Evde güzel ürün çekimleri yapmanın püf noktaları

Sinan Tektaş


Instagram'dan ürün satışı yapanlar için doğal ve profesyonel görümlü ürün fotoğrafları çekimi yapmak potansiyel müşterilerin dikkatini çekmek ve satışları artırmak için çok önemli.

2020'deki sosyal mesafe ve COVID-19 kısıtlamaları profesyonel ürün fotoğrafları çekimlerinizi aksattıysa kendi ev fotoğrafçılığı stüdyonuzu kurmayı düşünün.

Bu yazıda birkaç araç ve ipucu ile Instagram satış sayfanız, e-ticaret siteniz veya kişisel markanız için evde nasıl güzel görsel içerik oluşturabileceğinize dair bazı ipuçları vermek istiyorum.

Yeni başlayanların ihtiyaç duyacağı temel araçlar ve aksesuarlar

Kamera: Herhangi bir kameralı telefon veya giriş seviyesi kamera işinizi görecektir. Ben çekimlerimde iPhone 6S kullanıyorum.

Kamera tripodu: Kamera tripodu kullanarak sarsıntısız fotoğraflar çekebilirsiniz. Online alışveriş sitelerinde birçok tripod çeşidi mevcut. Bütçenize uygun bir tane edinebilirsiniz.

Aydınlatma: Doğal ışık fazlasıyla yeterli olacak. Eviniz konum olarak yeterince doğal ışık almıyorsa selfie ışığı, telefon ışığı alabilirsiniz. Bununla ilgili de çok seçenek var.

Arka plan: Çarşaf, perde, vb. gibi ev eşyalarını kullanabilirsiniz. Bütçe dostudur ve son derece popülerdir.

Ürünlerinizi yerleştirmek için bir stand, sandalye veya masa işinizi görecek.

Bunların haricinde çekimlerinize biraz daha hareket katmak adına dekoratif ev eşyaları, biblo, küçük aynalar, kurumuş çiçek gibi öğeler kullanabilirsiniz. BU tür objeleri çok uygun fiyata civarınızdaki ucuzluk mağazalarında da bulabilirsiniz.

Ben bir danışanımın ürün çekimlerini şu şekilde yapmıştım:

Çekilen ürünler: Kolye, küpe, kol saati

Öncelikle ev ortamında en iyi doğal ışık alan yerleri belirledim.

Sonra ürün çekimini yapacağım zemini belirledim. Bu bir masa, sehpa ya da koltuk üzeri olabilir. Düz görünmesi için bir tahta da olabilir. Ben koltuk üzerini tercih ettim. 

Arka plan olarak parlamayan krem tonlarında bir kumaş parçası kullandım. Bu kumaşı direkt koltuk üzerine sermedim. Dalgalı, hafif dağınık görünecek şekilde ayarladım.

Bu kumaşın üzerinde içeriğe renk katması ve dekor olması açısından birkaç kurumuş çiçek, birkaç minik heykel, dergi sayfaları vb. objeler kullandım. Böylece daha doğal ve life style bir hava yakalamayı amaçladım. 

Ürünleri yakın, uzak ve detay olarak çektim. Bir ürün için 8-10 kare çekim gerçekleştirdim. Tek açıdan ürün çekimi yapılmamasını tavsiye ediyorum.

iPhone 6S ile çekim yaptım ve kare modunu kullandım. Bu aynı zamanda Instagram için harika bir uyum sağlıyor ve gönderi direkt oturuyor.

Doğal gün ışığı kullanınca fotoğrafları ekstra filtreler kullanarak düzenlemeye hiç gerek yok. Bu tür çekimler kullanıcılar tarafından daha çok beğeniliyor. Etkileşim daha yüksek oluyor. 

Farklı fikirler için Instagram satış sayfalarını inceleyebilirsiniz. Instagram için ürün çekimi öyle sanıldığı kadar zor ve karmaşık bir iş değil. Artık akıllı telefonların kameraları oldukça güzel sonuçlar elde etmeyi sağlıyor. Evinizde deneme yanılma yöntemi ile harika açılara sahip görsellere sahip olabilirsiniz.

Instagram satış ve pazarlama ile ilgili diğer içeriklere de göz atmanızı öneriyorum. 


Yorumlar
Uyarı:
1.Yorum yaparken saygı çerçevesin'den çıkmayın
2.Küfür Hakaret Siyasi propaganda içerikli yorum yapmak yasaktır.
3. Her ne şekilde olursa olsun, özel iletişim bilgilerinizi paylaşmayın, fark edildiğinde kesinlikte silinecektir.