Instagram sayfama nasıl reklam alırım? Instagram hesabımla nasıl para kazanabilirim?

Sinan Tektaş


Instagram sayfama nasıl reklam alırım?
Instagram hesabımla nasıl para kazanabilirim? soruları Instagram'dan para kazanmak isteyen kullanıcılar tarafından çok merak ediliyor.

Instagram'dan ürün satışı yapmadan da para kazanmak mümkün. En yaygın yöntemler: Sponsorlu içerik yayınlama, ürün tanıtımı,  çekiliş düzenlemek. Instagram reklam almak ile çok ciddi kazançlar elde edenlerin olduğunu unutmamak gerekiyor.

Hatırı sayılır bir takipçi kitleniz varsa ve kitleniz organik ise siz de Instagram sayfanız ile satış harici yöntemleri kullanarak para kazanabilirsiniz.

Hedef kitle analizi yaptıktan sonra kitlenizin ilgilendiği, ilgilenebileceği ürün ya da hizmetlerin satışını yapan diğer sayfalara, e-ticaret sitelerine ya da fiziki mağazalara reklam konusunda ulaşabilirsiniz. Bunun için ufak bir tanıtım kiti hazırlayabilirsiniz. Bu kit içinde sayfanız hakkında genel bilgi, kitlenize ait veriler, iyi etkileşim almış bir gönderiniz ile ilgili bir istatistik, çalışma süresi ve fiyatlandırma yer alabilir. Bunu PDF olarak ilgili reklam verenlere WhatsAPP, e-mail olarak ya da Instagram DM'den iletebilirsiniz.

Instagram büyük pazar olduğu için önce Instagram'daki butiklere, Instagram satış sayfalarına ulaşmanızı öneriyorum. Satışlarını artırmak, daha fazla yeni müşteriye ulaşmak isteyen yüzlerce marka ve satış sayfası var. Bunlar sizin için çok büyük bir pazar. Onların ürünlerini sayfanızda gönderi, hikaye, video olarak tanıtım yapabilirsiniz. Çok yüksek ücretler talep etmek yerine sürümden kazanmak adına daha düşük ücretler isteyebilirsiniz. Böylece hem uzun soluklu işbirliği hem de uygun fiyattan dolayı birden fazla reklam veren ile çalışma şansınız da olur. 

Instagram hesabınızdan satış yapmadan para kazanmanız için en etkili 2 yöntem

Sponsorlu içerik paylaşımı, Ürün tanıtımı

Instagram'da 50-60 bin organik takipçili bir hesabınız var. Beğenileriniz ve hikaye görüntülenme sayılarınız da iyi. Kitleniz de ağırlıklı olarak 18-25 yaş bayanlardan oluşuyor. Bu kitlenin ilgilenebileceği birçok ürün mevcut. Giyim, takı, yemek, aksesuar, ayakkabı, makyaj, kozmetik, tatil gibi alanlarda satış yapan çok sayıda sayfa, marka, e-ticaret sitesi mevcut. Sayfanıza reklam veren birileri mutlaka çıkacaktır. Reklam ücretini gönderi + hikaye olarak talep edip uygun fiyat verirseniz birçok farklı marka ile çalışabilirsiniz. Anlaşmaya göre, günlük, haftalık, aylık olabilir. 6 aylık ya da yıllık olarak da anlaşmalar yapmak mümkün. 

Reklam çalışması için her bir müşteri için 500 TL talep etseniz ve aylık 10 farklı marka ile çalışsanız 5000 bin TL demek. Güzel para. Yapmanız gereken ise size iletilen görselleri gönderi ve hikaye olarak paylaşmak. Marka adını etiketlemek. Sonrasında reklam için anlaşılan süre sona erince gönderi ve hikayeye ait istatistikleri reklamını yaptığınız markanın temsilcilerine iletmek. 

Instagram'da ünlüler ya da diğer yüksek takipçili etkileşimli kişiler (Onlar kendilerini Influencer olarak tanımlıyor) bu şekilde para kazanıyor. Her gün farklı markaların tanıtımını yapanlar var. Kazandıkları meblağı siz düşünün. Markaların reklam bütçeleri kişilerin popülerliğine göre değişiyor. Milyonlarca takipçisi olanlar pastanda en büyük payı alıyor. 

Instagram çekilişleri düzenlemek

Instagram çekilişleri, Instagram kullanıcılarının ilgiyle takip ettiği ve yoğun katılım gösterdiği etkinlikler olarak öne çıkıyor. Markalar takipçi sayısı yüksek kişiler ile işbirliği yaparak birkaç ürününü çekiliş yöntemi ile kullanıcılara veriyor. Siz çekiliş için anlaştığınız markanın gönderisini sayfanızda gerekli açıklamalar ve etiketler ile yayınlıyorsunuz. Takipçileriniz da etiketler aracılığıyla sayfanıza ulaşanlar bu gönderiyi beğeniyor, diğer tanıdıklarını etiketliyor, yorum yazıyor, sizin takip ettiğiniz sayfaları takip ediyor. Böylece hem marka hem de sizin için harika bir etkileşim ağı örülmüş oluyor. Kullanıcılar ise bu çekilişten ücretsiz bir şey kazanma derdine düşüyor. Marka bu şekilde binlerce kişiye çok düşük maliyetlerle ulaşıyor. 3-5 tane ücretsiz ürün vermiş çok mu? Çekiliş için de uygun bir tarife belirlerseniz markaların sizinle uzun süreli çalışmalarını sağlayabilirsiniz. Mesela çekiliş yaptırmak isteyen markadan şu şekilde talebiniz olabilir: "1000 TL çekiliş ücreti+ çekilişe konu olan üründen 1 adet" vb. Bu şekilde çalışan sayfalar oldukça fazla. 

Instagram, artık en büyük dijital ekonomilerden biri olduğundan dolayı herkes için kazanç kapısı olabilecek bir potansiyele sahip. Instagram pazarlama hakkında temel bilgilere hakim olursanız, içerik üretebilecek donanımı kazanırsanız siz de kazanç elde edebilirsiniz.

Instagram pazarlama, Instagram satış ve diğer konulara yönelik (Online PR, içerik yazımı, firma tanıtımı, tanıtım yazısı yayınlama) talepleriniz için medyaistasyonu@gmail.com adresini kullanabilirsiniz.


Yorumlar
Uyarı:
1.Yorum yaparken saygı çerçevesin'den çıkmayın
2.Küfür Hakaret Siyasi propaganda içerikli yorum yapmak yasaktır.
3. Her ne şekilde olursa olsun, özel iletişim bilgilerinizi paylaşmayın, fark edildiğinde kesinlikte silinecektir.