaşıyor. Google'ın servisi olan Blogger alt yapısıyla basit bir blog oluşturuyor. Google'da ücretsiz Blogger temalarından işletmesine uygun olan bir tanesini buluyor ve işletme web sitesi olarak hiçbir ücret ödemeden yapılandırıyor. Amaç Google aramalarında online görünürlüğü mümkün olabildiğince artırmak...

Süreç nasıl ilerliyor? Avcılar'da faaliyet gösterdiği için bu bölgede yayımlanan yerel gazete, dergi ya da online haber sitesi olup olmadığını araştırıyor. Birkaç yayın bulduktan sonra temsilcileriyle iletişime geçip bu yayınlarda haber olarak yer almak, reklam ile yer almak konusunda işbirliği yapmak istediğini söylüyor. Yerel yayınlarda yer alarak marka bilinirliğini, görünürlüğünü artırarak işine prestij katmak istiyor.

Ali'nin köfte dükkanı düzenli sosyal medya paylaşımları ve Google Haritalar üzerinden kısa sürede etkileşim almaya başlıyor. Yol tarifi alanlar, çalışma saatleri hakkında bilgi edinmek isteyenler, paket servis imkanı olup olmadığı soranlar falan derken Ali'nin işleri eskine göre biraz daha hareketleniyor.

Bu durumdan memnun olan Ali sosyal medya reklamlarına odaklanıyor. Düşük bütçeler ile bölgesindeki kişilere reklam göstermeye başlıyor. Yaptığı lezzetli köftelerin Avcılar dışındaki köfte tutkunlarını da çekmesi açısından reklam hedef kitlesini genişletiyor. 

Yemek odaklı paylaşımlar yapan fenomenleri, yemek tanıtım sayfalarını, yemek blog yazarlarını kıskacına alarak işini daha da büyütmeye odaklanıyor. Ulaşabileceği mecraları ve kişileri araştırıyor ve kendince bir liste hazırlıyor. İletişime geçerek davet ediyor. Tüm bu çalışmalar neticesinde Ali çok büyük bir bütçe ayırmadan kendi işletmesini dijital pazarlamasını adım adım yapıyor. 

Ali'nin işletmesi eskiye göre artık daha popüler, hem sosyal medya hem arama motoru trafiği alıyor. Küçücük dükkanına gelenler lezzetleri hakkında yorum yapmadan edemiyor. Yapılan her olumlu yorum Ali'nin köfte dükkanının daha da popüler olmasını sağlıyor. Kendi küçük ama lezzetleri büyük kitlelere ulaşan bu dükkan Ali'nin yeni nesil pazarlamaya ayak uydurabilen vizyonu ile iyi bir konuma geliyor.

Siz de Ali gibi küçük bir işletme sahibiyseniz işinizi birkaç kolay adımda büyütebilirsiniz. İnternetin nimetlerinden faydalanarak online görünürlüğünüzü artırmanız çok kolay. Ne kadar fazla görünür olursanız o kadar çok potansiyel müşterinin dikkatini çekebilirsiniz.

Benim gibi küçük bir işletmenin görünürlüğe ihtiyacı olsa ne olacak? Bana ne faydası olacak diye vizyonu olmayan düşüncelere asla kapılmayın. Sosyal medyanın gücü sayesinde milyon liralık markalar ile aynı platformda yer alıyorsunuz. Rekabette çok ufak da olsa şansınız oluyor. Her ürünün, hizmetin bir alıcısı mutlaka var. İşinizi dijitale taşıyarak rekabetteki yerinizi alın.

Yeni bir girişimciyseniz, mevcut işinizi büyütmek istiyorsanız, bu anlattıklarından anlamam işletmem için bana danışmanlık desteği verir misin? derseniz bana medyaistasyonu@gmail.com adresinden dilediğiniz zaman ulaşabilirsiniz.

Yorumlar
Uyarı:
1.Yorum yaparken saygı çerçevesin'den çıkmayın
2.Küfür Hakaret Siyasi propaganda içerikli yorum yapmak yasaktır.
3. Her ne şekilde olursa olsun, özel iletişim bilgilerinizi paylaşmayın, fark edildiğinde kesinlikte silinecektir.