Markanız için nasıl içerik yazılır? Kurumsal blog örneği

Sinan Tektaş


Markanız, şirketiniz için nasıl içerik yazmalısınız? Şirket blogunuz nasıl olmalı? Kurumsal blogunuz için ne tür içerikler yazmalısınız ya da yazdırmalısınız? Kurumsal blog gönderi konuları neler olabilir? Bu yazıda markanız için hedef kitlenizin dikkatini çekebilecek nitelikte blog yazılarını nasıl yazmanız gerektiğine dair bazı öneriler sunacağım ve örneklerle ilerleyeceğim.

Doğru hedef kitleye ulaşmanızı kolaylaştıracak içerik üretmezseniz, kurumsal blogunuz, şirket blogunuzun kimsenin ziyaret etmediği milyonlarca site/blog ile aynı sonu paylaşması kaçınılmaz olacak.

Kurumsal blogunuzu markanız, şirketiniz için gelir getiren bir kaynak haline nasıl getirebilirsiniz?

Hadi örneklerle başlayalım. Konunun daha iyi anlaşılması açısından İstanbul Beylikdüzü merkezli Engin Bisiklet adında bisiklet ve bisiklet aksesuarları satışı yapan, akım servisi olarak hizmet veren bir şirket (Hayali, kurgusal) kullanacağım. Markanızın hedef kitlenin dikkatini daha kolay çekmesi açısından etkili bir blog oluşturma adımlarında size örneklerle yol göstereceğim. Siz bu örnekten yola çıkarak içerik planınızı ve konuları kendi sektörünüze yönelik uyarlayabilirsiniz.

Şirket blogunuzun en önemli işlevi potansiyel müşterilerin şirketinizden ürün ya da hizmet satın alma eylemine yakınlaşması olacaktır. Bu örneği takip ederek bunu mümkün hale getirebilirsiniz. Okumaya devam edin.

Şirket blogu / Marka blogu için bir hedef belirleyin

Blog kurmak için en çok tercih edilen ve birçok eklentiyle birlikte kullanılabilen içerik yönetim sistemi Wordpress'i kullanmanızı tavsiye ediyorum. Wordpress kaliteli temaları, SEO avantajı ve binlerce eklenti ile birlikte potansiyel müşterilere daha iyi içerik deneyimi yaşatmayı sağlıyor. Potansiyel müşterilerin blogunuza gelmesini, ürün veya hizmet açılış sayfalarınızdan birine tıklamasını ve dönüşüm döngüsünü tamamlaması noktasında önemli görev üstleniyor.

Satış odaklı bir dönüşümün gerçekleşmesini sağlamak için bir hedef belirlememiz gerekiyor. Ürün satışı ve hizmet odaklı bir şirket olduğu için tüketicilerin markamızın değerini ve sektördeki rakiplerimizden farklı olduğumuzu görmelerini sağlamamız lazım. Bunun için de içeriklerimizi hazırlaken bazı can alıcı noktalara büyük önem vermeliyiz.

Bu nedenle, içeriğimiz bu 3 noktaya odaklanmalı:

1. Ürün haberleri ve ürün açıklamaları: Bu makaleler, mağazamıza gelen yeni bisiklet modelleri ve mevcut ürünler ile ilgili açıklamaların yanı sıra sattığımız bisiklet aksesuarlarıyla ilgili içeriklerden oluşacak. Sunduğumuz ve  online perakendecilerde bulunmayan uzmanlık birikimi, hizmetler ve tavsiyeleri bu alanda öne çıkaracağız.

2. Bisikletle ilgili etkinlik fikirleri: Bu içerikler ürün haberleri ve açıklamalarına göre daha akıcı bir şekilde hazırlanmalı. Bu blog gönderileri bölgedeki yeni bisiklet parkurları, yaklaşan bisiklet yarışları ve diğer bisikletle ilgili etkinliklerden oluşacak. Ayrıca bisiklet sürmenin sağlık ve sağlıklı yaşam açısından önemi ile ilgili içerikler de yer alabilir.

