Gazete çıkarmak isteyenlerin kendilerine sormaları gereken 5 soru

Sinan Tektaş


Gazete çıkarmak mı istiyorsunuz?
İnternet haberciliğinin hızla yükseldiği, internet ve mobil cihaz kullanımının her geçen gün arttığı ve kağıt fiyatlarının da döviz kuruyla birlikte tavan yaptığı bir zamanda kağıt gazete çıkarmak sizin için neden önemli ve gerçekten mantıklı bir iş mi? Basılı gazete ile para kazanabileceğinizi düşünüyor musunuz? Yoksa prestij peşinde misiniz? (Gazete patronuyum, gazetem var, medya sektöründeyim falan filan...)

Son 10 yılda internet haber sitesi sayısı ciddi oranda artarken birçok kağıt gazete yayın hayatına son verdi. Yayın hayatı biten gazeteler arasında yerel gazeteler ağırlıklı olsa da Radikal, Habertürk, Vatan gibi ulusal ve bir döneme haberleriyle damga vurmuş yayınlar da var. Kağıt gazeteler bir bir kapanırken, reklam ve ilan gelirleri hızla düşerken, maliyetleri artarken siz hala gazete çıkarma hayali mi kuruyorsunuz?

Bu yazıda gazete çıkarmak istiyorum diyenlerin kendilerine mutlaka sormaları gereken bazı soruları ve cevaplarını ele alacağım.

1- Bu iş için ayırabileceğim bir sermayem, bütçem var mı?

Gazete çıkarmak maliyetli bir iştir. Matbaa giderleri, ofis giderleri (Kira, stopaj, ofis malzemeleri, faturalar vb.) , personel giderleri (Maaş, SGK, yemek, ulaşım vb.) , dağıtım giderleri (Kurye, dağıtım şirketi vb.) , haber ajansı abonelikleri (Aylık abonelik ücretleri, kaşeli muhabir varsa onların ücretleri vb.) gibi birçok gider kalemi vardır. Gelir kalemleri ise reklam, ilan ve abonelik... Çıkaracağınız gazeteden uzunca bir süre para kazanamayacaksınız. Düzenli reklam verecek bağlantılarınız ve hatırı sayılır aboneleriniz yoksa gelir elde etmeniz uzun bir zaman alacak.

2- Tecrübem var mı?

Gazete çıkarmak ile ilgili 7 yıldan beri aktif olan bu blogda birçok yazı yazdım ve yüzlerce mail aldım. Bunların neredeyse tamamı bu işi gerçek anlamda yapabilecek nitelikte olmayan kişiler. Maillerin büyük çoğunluğunda içerik şöyle: "Gazete çıkarmak istiyorum yardımcı olur musunuz, öğrenciyim gazete çıkarmak istiyorum, gazete çıkaracağım nasıl para kazanırım, gazete çıkarmak için ne yapmam gerekiyor, gazete çıkarmak bana kaça mal olur falan filan...

Değinmeden edemeyeceğim. Doğru dürüst cümle kuramadığı halde gazete çıkarmak isteyen girişimciler var. Daha mail yazmayı bilmiyorsunuz, nasıl gazete çıkaracaksınız? Ciddiyetten uzak mailleri kesinlikle cevaplamıyorum. Herkesin vakti değerlidir. Benim de öyle...Bana gelen maillerde büyük çoğunluk habercilik ile ilgili olmayan, bu işe merak salan kişiler... Deneyimleri yok ama medya patronu olmak istiyorlar. Şekil, prestij peşinde bir kitle de var... Tecrübeniz yoksa, tecrübeli yol arkadaşlarınız, danışmanlarınız yoksa bu işe girişmeyin. Nokta.

3- Neden gazete çıkarmak istiyorum?

Daha kazançlı iş modelleri var. Kağıt gazete ile para kazanmak eskisi gibi pek mümkün değil. Eskiden internet yoktu, haber kaynakları sınırlıydı, gazeteler güzel paralar kazanırdı. Şimdi öyle değil. İnternet ve sosyal medya ile artık herkes gazeteci, herkesin bir kitlesi var. Sosyal medya sayesinde etkili kişi olmak, kitleyi yönlendirmek mümkün. Bu zamanda çıkarılacak bir gazete ile bu mümkün mü? Çok zor... Prestij için gazete çıkaracaksanız hiç başlamayın. Dediğim gibi herkesin artık bir medyası var. Binlerce, milyonlarca kişiye daha hızlı ve düşük maliyetlerle ulaşmak varken gazete çıkarmak hiç akıl karı değil...

