Bu yanlışlar Instagram'da satış yapmayı engelliyor

Sinan Tektaş


Instagram'da ürün satmak isteyenlerin en çok yaptığı hataların başında butik hesap olarak açtıkları sayfalar için takipçi satın almak geliyor. Peki, diğer yanlışlar hangileri?

1- Takipçi satın almayın! Takipçi satın almak neden fayda sağlamaz?

Satın alınan takipçiler, ürün ve hizmetlerinizle ilgilenen satın alma eğilimindeki gerçek kişiler değildir.

Birtakım yazılımlarla yönlendirilenlerin büyük çoğunluğu bot hesaptır.

Daha büyük sayfaların düzenlediği çekiliş etkinlikleri yoluyla takipçi satın almak da faydasızdır. Bu şekilde gelen takipçilerin çok büyük çoğunluğu kısa sürede sayfanızı terk edecektir.

Takipçiler ürün ve hizmetlerinizle ilgilenen gerçek kişiler olmadığından dolayı sizin gönderileriniz ile etkileşime geçmez. Bundan dolayı beğeni, profil ziyareti, hikaye ve Reels görüntülenmelerine istatiksel olarak katkı sağlamazlar.

20 bin takipçi satın aldığınız bir butik sayfa olduğunu varsayalım. Bu sayfadaki gönderilerin beğenme sayısı takipçi sayısıyla doğru orantılı değilse bunun potansiyel müşteriler tarafından anlaşılması çok kolaydır. 400-500 bin takipçili olup da 50-100 beğeni alan ve butik olarak oluşturulmuş tonlarca hesap var. Bu tür hesaplar satış yapmaktan uzak. 

Instagram'da uzun soluklu bir satış sayfası oluşturmak istiyorsanız takipçi, beğeni, keşfete düşme, hikaye izlenmesi gibi yöntemlerden uzak durun.

2- Bir satış sayfanız mutlaka olsun / Sipariş için DM demeyin!

Instagram'da satış yapmaya çalışıyorsunuz. Belki de çok kısa süre içinde ilk siparişinizi alacaksınız ancak potansiyel müşterilerin ürünlerinizi, fiyatları, kargo ve diğer konular hakkında bilgi edinebileceği bir web sitesi linkini bio kısmında paylaşmadınız. Kime, ne satacaksınız? Nasıl satacaksınız? Sipariş için DM, fiyat bilgisi için DM diyerek sürdürülebilir satış yapmak çok zor. En azından basit bir Wordpress alışveriş sitesi oluşturun, Shopier linki paylaşın. Potansiyel alıcıları kaçırmayın. İncelediğim yüzlerce Instagram butik sayfasının bio kısmında bir web sitesi linki yok. Ürün satmaya çalışıyor ama sanki satmaya gönüllü değil gibiler. Satsam da olur satmasam da havasında olan kişilerin açtığı ne olduğu belirsiz sayfalar her geçen gün artıyor.

3- Instagram biyografi alanını eksiksiz doldurun - Boş biyografi kısmı size müşteri getirmez

Instagram biyografi kısmı sizin satış sayfanızın vitrinidir. Ne sattığınızı burada belirtmelisiniz. Burada sattığınız ürünleri, ücretsiz kargo olup olmadığını, değişim ve iade olup olmadığını, nereden sipariş verileceğini, fiziki mağazanız varsa konum linki gibi içerikleri mutlaka eklemelisiniz. Profesyonel bir şekilde hazırlanmış Instagram bio potansiyel müşterilerin satın alma kararlarında önemli ölçüde etkilidir. Ne sattığınızı bilirler. Nereden sipariş vereceklerini, kargo durumunu, satın aldıkları takdirde iade ve değişim olup olmadığını bilirler. Böylece satın alma süreci daha hızlı ilerlemiş olur.

4- Genel etiketlerden uzak durun - Milyonlarca gönderili etiketler size satış yaptırmaz!

