SEO içerik nasıl yazılır? 5 adımda SEO içerik pazarlama stratejisi

Sinan Tektaş


SEO ve içerik pazarlaması ayrılmaz bir bütün olarak her geçen önemini biraz daha artırıyor. 

Günümüzde potansiyel müşteriler, web sitesi ziyaretçileri nitelikli içeriklere büyük önem veriyor. İyi içerik üreticisi web sitelerini ve markaları yakından takip ediyor. Bundan dolayı SEO çalışması yapmak istiyorsanız içerik pazarlaması kapsamında kaliteli içerik üretimini mutlaka önemsemeniz gerekiyor. İçeriğin odak noktada yer almadığı bir SEO çalışması ile başarılı sonuçlar elde etmeniz zor. Bu durum ciddi anlamda para ve zaman kaybı demek. SEO çalışması dendiğinde içerik hakkında konuşan çok fazla kişi yok. SEO, sadece başka sitelerde tanıtım yazısı yayınlatmak değil. Çok daha fazlasını gerektiriyor ve odak noktasında "içerik" yer alıyor.

2020 SEO çalışmaları kapsamında hala eski ve işe yaramayan yöntemler hareket edenler var. Yenilikleri takip etmeden, potansiyel müşteri odaklı hareket etmeden başarılı olmak zor. Organik trafik artışı için kullanıcıları bir şekilde yakalamak lazım.

Bu blog 7 senedir aktif olarak yayında ve hiçbir SEO çalışması yapılmadan bu zamana geldi. Trafiğinin %99'u organik ve direkt yazdığım konular ile ilgilenen kitleden oluşuyor. SEO kapsamında başka sitelerde tanıtım yazısı yayınlatmadım, diğer SEO çalışmalarını yapmadım. Tema düzenlemeden içeriğine kadar her bir aşamayla kendim ilgilendim. Başlarken hiçbir bilgim yoktu ancak zaman içinde deneme yanılma yöntemleri ve araştırmalar sonucunda iyi bir seviyeye getirdiğimi belirtmeliyim. Hedef kitlenize yönelik içerik üretimine odaklanırsanız, belli bir alanda içerik üretirseniz başarılı olabilirsiniz. 

Aceleci davranmak çok sık yapılan bir hata olduğu için yeni açılan bir web sitesi, blog ya da e-ticaret sitesinden hemen verim almak isteniyor. Bu çok yanlış bir beklenti ve ciddi anlamda zarar getiriyor. Planlı hareket etmek, emin adımlarla ilerlemek çok önemli. Başarı dediğimiz şey bir anda gelmiyor ve ne yaparsanız yapın emek harcamanız gerekiyor.

Bu yazıda biraz SEO içerik pazarlama stratejisinin nasıl oluşturulacağı hakkında konuşalım.

En iyi sonuçlar için mükemmel SEO içerik stratejisini yazmanıza yardımcı olması için aşağıdaki ipuçlarını kullanın:

1- Hedef pazarınızı araştırın, Hedef kitleniz kimlerden oluşuyor?

SEO içerik pazarlaması oluştururken yapmanız gereken ilk şey hedef pazarınızı araştırmak. SEO ve içerik pazarlama çabalarınızın başarılı olmasını istiyorsanız ürünleriniz veya hizmetleriniz için en uygun kitleye ulaşmaya odaklanmalısınız. Hedef pazar araştırması burada devreye giriyor.

İşletmeniz için potansiyel müşterilere odaklanmalısınız. Bu noktada yeni müşterilerinizin profilleri önemli bir husus. Yaş, cinsiyet ve konum gibi demografik bilgileri analiz ederek kitlenizi belirlemelisiniz. Alıcınızın ilgi alanları ve satın alma davranışları gibi diğer önemli bilgilere de ihtiycınız olacak. Tüm bu bilgiler, zaman içinde daha iyi içerik oluşturmanıza yardımcı olacak ve içerikleriniz ile organik trafik ve yeni müşteriler elde edebileceksiniz.

