Instagram'da müşteri ve satış odaklı hashtag kullanımı nasıl olmalı?

Sinan TektaşInstagram'da satış yapmak isteyenlerin en çok yaptığı hatalardan biri de potansiyel müşterilerin dikkatini çekebilecek hashtag kullanmamak oluyor.

İncelediğim birçok Instagram butik hesapta kullanılan hashtag'lerin yüz binlerce, milyonlarca gönderiye sahip olduğunu görüyorum. Bu yetmiyormuş gibi bir de yabancı hashtag kullanılıyor. Türkiye'de satış yapılmaya çalışılıyor, rekabet çok fazla zaten üstüne bir de yabancı hashtag... 

Bu yazıda biraz bu hashtag meselesine genel olarak değinmek istiyorum. Bilgi paylaştıkça çoğalır. Birkaç bin lira verip satın alacağınız Instagam pazarlaması başlıklı eğitimlerde bu yazdıklarımdan çok daha farklı bir şey anlatılmıyor. Biraz araştırmayla harika bilgiler edinebilirsiniz. 

Son günlerde birçok kişinin de Instagram pazarlaması uzmanı olması ve eğitim satması da sevindirici! Harekete, uygulamaya geçmediğiniz sürece en iyi eğitimi de alsanız yol alamayacaksınız. O yüzden ilk kural bilgi edinmek ve harekete geçmek olmalı... Gelelim konumuza...

Hata nerede yapılıyor?

Instagram'da satış yapmak istiyorsunuz ve hevesle bir Instagram butik hesap oluşturdunuz. Gerekli ayarları yaptınız. Logo, biyografi alanı, site linki tamam... Ürün fotoğrafları hazır, açıklama metinleri de tamam. Peki, ürünlerinizi hedeflediğiniz kitleye nasıl görünür kılacaksınız? Hangi hashtag'ler size müşteri kazandırır?

Hashtag kullanırken dikkat etmeniz gereken en önemli şey kullanacağınız hashtag ile ilgili görsel sayısı olmalı. Örneğin takı satışı yapmayı düşündüğünüz bir Instagram butik hesabınız var diyelim. Etiket olarak #takı #kolye #küpe gibi genel etiketleri kullanırsanız milyonlarca, yüz binlerce gönderi arasından sıyrılarak potansiyel müşterilerin dikkatini çekmeniz ve bunu satışla sonuçlandırmak mümkün olmayacak. Genel hashtag'ler ile ilgili paylaşım sayısı çok ve her an yoğun bir etkileşim var. O kelime ile alakalı alakasız çok gönderi olunca sizin gönderilerinizin dikkat çekmesi neredeyse imkansız.

Bir düşünün... #kolye etiketinde 6 milyon gönderi var. Bunların hepsi kolye görseli de değil. İçinde ne ararsanız var. Nasıl dikkat çekeceksiniz ve satış yapacaksınız? Daha özele ineceksiniz. Yani gönderi sayısının daha az olduğu, etkileşim olabilecek etiketlere yoğunlaşacaksınız.

Örneğin; #kolyekombin #kolyemodası #tasarımkolye #harfkolye #incikolye gibi... Bu tür etiketlerdeki gönderi sayısı #kolye gibi milyonlarca değil. 100 binin altındaki etiketleri hedeflemenizi öneriyorum. Hatta başlangıçta 50 bin altı çok daha iyi olacaktır. Kullanacağınız etiketleri satışını yaptığınız ürünlerin modellerine göre değiştirebilirsiniz. 

Örneğin; Harf kolye satıyorsanız #harfkolye #harflikolye vb. etiketler kullanın. Böyle hedef kitleniz direkt bellidir: Harfli kolye satın almak isteyenler... Kullanacağınız hashtag'leri 100 binin altında olacak şekilde zenginleştirin. Sadece kolye odağında olmasın. Alışveriş, moda, kombin, trend, stil vb. çerçevede kullanın... İşletme hesabını kullandığınızı varsayarak gönderilerinizde konu etiketlerinin performansını ölçümlemenizi öneriyorum. Böylece sizin için en verimli olanları tespit edip daha iyi bir hashtag listesi oluşturabilirsiniz.

Daha niche olmak çok önemli. Kullanıcılar "Kolye" yazıp sizin gönderinize ulaşamaz. Sizden çok daha güçlü, yüksek takipçi kitlesi olan, daha popüler sayfaları görür. Markaların sayfalarını görür... Aradan sıyrılmanız için hashtag kapsamını daraltmanız çok çok önemli. 6 milyon gönderi arasındamı kolay dikkat çekerseniz yoksa 50 bin ve altındaki rakamlardaki gönderiler arasında mı? Bunu anlamayacak bir durum var mı? 

Sizinle aynı ya da benzer ürünleri satan aktif Instagram sayfalarının kullandığı hashtag'leri de inceleyin. Böylece satış odaklı hashtag bulmanız çok daha kolay olacak. Nokta atışı yaparak hem etkileşimi hem organik büyümeyi artırabilir ve satışla sonuçlandırabilirsiniz.

Instagram pazarlaması ile ilgili diğer içerikleri de mutlaka okuyun. Sorularınız için bana ulaşmaktan çekinmeyin.

Mail: egursen@gmail.com


 

 Yorumlar
Uyarı:
1.Yorum yaparken saygı çerçevesin'den çıkmayın
2.Küfür Hakaret Siyasi propaganda içerikli yorum yapmak yasaktır.
3. Her ne şekilde olursa olsun, özel iletişim bilgilerinizi paylaşmayın, fark edildiğinde kesinlikte silinecektir.