3. Sektör haberleri: Bu kısımda bisiklet dünyası hakkında son gelişmeleri içerecek. Son bisiklet trendleri ve bisiklet topluluk haberleri gibi bisiklet sektörü hakkında bilgi edinilecek bir alan olarak kurmaya çalışacağız.

Yazmak istediğimiz alanlar hakkında az çok bir fikrimiz olduğuna göre bir içerik takvimi bulmalıyız.

Blog başlıkları ve ideal gönderi sıklığı nasıl olmalı?

Bir blog yazısını okutan en önemli unsur ilgi çekici blog yazısı başlığı olduğuna göre dikkat çekecek ve yazımızın okunmasını sağlayacak başlıklarla başlayalım. Blog yazılarımızın başlıkları, içeriğimizin başarısı açısından son derece önemli olduğu için bu kısma büyük önem vermeliyiz. Başlıkların okuyucu için bir davet olması ve aynı zamanda arama motorları için doğru anahtar kelimelerle tamamen optimize edilmesi (SEO uyumlu başlık) gerekiyor.

Başlıklar duygu ve merak uyandırmalı ve bunu yapmanın en iyi yolu ise bir soru sormak, olumsuz bir durum ortaya koymak veya bir teori öne sürmektir. Ayrıca, bazı liste makalelerini denemek iyi sonuçlar almayı sağlayabilir. Liste içerikler her zaman dikkat çeker ve doğrudan konuya yönelimi sağlar. 

Blog için bazı başlık örnekleri:

Başlık: Sürüş deneyiminize keyif katacak 10 bisiklet modeli vb.

(Bu başlık, okuyucuya 10 farklı çıkarım / seçeneğe sahip olacağı fikrini hemen veren bir listeye sahip olduğu için okunma ihtimali son derece yüksektir. Ayrıca, "yeni bisiklet modelleri" ve "sürüş deneyiminizi dönüştürün" potansiyel müşterilerimizin arayacağı anahtar kelimeler olacağından dolayı ilgi çekmesi kaçınılmaz olacaktır.)

Başlık: Bisikletiniz vücudunuza zarar veriyor mu? 

(Bu başlık, hedef kitlede yankı uyandırabilecek bir konuya dikkat çekiyor. İnsanlar potansiyel olumsuz sonuçlara yanıt verir. "Kullandığım bisiklet ergonomik değil, daha fazla yoruluyorum, sırtım ağrıyor" gibi yakınmaları tetikleyebilir. Bu da aynı zamanda yeni veya kullanılmış bisikletleri satmak için kolay bir fırsat sunar!)

Başlık: Bisiklet sürmek mi yoksa koşmak mı daha iyi? / Bisiklet sürmeye karşı koşma

(Bu başlık hedef kitlede bir karşılaştırma yapma durumu oluşturur. Bisiklet sürmek koşmaya göre daha iyi bir egzersiz yöntemi olabilir mi?  Bu tür bir başlık, birden çok anahtar kelimenin eklenmesine ve çok boyutlu bir karşılaştırmaya imkan sağlar.

Başlıklar, içeriğimizin daha fazla dikkat çekmesi, daha çok okunması, paylaşılması ve satış eylemi doğurması için son derece önemlidir. Kurumsal blog için haftada en fazla bir veya iki gönderi olması yeterli olacaktır. Okuyucuları fazla içeriğe boğmanın bir anlamı yok. Çok sık içerik üretmek ve bunu şirket blogunda yayınlamak bir müddet sonrasa bıkkınlığa yol açacak. Böyle olunca da istikrarsızlık baş gösterecek. Haftada 1-2 blog içeriği hazırladığımız takdirde hem fikirlerimiz tükenmeyecek ve sitemize değer katmayacak makaleleri hedef kitleye sunmamış olacağız.

Doğru uzunlukta içerik nedir? İçerik uzunluğunda bir standart var mı?