Hedef pazar araştırmanıza dahil etmeniz gereken en önemli şeylerden biri hedef kitlenizin sizinki gibi ürün veya hizmetleri ararken ne tür sorulara ve endişelere sahip olduğu. Hedef kitlenizin zorluklarını anlayarak arama motorunda ne tür konuları arayabilecekleri konusunda daha iyi bir fikre sahip olacaksınız. Bu, SEO anahtar kelime araştırması ve içerik pazarlaması konu üretimi için harika bir başlangıç ​​noktası olarak öne çıkıyor.

2- Anahtar kelime araştırmanızı yapın, Sizin için hangi anahtar kelimeler önemli? Sizi hangi kelimeler ile bulmalılar?

İnsanların sahip oldukları soruların yanıtlarını bulmak için çevrimiçi aramalarında hangi anahtar kelimeleri yazdığını bilmeniz gerekiyor. Hedef kitleniz arasında en popüler anahtar kelimeleri bilmek, yalnızca sitenizi arama motorları için optimize etmenize değil, aynı zamanda değerli bulacakları içerikler geliştirmenize de yardımcı olacak. Bu aynı zamanda sitenizin arama motorları gözünde itibarını da artıracaktır. Genellikle sürecin bu kısmına en fazla çabayı göstermenizi tavsiye ediyorum. Yüksek oranda hedeflenen anahtar kelimeler web sitenizdeki içeriği bulan ve dönüştürmeye veya satın almaya hazır olan yüksek kaliteli potansiyel müşterilerle sonuçlanacak.

3- Harika içerikler oluşturun, Potansiyel müşterilerinize aradığı bilgileri sunun!

Hedeflenen anahtar kelimelerin bir listesini geliştirdikten sonra, bu bilgileri içerik konusu fikirleri oluşturmaya başlamak için kullanabilirsiniz. Bu konularda blog gönderileri oluşturmanın ötesine geçin ve bu anahtar kelimeleri ek web sitesi sayfaları veya e-Kitaplar ve teknik incelemeler gibi uzun biçimli içerik oluşturmak için nasıl kullanabileceğinizi düşünün. Hatta belirlediğiniz konular etrafında video içeriği oluşturmak da işe yarayacak.

Anahtar kelimeleri içeriğinize serpiştirmek yeterli değildir. Tüketicilerin içeriğinizi okumasını ve işlem yapmasını istiyorsanız, yüksek kaliteli ve uzun bir içerik olması gerekiyor. Ayrıca Google, düşük kaliteli içerik oluşturan işletmeleri cezalandırıyor. Bu da SEO sıralamanızı ve arama motorunda yeni potansiyel müşterilere ulaşma becerinizi olumsuz bir şekilde etkileyebilir.

4- SEO içerik pazarlamanızı geliştirirken şunları aklınızda bulundurun!

Kaliteli içerik iyi yazılmalıdır.  Dilbilgisi ve yazım sorunları ile içeriğin akışını ve okunabilirliğini kontrol edin. Kendinizi potansiyel müşterilerinizin yerine koyun. Özensizce hazırlanmış içerikler okumak ister misiniz?

İlgili örnekleri kullanın. Anlaşılması zor olabilecek karmaşık konuları veya fikirleri tartışıyorsanız, ilgili örnekleri içeriğinize dahil edin. Bu, okuyucunun markanızla daha iyi bağlantı kurmasına önemli ölçüde katkı sağlayacak.

Hedef kitleniz için yazın.  Hedef kitlenizin anlayabileceği ve ilişki kurabileceği bir şekilde yazın. Konuşma tarzı, müşteri ile ilişki kurmada uzun bir yol kat edebilir. Ben blog yazılarımda her zaman samimiyete önem veririm. Yüz yüze konuşuyormuş gibi yazarım ve SEO kaygısı taşımam. Doğallık içeriğiniz ile ilgilenen kitlenin size sempati duymasını, ürün ve hizmetlerinizle ilgilenmesini kolaylaştırır. Ansiklopedik içerik okumak çok sıkıcı öyle değil mi?