4- Nasıl para kazanacağım?

Gazetelerin gelirleri bellidir: Abonelik, Resmi ilan (Her gazete için geçerli değil, kriterleri yerine getirenler için.) ve Reklam gelirleri... Seçim dönemlerinde yerel gazeteler çok çıkardı. Adayların tanıtımı ile hatırı sayılır paralar kazanan sezonluk yayınlar olurdu. Seçim sonrası hepsi yok olup giderdi. Kağıt gazete ile para kazanmak çok zor. gider çok gelir az. Para kazanacağım diyorsanız iki kere düşünün. Çevrem geniş, reklam veren bulurum, abone toplarım diyorsanız ne ala...

5- Gazetenin içini nasıl dolduracağım?

Şimdiye kadar yüzlerce yerel gazeteyi inceleme imkanım oldu. Birçoğu kendi bölgesindeki sorunlara bile yabancı. Gerçek anlamda gazetecilik yapan yayın sayısı maalesef çok az. Haberler profesyonellikten uzak, imla hataları var. Koca bir sayfa 2-3 haberle dolduruluyor. Oysa iyi bir planla 8-10 sayfalık gazeteye onlarca haber sığdırmak mümkün. Okurlar uzun haber yazılarını artık okumuyor, okumak istemiyor. Zaman değerli... Özel haber üretimi yok, araştırma haber yok, röportaj yok. Haber planlaması yapılamıyor, habercilik deneyimi olan kişiler çok az. Çoğu alaylı tabir edilen kesim... Siz çıkaracağınız gazetenin içeriğini nasıl hazırlayacaksınız? Bu önemli. Gazeteyi sattıracak, kitle edinmesini sağlayacak en önemli unsur içerik. İçerikle pazarlayacaksınız. Gazetelerin raf ömrü 1 gün... Kimse dünün haberini okumak istemez. Yeni haber, anlık haber, sıcak haber... Günlük çıkan gazeteler dahi yoğun haber tüketiminde ayakta duramıyor. Haftalık, 15 günlük ve aylık gazeteler ne yapsın?

Analiz - Gazete çıkarmak kimler için uygun olabilir?

-Habercilik deneyiminiz varsa,

-İçerik üretebiliyorsanız,

-Yazmayı, araştırmayı, okumayı seviyorsanız,

-Gerçekten gazetecilik yapacaksanız,

-Prestij ve şantaj aracı olarak kullanmayacaksanız,

-Salt para kazanma aracı olarak düşünmeyecekseniz, 

-Sermayeniz varsa,

-Profesyonel ya da deneyimli kişiler ile yola çıkabilecekseniz,

-Dağıtım ve abonelik ağı kurabilecekseniz,

-Özel haber, gündem haber üretebilirim diyorsanız,

-Reklam ve abonelik konusunda çözümlerim var, işletmeyi döndürebilecek kadar para kazanabilirim diyorsanız bu alanda bir şeyler yapabilirsiniz.

Not: Gazete çıkarmak ile ilgili danışmanlık talepleri için medyaistasyonu@gmail.com adresinden bana dilediğiniz zaman ulaşabilirsiniz. 

Gazete çıkarmak ile ilgili merak ettiğiniz konulara dair bilgi edinmek için blogdaki diğer yazılara göz atmanızı da öneriyorum. Bazı linkleri buraya bırakıyorum. Diğer içerikler için blog arama çubuğunu kullanabilirsiniz.

https://medyaistasyonu.blogspot.com/2020/03/yerel-gazete-ile-nasl-para-kazanlr.html

https://medyaistasyonu.blogspot.com/2015/08/yerel-gazete-ckarmak-istiyorum.html

https://medyaistasyonu.blogspot.com/2020/04/gazete-ckarma-maliyeti-gazetelerin.html 

https://medyaistasyonu.blogspot.com/2015/01/gazete-ckarmak-isteyenlerin-dikkat.html

https://medyaistasyonu.blogspot.com/2020/05/yerel-gazete-kurmak-isteyenler-yerel.html 

https://medyaistasyonu.blogspot.com/2016/05/gazete-ckarma-maliyeti.html

https://medyaistasyonu.blogspot.com/2016/03/dogru-ve-etkili-haber-nasl-yazlr.html 


Yorumlar
Uyarı:
1.Yorum yaparken saygı çerçevesin'den çıkmayın
2.Küfür Hakaret Siyasi propaganda içerikli yorum yapmak yasaktır.
3. Her ne şekilde olursa olsun, özel iletişim bilgilerinizi paylaşmayın, fark edildiğinde kesinlikte silinecektir.