Makalelerin başlıklarının taslak oluşturma sürecinde hazırlanmasının daha doğru olacağını belirtmek istiyorum. Blog yazısı yazmaya başlamadan önce yazı için bir yol haritası oluşturulması faydalı olacak.  Bu süreçte, içeriğin ana noktasını, okuyuculara ne tür bir fayda sağlayacağı, içeriğin nasıl yapılandırılacağını, yararlanılacak kaynakların neler olacağı ve gönderinin hangi kategoride olacağını önceden belirlemek önemli hususlar.

Hedef kitle için dikkat etmemiz gereken en önemli şey kaliteli içerik oluşturmak. Blog yazısı uzunluğuna, kelime sayısına odaklanmamak gerekiyor. İdeal blog gönderisi uzunluğu hakkında birçok farklı yönerge olsa da okuyucuya verilmek istenen bilgi ve mesajın en etkili şekilde olmasına dikkat etmek lazım. Kısa cümleler ile anlatılacak bir durum için uzun uzun yazmaya hiç gerek yok. İmla kurallarına dikkat etmek, yazılan içeriği yayına almadan önce okumak ve akışını kontrol etmek alışkanlık haline getirilmeli.

Örneğin "En son bisiklet trendleri" hakkında bir blog yazısı hazırlayacaksak bu yazının 300-400 kelime ile sınırlanamayacağını bilmemiz gerekiyor. Hedef kitleye bilgi verecek, keyifli bir okunma deneyimi yaşatacak bu tür bir yazı ortalama 2000-2500 kelime civarında olacaktır.

Aslında, daha uzun gönderiler tıklama ve site ziyaretleri elde etme açısından daha iyi sonuç verme eğilimindedir. Bu alanda, biri 1.600 kelimenin ideal olduğunu söyleyen, diğeri ise 2.450'nin Google'daki değer açısından mükemmel uzunluk olduğunu belirten birkaç çalışma yapıldığını yabancı kaynaklardan okumuştum. İdeal blog yazısı uzunluğunu net olarak belirlemek her zaman mümkün değil. Yazdığımız konuda 500- 600 kelime vermek istediğimiz her şeyi kapsıyorsa, bu mükemmel.Bu her zaman maalesef mümkün olmuyor.

İçeriklerde alt başlıklar kullanmak önemli: İçerikleri bölün, değer katın

İçeriğin keyifle okunmasını sağlamanın en önemli yollarından biri de ara başlıklar kullanmaktır. İçeriğe alt başlıklar eklemek, madde işaretleri, numaralandırılmış listeler, kalın içerik ve italik sözcükler gibi şeylerle bölmek okuyucuya daha iyi bir okuma deneyimi sunar.

İçeriğiniz boyunca sürekli olarak alt başlıklar kullanmaya büyük önem verin. Ben genelde her yazımda alt başlık kullanırım. Alt başlık sayısı içeriğin konusuna ve uzunluğuna göre değişiklik gösterse de en az 2-3 alt başlık kullanırım. Alt başlıklar, yazının tamamını okumak için yeterli vakti olmayan ya da özet geçmek isteyen okurlar için harika bir çözümdür. Aynı zamanda okurların mola duraklarıdır. Alt başlıklar, içerikle alakalı bir anahtar kelime öbeği içerirse bu SEO açısından da önemli faydalar sağlayacaktır. Bisiklet şirketi kurumsal blogu örneğinden gidecek olursak blog içeriklerindeki alt başlıkların bisiklet kelimesini içermesine dikkat etmekte fayda var. Alt başlıklar, içeriğe yalnızca arama motorları açısından değer katmakla kalmaz, aynı zamanda kopyanın parçalanmasına ve izleyici için daha okunabilir hale getirilmesine de yardımcı olur.

Örneğin "Antalya'daki en iyi bisiklet parkurları" hakkında bir yazı yazıyorsak, birkaç paragraftan sonra "Zorlu bisiklet parkurlarında nelere dikkat edilmeli" veya benzeri bir şey olan bir alt başlık koyabiliriz.

Anahtar kelime seçimi nasıl olmalı? Hangi anahtar kelimeler size müşteri getirir?

