Instagram'da niche sayfa ile para kazanmak daha kolay

Sinan Tektaş


Instagram'da ne tür sayfalar tutar? Instagram'da hangi sayfalar para kazandırır?
sorularının cevabı Instagram'da sayfa açmak, Instagram sayfası büyüterek para kazanmak isteyenler tarafından en çok merak edilenler arasında yer alıyor.

Instagram, artık birçok kişinin ciddi paralar kazandığı bir platform olduğu için her gün binlerce kişi Instagram'dan nasıl para kazanabileceğinin yollarını araştırıyor. Instagram'da ürün satışı yapmak, Instagram çekiliş düzenlemek, ürün tanıtımı yapmak, sponsorlu içerik yayınlamak Instagram'dan para kazanmada en çok öne çıkan yöntemler. 

Instagram'dan ürün satmadan para kazanmak için organik takipçili, etkileşimi yüksek bir hesaba sahip olmak gerekiyor. Instagram'dan para kazanmak için mutlaka 100 bin takipçi, 200 bin takipçi gibi bir kriter yok. 

5000-10000 bin takipçili ancak etkileşimi yüksek bir hesap ile de düzenli gelir elde etmek mümkün. Bu tür hesapları olanlar ürün tanıtımı, sponsorlu içerik paylaşımı, çekiliş düzenleme gibi çalışmalar ile para kazanabiliyor. Takipçi sayısı yüksek hesapların büyük çoğunluğunun para kazanmadığını bilin. Bu sayfalar genelde birtakım yöntemlerle oluşturulmuş, organik büyümeyen, etkileşimin yok denecek kadar az olduğu hesaplar oluyor.

Para kazandıracak bir organik hesap oluşturmak için kaliteli, değerli, eğlenceli içerikleri düzenli olarak paylaşmak, takipçi satın almamak, beğeni satın almamak gerekiyor. Genelde tutan sayfalar mizah, sağlık, dekorasyon, güzel ve özlü sözler, motivasyon sözleri, finansal özgürlük temalı sayfalar, Türkiye ile yabancı ülkelerin alım gücünü kıyaslayan sayfalar, otomobil, tarih, moda, makyaj, magazin, spor, yemek sayfaları olsa da bu alanda çok ciddi rekabet ve birçok sayfa olduğu için orijinal bir şeyler yapmak ve sürekli olmak oldukça zor."Bu sayfa tutmuş, ben de açacağım" mantığı ile hareket edilmemesini öneriyorum. Taklit sayfalar aslını yüceltir. Daha orijinal düşünmek gerekiyor.

Bu tür bir sayfa açtınız diyelim. Nasıl tutunduracaksınız? Onlarca, yüzlerce aynı temalı sayfa var. Siz bunlardan farklı neler üretebilirsiniz? Paylaştığınız şeyler gerçekten ilgi çeker mi? Düzenli, bıkmadan içerik üretebilir misiniz? Daha niche düşünmelisiniz ki bir noktaya gelebilmeniz kolay olsun.

Ben genel sayfalar yerine daha dar bir hedef kitleye yönelik içerik üretilecek mikro düzeyde sayfaların oluşturulmasını öneriyorum. Örneğin ev dekorasyonu değil de kız çocuk odası dekorasyonu, yenidoğan bebek odası dekorasyonu, home ofis dekorasyonu, balkon dekorasyonu gibi. Ya da yemek tarifleri yerine makarna tarifleri, makarna sosları tarifleri, tavuk yemekleri tarifleri gibi daha niche düşünmek gerek. Hedef kitle ne kadar dar ise o kadar organik ve içeriklerle direkt ilgilenebilecek kişilere ulaşmak mümkün oluyor. Bu aynı zamanda daha kolay reklam almayı da sağlayabilir. Pandemi dönemi de ilgi gören konular sayfayı geliştirmek için etkili olabilir. Bu dekorasyon fikirleri, kendin yap projeleri, bahçe düzenleme, home ofis fikirleri, sermayesiz girişimcilik fikirleri vb. olabilir.

Genel içerikli sayfalar blog yazarlığında olduğu gibi Instagram'da da bir işe yaramıyor. Bu tür sayfalar için orijinal içerikler hazırlamak oldukça zor. Birçok sayfa yabancı kaynaklardan besleniyor. İçerik kaynağı kendinizin olduğu konulara odaklanmanız gerekiyor.

Bunlara dikkat!

-Niche alanlara yönelin.

-Düzenli içerik paylaşın.

-Orijinal içerik üretin, kopyalamayın.

-Takipçileriniz ile iletişimde kalın.

-Takipçi, beğeni satın almayın.

-Sayfa istatistiklerinizi düzenli analiz edin.

-Doğru etiketler kullanın, genel etiketlerden (#araba #otomobil #yemek #makyaj #sağlık vb.) uzak durun.

-Sayfanıza hemen reklam almayı düşünmeyin.

-Erişim ve etkileşim oranlarınızı artıracak içerik fikirleri üzerine yoğunlaşın.

-İçerik üretmekten bıkmayacağınız, severek bir şeyler üreteceğiniz konulara yoğunlaşın.

-Düşük kaliteli görsellerden uzak durun.

-Profildeki biyografi kısmını sayfanızın konusunu iyi anlatacak şekilde doldurun.

-Akılda kalıcı bir kullanıcı adı ve logotercih edin.

-Instagram ile ilgili ücretli servisleri kullanmayın. 

-Hesabınızı organik büyütmeye odaklanın.

-Düşük bütçe ile reklam verin, doğru hedef kitleye gösterin.

-Instagram pazarlaması ile ilgili internette birçok içerik mevcut. Vakit ayırıp mutlaka göz atın. 

Şunu unutmayın! Her konu ile ilgilinen bir kitle mutlaka var. Her kitleye reklam verecek bir reklam veren de var. Tutkuyla içerik üreteceğiniz konular size kazandıracaktır. Yorumlar
Uyarı:
1.Yorum yaparken saygı çerçevesin'den çıkmayın
2.Küfür Hakaret Siyasi propaganda içerikli yorum yapmak yasaktır.
3. Her ne şekilde olursa olsun, özel iletişim bilgilerinizi paylaşmayın, fark edildiğinde kesinlikte silinecektir.