İçeriğinizi okunması kolay hale getirin. İçeriği bölmek ve okuyucunun gözden geçirmesini kolaylaştırmak için kısa paragraflar ve madde işaretleri kullanın. Ben yazılarımda sıkça ara başlık kullanırım. Ara başlıklar okuyucuların o yazıdaki mola yeridir. Ara başlıksız bir yazının okunması, anlaşılması ve etkileşim oluşturması çok zor. Mutlaka ara başlık kullanın.

5- İçeriğinizi zaman içinde güncelleyin, Detaylar ekleyerek dikkat çekin

SEO içerik pazarlaması bir kere yapıp kenara çekileceğiniz bir şey değil. Sitenizdeki belirli bir blog yazısı veya web sitesi sayfası, yıllarca ve yıllarca sitenize ziyaretçi çekmeye devam etme potansiyeline sahip olsa da çoğu içeriğin etkili kalması için güncellenmesi gerekecek. Birçok firma web sitesi içerikleri güncellemiyor. Bakıyorsunuz yıl olmuş 2020 ama hala 10 sene öncesinin içerikleri ve diğer etkinlikler yer alıyor. Bu çok dikkate alınmasa da ciddi bir sorun. Potansiyel müşteriler güncellik ister, yeni içerikler görmek ister. Özellikle web sitelerinde "hakkımızda, misyon, vizyon, referanslar, etkinlikler"vb. sayfalardaki içeriklerin mutlaka güncellenmesi gerekiyor.

Blog yazılarınızı da zaman zaman optimize etmek, detaylandırmak, yeni veriler eklemek daha fazla okunmasını, dikkat çekmesini sağlayacaktır. Ayrıca organik trafiğininizi de artıracaktır.

Etkili kalmasını sağlamak için SEO içerik pazarlamanızı güncellemenin birkaç farklı yolu var:

İçeriği yeni anahtar kelime fırsatları için optimize edin. 5 yıl önce oluşturduğunuz bir blog yazısının konusu ile ilgili anahtar kelime aramaları değişiklik gösterebilir. Potansiyel müşterileriniz daha farklı arama terimleri kullanabilir. Yazılarınızı optimize ederken anahtar kelime aracından güncel arama terimlerini mutlaka aratın ve yazı içinde doğal bir şekilde kullanın.

Okuyucu için ek değer sağlamak için içerik ekleyin. Bu bir infografik, görsel, PDF dosyası, e-kitap olabilir. İçeriğin zenginliği onu kral yapar.

Süresi geçmiş olabilecek tüm istatistikleri veya gerçekleri güncelleyin. Eski istatistikleri yenileriyle değiştirin. Güncellik yeni müşteriler için önemli.

Arama motorları için optimize edildiğinden emin olmak için meta verileri inceleyin.

Daha ilginç hale getirmek için dilin bir kısmını yenileyin. Bu noktada yazının bazı alanlarını yeniden yazabilirsiniz.

İçeriğinizi periyodik olarak gözden geçirmeyi ve gerektiğinde güncelleme yapmayı alışkanlık haline getirin. İçeriğinizden en iyi şekilde yararlanmak için, zaman içinde en çok trafik getiren parçaları güncelleyerek başlayın. 7 yıl önce yazdığım ve hala ciddi bir trafik alan yazılarım var ve bu yazıları zaman zaman optimize ederek daha detaylı olacak şekilde güncelliyorum.

Örneğin, bir yıl önce yazdığınız ve sitenize trafik çekmeye devam eden bir blog gönderiniz varsa, daha da iyi sonuçlar için içeriği iyileştirmenin yollarını aramak isteyebilirsiniz.

İçerik pazarlama kapsamında nitelikli içerik üretimi için çözüm arayışı içindeyseniz içerik yazarlığı, içerik editörlüğü kapsamında marka, ürün ve hizmetlerinize değer katacak içerikler üretebilirim.

İşbirliği talebi için: medyaistasyonu@gmail.com

Yorumlar
Uyarı:
1.Yorum yaparken saygı çerçevesin'den çıkmayın
2.Küfür Hakaret Siyasi propaganda içerikli yorum yapmak yasaktır.
3. Her ne şekilde olursa olsun, özel iletişim bilgilerinizi paylaşmayın, fark edildiğinde kesinlikte silinecektir.