Anahtar kelimeler, insanların içeriğimize ulaşmasını sağlayan en önemli aracıdır. Bir arama ifadesi girilerek, bu anahtar sözcükleri içerdiği için sitemize yönlendirilirler. Sitemiz için biraz anahtar kelime araştırması yapmak adına Google'ın sunduğu hizmetlerden biri olan Anahtar Kelime Planyaıcı kullanarak anahtar kelime fikirleri hakkında bilgi alalım.

Amacımız - mümkün olduğunca doğal bir şekilde, zorlayıcı ifadeler çok açık olarak karşımıza çıkacağından - bu kelimeleri ve cümleleri özellikle başlıklarda ve alt başlıklarda içeriğimize dahil etmektir. 

Blogumuz aşağıdaki anahtar kelimelere odaklanması daha doğru olacak:

-İstanbul bisiklet tamircileri

-İstanbul bisikletçi

-İstanbulbisiklet satan yerler

-İstanbul bisiklet fiyatları

-İstanbul'da satılık bisikletler

-İstanbul bisiklet yedek parça

-İstanbul bisiklet mağazaları

-İstanbul bisiklet grupları

-İstanbul bisikletçiler

-Beylikdüzü bisikletçiler

-Beylikdüzü bisilet satan yerler

-Beylikdüzü bisiklet mağazası

İşletmemiz için coğrafi anahtar kelimeleri nasıl kullandığımıza dikkat etmemiz gerekiyor. Daha geniş, daha az alana özgü anahtar kelimeler kullanmak, bizden daha büyük işletmeler, markalarla rekabet etmemizi zorlaştırır. Potansiyel müşterilerimiz mağazamıza yalnızca İstanbul'dan gelebilecektir. Bu nedenle anahtar kelimelerimizin müşterilerin bizi daha kolay bir şekilde seçilmesi önemlidir. Müşterilerin bizi bulabilmesi için ihtiyacımız olan şey budur. Genel anahtar kelimelerden uzak durun.

Doğru anahtar kelimeleri ekleyerek ve alt başlıkları ve başlıkları optimize ederek SEO'nun en iyi uygulamalarına bağlı kalırsak, içeriğimiz internet aramalarında daha belirgin bir şekilde görünecektir.

SEO'da takılıp kalmamamız önemlidir, ancak içeriğin kalitesi arama motorları için en önemli şeydir. Yazılı çalışma ne kadar iyi olursa, Google'ın ön sayfasında görünme olasılığı o kadar artar. Bizim hedefimiz de blog içeriğimizin Google arama sonuçlarının ilk sayfasında üst sıralarda görünmesi.

Blog içeriğimizi optimize ettik ancak beklediğimiz ilgi görmedi. Ne yapmamız gerekiyor?

İçeriği sosyal medyada paylaşmak / Daha fazla görünür kılmak

Oluşturduğumuz her içerik parçasının sosyal medya kanallarımıza aktarılması gerekiyor. Facebook ve Twitter'ın blog içeriğini dağıtmak için harika platform olduğunu düşünüyorum. Bu mecralarda hedef kitlenin dikkatini daha kolay çekmek adına ücretli reklam çalışmaları da yapılabilir. Bu daha fazla erişim ve etkileşim sağlamak adına önemlidir. Ayrıca blog içeriklerini e-bülten formatında hazırlayıp potansiyel müşterilerimize ulaştırmak için harika bir yöntem olacak. Hedef kitle üyeleri bu haber bültenlerine abone olurlarsa, bir e-postadaki bağlantılara tıklamaktan fazlasını yapmak zorunda kalmadan içeriği göreceklerdir.

Tüm gönderilerimizin doğru zamanda doğru kanallardan gönderilmesini sağlamalıyız. Yerel olarak gerçekleşecek belirli bir bisiklet etkinliği hakkında bir makale yazdığımızı düşünelim. Sosyal medya aracılığıyla tüm potansiyel bisiklet sürücülerine ulaşmamız gerekiyor.

