YouTubede Telif Hakkı

Sinan Tektaş
YouTube, youtube logo, youtube png
Her gün milyonlarca insanın ziyaret ettiği popüler video platformu YouTube, dünyada en çok aranan ikinci web sitesidir. Bu platformda hesapları bulunan kişiler videolar yüklemekte ve izlemektedirler.

YouTube, milyonlarca hesabın videolarını tek tek mi kontrol ediyor? Hayır.
Sistemin içerisinde yer alan bir yazılım sayesinde başkalarının videolarını paylaşan, özgün içerik üreticilerinin kitlelerini düşürmeye çalışan kişiler otomatik olarak tespit ediliyor.

Günümüzde YouTuber kavramı oldukça popüler. Peki nedir bu YouTuber?

YouTuber, YouTube platformunda oyun, eğlence, bilgi, ipuçları, nasıl yapılır tarzı kanalların sahiplerine verilen ünvandır. YouTuber'lar içerik üretiminde özgün olan, telif haklarına uygun davranan kişilerdir. Türkiye'de oldukça popüler olan bu terim için, içerik üreticileri büyük bir rekabet içerisindeler.

İşte Türkiye'deki popüler YouTuber'lardan bazıları;
  • Enes Batur
  • Orkun Işıtmak
  • Ruhi Çenet
YouTube yayıncıları için içerik hazırlamak kolay olmasa gerek, içeriğin konusu, sunumu, video montajı, izleyici için ekstralar ve daha birçok şey...
Tüm bunları yaparken telif haklarını ihlal etmemeyi nasıl başarıyorlar? YouTube telif hakkı konusunda ne gibi kurallar koyuyor?

Öncelikle YouTube, telif hakkı konusunda oldukça duyarlı bir sistemle karşımıza çıkıyor.
Hazırladığınız videoya hakları saklı olan bir müzik koymanız, hiçbir sesli ya da görüntülü eleştiri kullanmadan yalnızca oyun videosu çekmeniz, hatta YouTube'daki bir müzik videosunu eleştirmek için çektiğiniz videoda belirli bir süreden fazla o müziği oynatmanız bile telif hakları kapsamında değerlendirilebilir.

Telif haklarını ihlal etmeden içerik üretmek için çok fazla yönteme başvurabilirsiniz.
Mesela piyasada olan bir müziği yeniden düzenleyerek (remix) o müziğe farklı bir tarz getirirseniz YouTube buna izin verebilir.
Başka bir örnek verecek olursak;
Marka logosu bulunmayan ve birden fazla videodan oluşan kısa derlemeler (Vine, komik videolar gibi) oluşturabilirsiniz. Örneğin; bebeklerin gülüşü, kazalar, komik anlar, hayvanların sevimli halleri...

Eğer özgün içerik üreticisiyseniz ve içeriğinize telif hakkı içermeyen müzik arıyorsanız YouTube Studio'ya girerek Ses Kitaplığı'na göz atabilirsiniz.
Ayrıca telifsiz müzik içeriği oldukça fazla ve kategorilendirilmiş olan YouTube'daki Audio Library – Music for content creators kanalına da bakabilirsiniz.

Bizden şimdilik bu kadar. Bu sunumuzu beğendiyseniz paylaşarak ve yorum yaparak bize destek olmayı unutmayın.

Yorumlar
Uyarı:
1.Yorum yaparken saygı çerçevesin'den çıkmayın
2.Küfür Hakaret Siyasi propaganda içerikli yorum yapmak yasaktır.
3. Her ne şekilde olursa olsun, özel iletişim bilgilerinizi paylaşmayın, fark edildiğinde kesinlikte silinecektir.