YouTube Görüntülenme İçin SEO

Sinan Tektaş
YouTube, Logo, YouTuber, İkon, YouTube logo, YouTube logosu

YouTube'da görüntülenme sayınızı ve kitlenizi artırmak için SEO (Search Engine Optimization) yani Arama Motoru Optimizasyonu sunumuza hoş geldiniz.

YouTube'da her geçen gün yeni kanallar açılmakta, bu kanallar içerik üreterek birbirleriyle rekabet içerisine girmekteler.
YouTube'daki kitlesini sabit tutan ve oldukça popüler olan YouTuber'lar (İçerik Üreticiler) gibi videonuzun daha fazla kitleye ulaşmasını, kanalınızın çok daha ön planda kalmasını istiyorsanız sizlere bahsedeceğimiz ipuçlarından faydalanmaya hazır olun!

İşte YouTube videolarınızın daha fazla görüntülenme alması ve YouTube kanalınızı üst sıralara çıkarmanın yolları:

1 Kanalınız için anahtar kelimeleri mutlaka ekleyin.


YouTube, kanalların aramalarda daha isabetli olarak bulunması için "Kanal anahtar kelimeleri" diğer bir adıyla "Kanal etiketleri" bölümünü kullanıcılarına sunmuştur. İçeriklerinizle alakalı anahtar kelimeleri bu kısıma ekleyerek kanalınızı daha fazla kullanıcıya ulaştırabilirsiniz.

Anahtar kelimeleri aralarında boşluk ya da virgül (,) bırakarak ekleyin.

Örnek: Minecraft, Oyun, Oyuncu, Gamer ya da Minecraft Oyun Oyuncu Gamer.

Eğer iki veya daha fazla kelimeden oluşan anahtar kelime eklemek isterseniz yine aralarında boşluk ya da virgül bırakarak ekleyin. Fakat boşluk bırakacaksanız birden fazla kelimeden oluşan anahtar kelimeyi tırnak (") işaretleri arasına almanız gerekir.

Örnek: YouTuber, En İyi YouTuber, Parodi ya da YouTuber "En İyi YouTuber" Parodi.

YouTube Gelişmiş Kanal Ayarları

2 Videonuzun başlığını daha fazla görüntülenme için optimize edin.


Videonuzdaki içerikten bağımsız bir kelime girmemek şartıyla mümkünse maksimum beş kelimeden oluşan bir başlık oluşturun. YouTube izleyicilerinin dikkatini çekmek için video başlığında videonuzun içeriğiyle alakalı ilgi çekici kelimeler kullanabilirsiniz.

Videonuzda bulunmayan bir durumu, nesneyi ya da video içerisinde ifade etmediğiniz bir konuyu başlıkta kullanmayın. Kullanıldığı taktirde videonuzu izlemeye gelen ziyaretçi bu durumdan pek hoşnut olmayabilir. Hatta böyle bir durumda izleyicinin "Bunu beğenmedim" (Dislike) butonuna tıklama ve kitlenizi düşürücü yorum yazma olasılığı oldukça yüksektir.

Örnek: Videonuzun içeriğinde oyun oynuyorsunuz. Oyun içerisinde 100 milyon dolar kazandınız. Kanal içeriğiniz oyunlardan oluştuğu için bunu video başlığında kullanabilirsiniz. Bu durumda videonuzun başlığını "100 Milyon Dolar Kazandım!" olarak belirlemenizde bir sakınca yoktur.

3 Videonuzun açıklamasına içeriğinizin özetini yazın.


Video açıklamaları YouTube'un çokça önem verdiği bir bölümdür. Kullanıcılara videoyu izlemeden önce videoda neler olduğunu, neyi izleyecekleri konusunda bilgilendirme yapabilirsiniz. Ayrıca video açıklamasında izleyicilerin kanalınıza abone olması için kısaltılmış bir link bırakabilirsiniz.
Kanalınızın "Abone Ol" bağlantısını oluşturmak için YouTube kanal URL'nizden sonra
"?sub_confirmation=1" deyimini ekleyin.

Örnek: Enes Batur YouTube kanalı için abone ol bağlantısı;
https://www.youtube.com/user/newdaynewgame?sub_confirmation=1

4 Videonuzun anahtar kelimelerini analiz araçlarıyla bulun.


İşte geldik en can alıcı noktaya! Videonuz için en uygun anahtar kelimeleri (etiketleri) seçtikten sonra videonuzu birinci arama sayfasında hatta en üst sıralarda bile görebileceksiniz. Anahtar kelimenizi ülkelere göre seçebilir, farklı dilleri kullanan kullanıcıların da videonuzu izlemesini sağlayabilirsiniz.

Ubersuggest ücretsiz anahtar kelime bulucu ile ülke ve kategori seçimi yaptıktan sonra anahtar kelime ipucunuzu arama kısmına yazın. Karşınıza çıkacak sonuçlar çok popülerden az popülere doğru sıralanacaktır.

Ubersuggest's Free Keyword Tool, Generate More Suggestions

5 Videonuzu sosyal medyalarda paylaşın.


Başta Google+ (Google Plus) olmak üzere, Facebook, Twitter ve Instagram gibi sosyal ağlarda videonuzu paylaşın. Kitlenizi artırmak için başka sosyal medya araçlarını da kullanabilirsiniz.

6 Videolarınıza altyazı ekleyin.


Telaffuzunuz ne kadar iyi olursa olsun altyazınızı mutlaka ekleyin. İşitme engelli izleyicilerin videoyu anlamalarını ve farklı dilleri kullanan izleyicilerin otomatik çeviri yaparak videoyu anlamalarını sağlayın.

Bonus

Tüm bu YouTube SEO ayarlarını yaparken size çok büyük fayda sağlayacak olan vidIQ Google Chrome eklentisini tarayıcınıza kurabilirsiniz.

Bizden şimdilik bu kadar. Bu sunumuzu beğendiyseniz paylaşarak ve yorum yaparak bize destek olmayı unutmayın.

Yorumlar
Uyarı:
1.Yorum yaparken saygı çerçevesin'den çıkmayın
2.Küfür Hakaret Siyasi propaganda içerikli yorum yapmak yasaktır.
3. Her ne şekilde olursa olsun, özel iletişim bilgilerinizi paylaşmayın, fark edildiğinde kesinlikte silinecektir.