Erişimimizi genişletmenin ve daha görünür olmanın bir başka yolu da yıllardır blogculukta işe yarayan yöntemlerden biri olan misafir yazarlıktır. Başka bir siteye konuk gönderi yapmak / konuk katkıda bulunmak blogumuzu ve içeriğimizi tanıtmada önemli rol üstlenir. Sektörümüzdeki veya ilgili olan şirketlere (Şirketler, bisiklet sektörü grupları veya bisiklet haber siteleri) bakar ve konuk yazar kabul edip etmediklerini görebiliriz. Bu sitelerden birine konuk yazar olara blog içeriği göndererek, okuyucularının bir kısmını sayfamıza çekebiliriz (Sitemizi konuk blog biyografimizde tanıtarak). Ayrıca, bu şirketlerden birinin sitemize gönderilmesini sağlayabilirsek bu bizi tanıtmak için bazı kaliteli içerikler de sağlayacak.

Başarılı bir şekilde konuk gönderi yapabilir ve diğer sitelerden bazı makaleler alabilirsek, sosyal medya platformları aracılığıyla çapraz tanıtım yapmamız mümkün. Konuk yazardan bir makale yayınladığımızda, onlardan hesaplarına göndermelerini isteriz. Bu tür bir karşılıklılık, müşterilerin her iki markayla etkileşime girmesine yol açabileceğinden, her iki markanın da büyümesine yardımcı olur.

Artık kaliteli makalelerimize sahip olduğumuza göre, anahtar kelimeleri ve en iyi SEO uygulamalarını bir araya getirdik ve içeriği ve konuk yazar gönderilerini paylaşarak insanları sitemize çekiyoruz, okuyucularımızı nasıl müşterilerimiz haline getireceğiz?

Satış için harekete geçirici mesaj kullanın

Blogculukta en can sıkıcı durumlardan biri de içeriğin okunması ve değer görmesini sağlamanın zor olması ve organik trafik elde etmenin zaman gerektirmesi. Bunu başarabilirsek blogumuzu para kazandıran bir dijital pazarlama aracına dönüştürebiliriz. Bunu yapmamız için içeriğimizde harekete geçirici ifadelere, linklere, banner'lara ve ürün sayfalarına yönlendirici linklere yer vermeliyiz.

"Her bisiklette olması gereken 3 aksesuar" başlıklı bir liste blog içeriğimiz olduğunu varsayalım. Bu içerikle örtüşen ve satışını yaptığımız ürünlerimize bağlantılar eklememiz potansiyel müşterileri harekete geçirmek açısından önemli. Okuyucuların gönderiyi okuduktan sonra ürünlerimizi inceleyebilmesi için makalenin bir yerinde sattığımız ilgili ürünlere yönelik bir bağlantı görmesine dikkat etmeliyiz.

Başka bir site üzerinden gönderimize gelen kişilerin de sosyal medyada da bizi takip etmelerini sağlamalıyız. "Bizi Instagram'da takip edin, Bizi Facebook'ta takip edin ..." şeklinde harekete geçirici mesajlar yerleştirebiliriz.

Okuyucuları e-bültenlere kaydolmaya, blogumuza abone olmaya, bizi sosyal platformlarda takip etmeye veya yeni ürünlerimizden bazılarına göz atmaya yönlendiren bağlantılar kullanmak önemli.

Okurlarımızın sadık müşterilerimiz olmalarını istiyoruz. Blogumuzu markamızın ilginç ve eğlenceli yönlerini öne çıkarma, pazarlama stratejilerini tanıtma, ürünlerimiz, hizmetlerimiz ve sektörümüz için içerikler sunacağımız bir dijital içerik bankası olarak konumlandırmamız şart.

Blog içeriklerine mi ihiyacınız var? 

Kurumsal blog / Şirket blogu için nitelikli içeriklere ihtiyaç duyarsanız bana medyaistasyonu@gmail.com 'dan ulaşabilirsiniz.

Yorumlar
Uyarı:
1.Yorum yaparken saygı çerçevesin'den çıkmayın
2.Küfür Hakaret Siyasi propaganda içerikli yorum yapmak yasaktır.
3. Her ne şekilde olursa olsun, özel iletişim bilgilerinizi paylaşmayın, fark edildiğinde kesinlikte silinecektir.