Instagram'da doğru hashtag kullanmak potansiyel müşterilerin dikkatini çekmek adına çok önemli. Bu noktada milyonlarca gönderiye sahip etiketlerden uzak durmak gerekiyor. Hakkında 5 milyon gönderisi olan bir etiketi kullanmak size bir fayda sağlamaz. 5 milyon gönderi arasında sizin gönderinizin dikkat çekmesi, satış getirmesi çok zor. 100 binin altı etiketleri kullanmak dikkat çekmek adına daha iyi. Nokta atışı yaparak etiket kullanırsanız daha iyi sonuçlar elde edebilirsiniz. Takip aktiviteleri için kullanılan #takipet #takibetakip vb. etiketlerden kesinlikle uzak durmalısınız. Sizin gerçek müşterilere ihtiyacınız var. Bunun için nokta atışı yapmalısınız.

5- Hedef kitlenize yönelik reklam verin - İlgili ilgisiz reklam verirseniz kime satış yapacaksınız?

Birçok Instagram butik sayfası hedef kitlesini analiz etmeden reklam vermeye çalışıyor. Zaman zaman akışta sponsorlu gönderilere denk geliyorum. Erkek kitleye bayan takı, bijuteri reklamları gösterenler var. Ya da kadın kitleye oto aksesuarları reklamları gösterenler... Sattığı ürün ile ilgilenen kitlenin yaş aralığı 18-25 olmasına rağmen 50 yaş üzerine de reklam gösteren var. Sonra da diyorlar ki işte Instagram reklamlarından müşteri gelmiyor, kimse ilgilenmiyor. Düşünün nerede hata yapıyorsunuz? Facebook üzerinden detaylı analiz yaparak reklam veriliyor. Instagram'da tanıtım yap butonundan da veriliyor ve temel ilgi alanları seçilebiliyor. Bunları yapmaktan aciz kişiler var. Kafalarına göre kitle seçip basıyorlar reklamı... Sonuç ortada... Sattığınız ürün ile ilgilenebilecek kitleyi iyi analiz etmeniz çok önemli. Instagram'da ürün satın almaya istekli kitle 18-25 yaş aralığında olsa da bazı ürün gruplarında yaş 40 civarı olabiliyor.

6- Gönderilerin kaliteli olmasına dikkat edin! Berbat görsellerle satış yapmanız çok zor!

Öyle satış sayfaları var ki resimler sanki 10 yıl önceki teknolojiyle çekilmiş... Berbat, piksel piksel görüntü, bulanık, karanlık, tek açı, dikkat çekici değil... Saçma sapan kurgulanmış, gönderi düzenleme programlarıyla etkileşimden uzak bir şekilde yapılmış görseller ile olmaz. Bu tür gönderiler satış yaptırmaz. Instagram fotoğrafçılığı öyle sanıldığı gibi zor değil. Birkaç basit dekor ve farklı açılar ile gün ışında harika görseller çekmek mümkün. Doğal ışıkta çekilen ürün fotoğraflarının satın almayı daha fazla tetiklediği bir gerçek. Ürünlerin renkleri net belli oluyor. Filtre olunca tüketici tereddüt yaşıyor. Ürünü görselde net görmeden satın alan tüketicilerin iade ve değişim talepleri kaçınılmaz oluyor.

Instagram pazarlaması hakkında blogdaki diğer içerikleri de mutlaka okumanızı öneriyorum. Amacım daah düzgün, güvenilir, satış yapma odaklı Instagram butik hesap geliştirmenize bir nebze de olsa katkı sağlamak. Lütfen yazdıklarımı dikkate alın. Ne zaman kaybedin ne de para... Direkt işinize odaklanın...
Yorumlar
Uyarı:
1.Yorum yaparken saygı çerçevesin'den çıkmayın
2.Küfür Hakaret Siyasi propaganda içerikli yorum yapmak yasaktır.
3. Her ne şekilde olursa olsun, özel iletişim bilgilerinizi paylaşmayın, fark edildiğinde kesinlikte silinecektir.